Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Laringita la bebelusi

Dragi mamici dati-mi un sfat.fetita mea de 5 luni duminica a "vorbit " toata ziua si luni dimineata s-a trezit cu o usoara raguseala.i-am dat ceiut cald si lapte cald si astazi m-am hotarat sa merg cu ea la pediatru.mi-a zis ca are laringita, la plamani nu se aude nimic si in gatut pe amigdale cateva puncte albe.mi-a dat tratament cu nurofen 2.5 ml de 3 ori pe zi, ambroxol cate 5 pic de 3 ori pe zi, vit C cate 4 pic pe zi si mi-a dat injectie cu dexametazona 4 injectii pe care nu as vrea sa le fac.ce imi spuneti ?fetita nu face febra, papa ca si inainte, e vioae doar ca e ragusita si uneori mai tuseste.ce sa fac?sa ii fac acele injectii daca ii dau nurofen care e antiinflamator?

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    daca stiti ceva ceaiuri pt bebelusi in astfel de situatii spuneti-mi si mie.i-am dat ceai de fenicul pana acum.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Laringita e periculoasa,mai bine urmeaza sfatul medicului

sadia
    Guest
    Buna, Intr.adevar laringita e dura.....noi am avut acum o luna.
    Lapte caldut cu miere,aerosol,spalaturi nazale,.............
    La noi a fost grav ,ca isi pierduse vocea pur si simplu,febra nu prea ,dar nu manca,apoi de la atata aerosol a facut afte,nu manca....
    Nu vreau sa te sperii noi suntem mai mari, a ta e micuta...
    Sanatate....

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea e a doua oara cand face laringita.tusea intr-adevar e f sacaitoare.ca tratament si i-a priit a avut asa:o injectie pe loc cu dexametazona,prednison 2 zile,sirop de tuse,calciu gluconic si in 2-3 zile copilul e fresh.eu ii mai dau ca sa o ajut vitamina c,ceai de cepa cu nuca sau ceai de cimbrisor in care pun miere si lamaie,si sirop de muguri de brad.ceaiul ajuta ff mult

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    ceaiul de ceapa se da la bebe de 5 luni jumate?cum il preparati?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    ceaiul de ceapa are o aroma foarte puternica si cel mai probabil nu-l va bea. copilul e prea mic pentru asa ceva. nici miere sa nu-i dai. ceaiul nu va ajuta in astfel de situatii. mai bine urmeaza sfatul medicului sau daca nu prea iti convine, consulta alt medic. laringita se poate agrava in 2-3 zile si se poate ajunge la antibiotic oral ceea ce nu e foarte bine. si fetita mea a avut ceva de genul asta la 5 luni jumate, si mie mi-a recomandat doctorul antibiotic si acum regret ca i-am dat antibiotic asa devreme. multa sanatate!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    si acum regret ca i-am dat antibiotic asa devreme. multa sanatate!
    mie mi-a dat medicul antibiotic cand bebe avea 2 luni...nici pe mine nu m-a incantat perspectiva de a-i da antibiotic asa mititel dar nu am avut de ales...de ce spui ca iti pare rau?ai avut probleme cu el de atunci?

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    fetelor pana la urma am ales varianta cu ceaiuri,mancarica calda si cu nurofen 2.5 ml de 3 ori pe zi, ambroxol cate 5 pic de 3 ori pe zi si i-am luat de la farmacie stodal un sirop homeopat si pana acum fetita mea se simte bine.nu mai este ragusita.mai tuseste cateodata(2-5 ori pe zi) dar asta se intampla si inainte.nu i-am facut nici o injectie.sper sa fie bine.mai degraba aman injectiile.poate va veni timpul cand va fi imperios necesar sa i le fac dar deocamdata e bine asa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari