Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Exclamatie Laptele de mama prea rece?

Bebita mea a facut rosu un gat si doctorita mi-a dat un sirop sa ii dau odata la 12 ore ca sa ii treaca. dar o vecina mia spus ca laptele din sanii mei e prea rece pentru bebe si de aia a facut rosu in gat! A-ti trecut si voi prin asa ceva ????? Cum ati pastrat laptele din sani la temperatura potrivita???? Un sfat va rog!!!

mother
    Guest
    nu pot sa zic decat Doamne, Dumnezeule!!!!

laptele din sani e mereu tocmai bun pt copilul tau.... contine exact ce trebuie si are temperatura care trebuie...

te rog sa nu te iei dupa tampita de vecina orice sfat ti-ar mai da de acum incolo.... e proasta de-a dreptul si nici macar nu sta in banca ei...

si pe de alta parte rosu in gat se face mereu de la un microb, nu de la baut rece... a luat un virus, a racit!!! fereste-o de persoane bolnave si atat!

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Sper din tot sufletul ca asta nu-i intrebare pe bune. Ma zburleste ideea ca vecina ta ar putea avea copii.

mother
    Guest
    Ma zburleste ideea ca vecina ta ar putea avea copii.
    :)))))))))
    tragicomic! (mesaj prea scurt)

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    deci chiar e intrebare pe bune stiu ca pare o intrebare tampita da sunt la primul bebe nu prea am experienta si orice chestie ma cam sperie de aia am si pus intrebarea asta aici poate ca par cam proasta dar mai bine intreb mai multa lume dekat sa ma iau dupa o singura persoana

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Ghiocel pe tine te inteleg perfect caci esti la primul copil, si toate preferam cel putin la inceput sa suflam inainte.
    Eu te sfatuiesc sa te mulgi si sa pui mana pe recipientul ]n care te mulgi, si ai sa vezi ca lapticul este usor caldut. Eu am fost nevoita sa ma mulg cu o pompa maunala o perioada si asa am sesizat ca lapticul meu este usor caldut, nici decum rece.
    Cat despre rosu in gat eu stiu ca provine de la un virus, si nici decum ca bea rece...fetita mea pe perioada veri a baut apa chiar si de la frigider si nu a facut rosu in gat...eu ma feream la greu de ea cand beam de la frigider dar medicul ei mi-a explicat ca rosu in gat se datoreaza unui virus, si nici decum daca papa pepene rece sau bea apa rece facem rosu in gat.
    Acum eu povestesc de expereinta mea. Cat despre vecina ta nu cred ca este asa de proasta pe cat vrea sa para ci mai degraba incearca sa te convinga cumva sa numai alaptezi...si mie mi s-a intamplat, dar la noi pretextul era ca fata e agitata si are atata energie ca papa san!

iubytzik22
    Guest
    Nu imi vine sa cred asa ceva....e prima oara cand aud asemenea aberatie...Unde traieste vecina ta? Cumva la Polul Nord? sa zica asemenea prostie? Nu te mai lua dupa ea....ia-te dupa ce spune medicu tau nici macar nu mai baga in seama ce zice ea.....ignor-o asta pe viitor sa stii

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    eu te incurajez sa alaptezi in continuare si ai sa fi surprinsa ca laptele matrern este cel mai bun emdicament si ca ajuta extrem de mult la imunitatea bebelusului.
    Iti doresc multa sanatate si tie si fetitei.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Citat Postat de ghiocelul_rosu Vezi mesajul
    Bebita mea a facut rosu un gat si doctorita mi-a dat un sirop sa ii dau odata la 12 ore ca sa ii treaca. dar o vecina mia spus ca laptele din sanii mei e prea rece pentru bebe si de aia a facut rosu in gat! A-ti trecut si voi prin asa ceva ????? Cum ati pastrat laptele din sani la temperatura potrivita???? Un sfat va rog!!!
    De ce sa fie rece, il scoti cu pompa si il servesti lui bebe cu cuburi de gheata?
    Vecina aia a ta... cum sa iti spun eu... e proasta. Deci proasta. Ma enervez de nu mai pot cand citesc ce sfaturi si cum isi dau cu parerea toate.. tutele de vecine.
    Mai bine controleaz-o pe desteapta aia daca nu cumva ti-a adus vreun virus in casa, ia vezi, are febra, ii curge nasul, ii lacrameaza ochii, e ragusita?
    Modificata de yuxi; 05.10.2010 la 19:22:10.

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    fratemeu mai mik a fost zilele astea racit eu doar asa imi explik de ce fetita mea a facut rosu in gat si asa mia zis si doctorita si pt oruce eventualitate ma-m muls si laptele meu e caldut deci vecina mea oti e proasta ori se face ca este mai ales ca are o fata de 8 ani

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Ghiocel, laptele tau este cel mai bun lucru ce poate exista pentru bebele tau in acest moment. Nu e nevoie nici sa il incalzesti, nici sa il racesti, nici sa ii adaugi ceva, nimic nu trebuie sa ii faci, decat sa ii dai lui bebe sa suga, atunci cand ii e fomica.
    Modificata de yuxi; 05.10.2010 la 20:18:51.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari