Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Iritatia de scutec si candidoza

Iritatia de scutec apare in general din cauza scaunelor care contin foarte multe bacterii ce in mediul umed si cald creat de scute se inmultesc. In general daca este tratata la timp iritatia de scutec trece in maxim o zi si cu cauzeaza complicatii. Insa, daca acesta iritatie de scutec cu raspunde tratamentului usual cu creme, atunci poate fi vorba de o candidoza insa este necesar un consul dermatologic pentru a stabili acest diagnostic. La bebelusi, candidoza se prezinta printr-o iritatie ce tine in jur de 48 de ore, este insotita de mancarimi si bubite mici rosii ce se pot extinde chiar spre abdomen.

In acest caz este neaparat necesar un consult dermatologic in urma caruia sa se poata stabili un tratament adecvat pentru ca acesta afectiune la bebelusi nu trebuie deloc neglijata.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    ai dreptate, e cumplita... din pacate fetita mea a facut, cu toate masurile luate... nu a cedat la tratamentul cu clotrimazol, ci la cel cu ketoconazol si cu eosina 2%. am tras un val, dar acum e bine. :)

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    fetita mea face iritatie mai mereu.. intial a facut de la pampers-ul acela alb sensitive cica. am tras 3 saptamani.. am incercat o gramada de creme si nimic. numai cu nidoflor ii trece ( atentie nu trebuie folosit fara acordul medicului!!!)
    am cumparat apoi8 pampers marca real ( sunt fabricati in grmania si doar distribuiti la noi) si a fost ok. dar... daca staputin mai mult neschimbata,daca nu suntem acasa si o sterg cu servetele umede, o luam de la capat.
    din pacate ultima data nu am gasit pampers de real cica deocamdata nu mai aduc nu stiu de ce:( asa ca i-am luat pampers cu aloe:(( am sperat ca nu vor ma fi probleme dupa 3 luni de pauza, degeaba... acum mereu trebuie sa o schimb caci mai tot timpul este macar intr-un coltisor putin rosie:((

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Si bebita mea e mult mai sensibila decat cea mare! Si noi avem probleme daca stergem cu servetele umede. Eu o spal la chiuveta cu apa calduta si o usuc cu feonul! Decand folosesc metoda asta e perfect si nu a mai fost niciodata rosie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari