Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mirela_d's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2010
    Postari in forum
    35

Masaj pentru bebelusi

Dragi mamici si tatici,

As vrea sa va propun un subiect nou de discutie - masajul pentru bebelusi. Ce parere aveti despre el?

Cand fetita mea a facut 5 luni o prietena m-a dus la un curs de masaj pentru bebelusi. Am plecat de acolo foarte incantata si plina de sperante ca toate problemele mele, in special cea legata de somn, se vor rezolva. Nu a fost chiar asa insa am continuat sa practic, si acum cand fetita mea are 15 luni, tot mai practic. Mi se pare ca pe langa beneficiile directe ale masajului (intarirea sistemului imunitar, calmarea colicilor, imbunatatirea sistemului circulator etc) atunci cand ii fac masaj e ceva special, un moment in care ne simtim bine amandoua si in care putem comunica fara cuvinte. :) Suna ciudat dar asa simt cateodata.

Sunt curioasa sa aflu care a fost experienta voastra legata de masaj si daca vi se pare un lucru util pentru bebelusi si copii.
    Modificata de mirela_d; 28.03.2012 la 16:58:16.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si mie mi ar surade ideea dar nu cred ca ar vrea sotul.Am o verisoara care are o fetita de vreo 4luni si o duce la masaj si la inot si a zis k ii place celei mici ft mult.O sa o dau si eu pe Antonia cand se va face mai mare ori la inot,ori la dansuri...asta pe la 3anisori asa.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Mirela, sa stii ca momentele sunt unice:) acu vreo doua seri dupa baie ii faceam masaj Mariei si s-a intors cu fata in jos sa ii fac si pe spate. Statea foarte linistita si cu niste ochi mari si uimiti! o intreb: iti place? la care ea imi raspunde: buuuuuun :))))

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    sunt de acord intru totul.noi mergem la inot si masaj e unic intradevar,ne simtim ffff bine amandoi,adil la fel dupa o ora de somn dupa, e alt copil parca mai comuncativ,si rade intruna e vesel.sunt ffff incantata.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Am dori si noi sa mergem,din pacate unde stam acum nu prea ai multe optiuni,nu se pune problema de inot sau altceva(stam la tara si nici vorba de inot sau masaj)Poate mai tarziu cand va creste bebe ne vom muta(imi doresc din suflet asta,la oras ai mai multe posibilitati pt copii)deocamdata ne multumim cu masajul pe care il fac eu piticului.

Membru inregistrat la
    30.01.2010
    Postari in forum
    35
    Buna!

Ma bucur mult ca experientele legate de masaj sunt pozitive. Mi s-a parut ca in Romania e ceva mai nou si parintii nu sunt prea dornici sa aprofundeze subiectul. E un aspect care m-a demotivat putin.

Trebuie sa va spun ca dupa cele cateva luni in care am practicat masajul cu fetita mea, am vrut sa impart experienta minunata si cu alti parinti. Din acest motiv am facut un curs cu Asociatia Internationala de Masaj pentru Bebelusi si am devenit instructor de masaj pentru bebelusi.

As vrea sa va intreb pe voi ce v-ar motiva sa alegeti un curs in defavoarea invatarii masajului de unul singur din carti sau de pe internet?

Multumesc mult pentru ajutor! O zi frumoasa si minunata alaturi de piticotii vostrii!
    Modificata de mirela_d; 28.03.2012 la 17:00:06.

Membru inregistrat la
    30.01.2010
    Postari in forum
    35
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Am dori si noi sa mergem,din pacate unde stam acum nu prea ai multe optiuni,nu se pune problema de inot sau altceva(stam la tara si nici vorba de inot sau masaj)Poate mai tarziu cand va creste bebe ne vom muta(imi doresc din suflet asta,la oras ai mai multe posibilitati pt copii)deocamdata ne multumim cu masajul pe care il fac eu piticului.

Draga Zonica,

Daca iti doresti cu adevarat sa practici masajul impreuna cu bebelusul tau cred ca te-as putea ajuta. Eu sunt instructor de masaj pentru bebelusi si mi-ar face placere sa te ajut. Iti pot oferi un curs gratuit. Nu am mai incercat pana acum sa fac asta prin internet, insa sunt dispusa sa incerc. Te rog sa imi dai un mesaj privat daca esti interesata.
    Modificata de mirela_d; 26.01.2012 la 22:07:31.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Mirela, sa stii ca momentele sunt unice:) acu vreo doua seri dupa baie ii faceam masaj Mariei si s-a intors cu fata in jos sa ii fac si pe spate. Statea foarte linistita si cu niste ochi mari si uimiti! o intreb: iti place? la care ea imi raspunde: buuuuuun :))))
    :))scumpetea de ea...doamne iti vine sa ii mananci....si noi aseara am patit o chestie amuzanta...imi zicea sotul ca i a aparut in loc de google,i google si Antonia era langa noi si ne trezim ca zice i guga:))ea si cu Vanghelie...am luat repede camera si am filmat o...are doar 1an si 1luna si deja incepe sa imite ce zicem noi...scuze ca deviez de la subiect.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de mirela_d Vezi mesajul
    Buna!

Ma bucur mult ca experientele legate de masaj sunt pozitive. Mi s-a parut ca in Romania e ceva mai nou si parintii nu sunt prea dornici sa aprofundeze subiectul. E un aspect care m-a demotivat putin.

Trebuie sa va spun ca dupa cele cateva luni in care am practicat masajul cu fetita mea, am vrut sa impart experienta minunata si cu alti parinti. Din acest motiv am facut un curs cu Asociatia Internationala de Masaj pentru Bebelusi si am devenit instructor de masaj pentru bebelusi.

In Paris, unde am facut cursul, mi s-a umplut inima de bucurie cand am vazut ca la curs veneau ambii parinti si ca tatii erau cei care masau copilul. In acelasi timp am fost un pic suparata pe mine ca nu am insistat mai mult ca si sotul meu sa "intre in joc", dar asta e, sper ca in viitor sa reusim sa il implicam mai mult.

Cand am venit acasa am vrut sa continui sa predau parintilor insa am gasit mult mai putine persoane interesate. Credeti ca acest lucru se intampla din cauza ca parintii nu au prea mult timp sau nu au informatii despre asta? Am tot cautat pe internet si mi se pare ca exista chiar prea multa informatie, si multe informatii contradictorii.

As vrea sa va intreb pe voi ce v-ar motiva sa alegeti un curs in defavoarea invatarii masajului de unul singur din carti sau de pe internet?

Multumesc mult pentru ajutor! O zi frumoasa si minunata alaturi de piticotii vostrii!
    draga mirela_d, eu sunt interesata de masajul pt bebelusi pt ca sunt convinsa ca ii ajuta la dezvoltarea lor fizica si psihica. Am o bebelusa de 9 zile, am inceput masajul cu o asistenta neonatolog inca de cand fetita avea doar 6 zile pt ca are piciorusele indoite cum a stat in burtica, iar masajul sper ca le va indrepta in timp. Daca pot sa invat de pe net, te rog sa imi trimiti mesaj privat.

Membru inregistrat la
    30.01.2010
    Postari in forum
    35
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul

Ce frumos!!! Abia astept sa poata si fetita mea sa imi raspunda asa. Deocamdata e prea micuta ca sa imi spuna tot ce ar dori. :)

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de mirela_d Vezi mesajul
    Buna!

In Paris, unde am facut cursul, mi s-a umplut inima de bucurie cand am vazut ca la curs veneau ambii parinti si ca tatii erau cei care masau copilul. In acelasi timp am fost un pic suparata pe mine ca nu am insistat mai mult ca si sotul meu sa "intre in joc", dar asta e, sper ca in viitor sa reusim sa il implicam mai mult.

Cand am venit acasa am vrut sa continui sa predau parintilor insa am gasit mult mai putine persoane interesate. Credeti ca acest lucru se intampla din cauza ca parintii nu au prea mult timp sau nu au informatii despre asta? Am tot cautat pe internet si mi se pare ca exista chiar prea multa informatie, si multe informatii contradictorii.

Mirela, ceea ce reusim sa facem dupa carti si dupa ce vedem pe internet este doar..un masaj de relaxare, nimic mai mult. Nu spun ca nu e bun si asta, la mine are efect de somnifer si de calmare, insa un curs ramane un curs pentru ca implica si o parte practica in care inveti anumite lucruri legate de punctele asupra carora trebuie insistat, despre intensitatea masajului in diferite zone ale corpului etc. Presupun. Nu stiu exact pentru ca eu pur si simplu i-l fac instinctiv. Vad cum reactioneaza, ce ii place si repet. :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari