Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Emma73's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2010
    Postari in forum
    4

Iritatie dupa ureche

avem o iritatie dupa ureche ,cum o tratam?ceva sfaturi va rog si va multumesc anticipat.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Emma depinde de iritatie....vad ca fetita ta e mica, deci cred ca e cazul sa o vada medicul pediatru care poate decide daca iti prescrie ceva sau te trimite la dermatolog. Sanatate multa!

Membru inregistrat la
    01.06.2010
    Postari in forum
    4
    fetita mea are 1ansi 2luni,si cred ca sa oparit daca pot folosi acest termen dupa urechiusa. nu cred ca e ceva grav altfel mergeam la medic,cred ca asta voi face totusi.mersi mult.

Floricica Senior katrin75's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    4.709
    Citat Postat de Emma73 Vezi mesajul
    avem o iritatie dupa ureche ,cum o tratam?ceva sfaturi va rog si va multumesc anticipat.
    Buna.Si David al meu avea iritatii dupa ureche si are si azi cate-odata.
    La noi a fost vorba de alergie, care apare sub forma unei cruste rosii, mai ales la copii cu piele atopica, foarte sensibila.
    Am fost cu el la dr.gastroenteorolog, care mi-a spus ca alergiile de tip alimentar, apar in primul rand dupa ureche.
    Am fost si la dermatolog, dansa subliniind ca are DERMATITA ATOPICA.Astaare legatura cu alergiile alimentare.
    EU ZIC CA E BINE SA MERGI LA UN DERMATOLOG.
    Multa sanatate va dorim.

Membru inregistrat la
    01.06.2010
    Postari in forum
    4
    Ooooo cred ca asta e,ne vom duce la medic totusi urgent ca recunosc imi e teama pentru fetita. Mersi tare mult si numai bine.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Si bebele meu a facut ,am fost la dermatolog ne-a dat o crema preparata la farmacie, a schimbat samponul ,baita la trei zile pe cap ,tamponat cu prosopul moale .dupa ce a trecut l-am dat mereu cu crema hidratanta care se cheama Exomega .

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna.si fetita mea se scarpina ieri dupa ureche si am vazut ca e iritata.eu iam dat cu crema de corp de la nivea pt bebelusi.nu cred ca e ceva grav ca sa te duci la pediatru sa mai dai bani.ii trece cu o crema.poti sai dai si cu nidoflor,bepanten..si ii trece

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    si baiatul meu cel mic a avut problema asta, o luna dupa ce l-am nascut, pentru ca, desi era foarte cald, eu il tineam cu caciulita subtire, de teama sa nu raceasca. cand mi-a venit mintea la cap si l-am lasat in capusorul descoperit, i-a trecut si iritatia. deci, e posibil sa fie si in cazul vostru aceeasi problema, depinde ce temperatura ai in casa.
    ai grija sa fie curata zona respectiva, si incerca sa o dai cu baneocin pudra, sau sudocrem, sunt foarte bune in cazul iritatiilor. daca nici asa nu-i trece, poti face o vizita la dermatolog.

Floricica Nou Venita ancuta_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    buna! emma noi am avut ceva iritatii dupa ureche dar nu ca o aparitie rosie...nu stiu cum sa explic...erau acolo ceva ca niste cojite! de pe la 6 luni erau acolo, le dadeam cu crema de galbenele dupa baitza! :) au disparut relativ repede! acum suntem mari...avem un anisor (implinitluna asta!) :) sanatate la bebe, daca nu trece sigur ca trebuie mers la pediatru sau chiar dermato!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si noi am avut la un moment dat, cand avea parul lung ( inainte sa-l tundem ) si i-l tot dadeam dupa urechi. in mom in care l-am tuns a disparut si iritatia

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari