Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alemi's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2006
    Postari in forum
    1.251

Interpretare analize

Buna seara fetelor,am nevoie de ajutorul vostru.I-am facut analizele celui mic si azi i-am luat rezultatele,dar sunt niste valori cu diferente mari fata de cele de referinta,iar pana maine cand avem programare la dr. nostru sunt ca pe ghimpi pentru ca nu stiu cum sa le interpretez.Mentionez ca piticul are 10 luni.

HGB =8.7
    HCT=28.2
    MCV=58.1
    MCH=17.9
    MCHC=30.9
    RDW=20.2
    PLT=885
    PCT=0.81
    WBC=16.71
    LY=9.39
    MO=2.17
    NE=29.0
    LY=56.2%
    MO=13.0%
    Astept raspunsurile voastre.Multumesc frumos pentru ajutor.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Valorile intradevar sunt mai mici din ce am apucat eu sa vad.....dar stai linistita pana maine si medicul iti va explica despre ce este vorba!

Membru inregistrat la
    28.09.2006
    Postari in forum
    1.251
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    Valorile intradevar sunt mai mici din ce am apucat eu sa vad.....dar stai linistita pana maine si medicul iti va explica despre ce este vorba!
    Sper sa ma lamureasca ,pentru ca eu am vorbit cu un tip care cica e medic la centrul respectiv si mi-a spus niste aberatii,de genul ca "pierde sange pe undeva",exact asta a fost explicatia lui,zici ca vre-un furtun si are o fisura..........
    Nu as fi observat si eu.......
    Multumesc oricum pentru raspuns.Mai astept pareri.

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Intradevar in mare despre asta este vorba...poate fi o anemie, poate fi o mica infectie pe undeva....dar eu sunt convinsa ca nu este vorba de ceva grav...iar acel medic cred ca a exagerat, probabil se grabea sa iasa din tura si a scos pe gura o mare prostie.....pffff....vesnica poveste cu medicii romani

Membru inregistrat la
    28.09.2006
    Postari in forum
    1.251
    Ideea e ca el nu da nici un semn ca ar fi ceva in neregula cu el.A fost alaptat exclusiv pana la 6 luni,iar de atunci am inceput diversificarea si am continuat cu san la cerere.Este un copil vioi,rade toata ziua,merge tinut de manuta sau tinandu-se de obiecte.
    Ce m-a speriat cel mai tare e ca acel medic mi-a spus sa stau linistita ca la el nu poate fi vorba de hemofilie,dar sa repetam analizele pentru ca nu se stie......Mi se pare revoltator cum arunca unii oamneni cu cuvintele.

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Da ai dreptate...repeta analizele si incearca samergi la cel mai bun laborator si daca este nevoie repetale de 3-4-5 ori inainte de ate arunca cu medicamente pe copil...poate ca si diversificarea inseamna ceva pentru bebe....poate fi orice si in fond nimic grav...asa ca stai linistita si cauta un medic bun care sa le interpreteze!

mischa2000
    Guest
    in general la analize ... pe buletine se trec si valorile minim-max ...
    la tine sunt scrise?

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Da le are si ea...cele mai multe vad ca sunt sub rezultatele de referinata....sunt si normale intre ele!

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Alexandra intradevar este vorba de o mica anemie hemoglobina is hematocritul sunt sub valorile normale dar nu trebuie sa te sperii unii copii dupa varsta de 6 luni isi pierd depozitele de fier si din aceasta cauza apar aceste valori ale sangelui.....tu i-ai dat fier vreodata baietelului..unii doctori recomanda tocmai din aceasta cauza eu una i-am dat fier lui David la recomandarea d-nei dr.
    mai consulta si un alt medic si vezi ce-ti spune....pupici!

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Alexandra....te asteptam sa ne spui ce a spus medicul!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari