Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Nelamurit Intepaturi de tantari?

Mamici imi puteti spune daca ce are bebe pe fata sunt semnele intepaturilor de tantar ? La inceput au fost micute si azi dimineata am vazut ca s-au marit. Mai are 2-3 mai mici pe ici pe colo, pe manute ! Nu i-am dat mancare noua sa fie alergie si nici nu pare a fi.
    Imagini atasate
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 17.07.2013 la 11:03:08.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Dap, asa mai are si Andrei cateodata. Tantari/purici, de la caz la caz. Eu am gasit chiar si un purec langa el. Incredibil cate rahaturi aducem de afara. Pune in camera lui, Raid electric antitantari. Sunt in trei variante.

Raid45nights..jpgaparat_electric_r&.jpgaparat-electric-p&.jpg

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Ok. Multumesc frumos. M-am linistit. Sunt paranoica rau cand ii apare ceva pe el. Purici nu avem

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    da,par intepaturi de tantari.SI Cassiana mai are uneori.
    am cumparat ceva electric antitantari special pentru copii,e mai scump ,dar se merita.Se gaseste in supermarket,numai retin exact de la ce firma era pentru ca am aruncat cutia de la aparat.
    cand se intampla sa nu gasesc rezerva pentru aparat mai cumpar si pastile care ard si pun in balcon

mamidefundite
    Guest
    Eu folosesc de la Chicco Zanza no impotriva tantarilor care se gaseste sub mai multe forme: spray, gel, servetele, lotiune, crema. Spray-ul e cel mai bun pt fiica-mea. La cea mica pun Raid in camera si deocamdata niciun tantar n-a piscat-o si sper ca nu. Atentie insa ca Zanza no nu se recomanda copiilor sub 3 luni.

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    Buna seara,
    daca tot a patit-o, e bine sa ai in casa si ceva pt ''dupa intepaturi''...eu am de la AUTAN, dopo-puntura scrie pe el, e fff eficient, ii dau imediat ce vad urma si n-o mai mananca si nici nu se mai umfla, se estompeaza imediat...am folosit si pe pleoapa, alta data i se umflase tot ochiul...
    Chiar daca ti se pare mic recipientul, il poti folosi destul de mult timp...

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    In parc unde iesim noi e plin seara de tantari, iar Denisa cel putin face o reactie urata de tot cand o ciupeste, pana acum o saptamana foloseam Autan - si stateau calare tantarii pe toti trei iar acasa in fiecare seara Fenistil la greu, acum am schimbat Autanul cu roll on de la Sano, nu s-a mai asezat nici macar un tantar pe noi. In casa folosesc pastile de tantari, am avut si Baygon, si Raid, si Aroxol si nu am avut probleme, desi noi stam cu geamul deschis tot timpul si nu avem plase.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Mamiciiii..aseara l-a intepat banuiesc ca tot un tantar de ureche. Avea bubita aceea ca cele de pe fata. In exteriorul urechii e intepatura. Copilul aseara a fost ok, dar noaptea a fost tare mararit. M-a trezit de vre-o patru ori si nu intelegeam ce are ca foame nu ii era, nu avea febra si totusi maraia intr-una. Azi dimineata cand s-a trezit era vesel tot, l-am luat in brate si am ramas socata! Avea urechea dreapta unde era aseara dar urma de intepatura umflata foarte tare si rosie, ba chiar avea o pielita asa ca si cand ar avea o rana si curgea ceva lichid. Bineinteles ca m-am panicat, m-am speriat, m-am imbracat imediat si am fugit la Urgente cu el, dr. de la Urgente l-a consulat a zis ca e de la tantari si l-a diagnsticat cu Celulita (initial mi se parea ciudat, nu stiam ca se numeste asa vre-o boala de bebe) si mi-a zis ca o sa imi faca reteta si cu antibiotc, dar m-a trimis si la derma in acelasi spital. Dr de la derma a zis ca nu crede ca e Celulita. Si nu ar trebui sa ii dau antibiotic. Apai nu m-am lamurit nicicum. Nu vreau sa ii dau aiurea antibiotic daca nu e nevoie. Dr. pediatru este de dupa-amiaza, am zis ca ma duc si pana la el sa imi zica ce sa fac. E prima oara cand pateste ceva si am fost cu el la spital. Inafara de controalele periodice la pediatru si vaccinuri nu am fost la spital. D`aia nu prea stiu ce trebuie sa cred si sa fac.

Voi ce ziceti ? Sa ma consult si cu dr lui pediatru ?

mamidefundite
    Guest
    Citat Postat de Mamiii.lui.Maxiii Vezi mesajul
    Mamiciiii..aseara l-a intepat banuiesc ca tot un tantar de ureche. Avea bubita aceea ca cele de pe fata. In exteriorul urechii e intepatura. Copilul aseara a fost ok, dar noaptea a fost tare mararit. M-a trezit de vre-o patru ori si nu intelegeam ce are ca foame nu ii era, nu avea febra si totusi maraia intr-una. Azi dimineata cand s-a trezit era vesel tot, l-am luat in brate si am ramas socata! Avea urechea dreapta unde era aseara dar urma de intepatura umflata foarte tare si rosie, ba chiar avea o pielita asa ca si cand ar avea o rana si curgea ceva lichid. Bineinteles ca m-am panicat, m-am speriat, m-am imbracat imediat si am fugit la Urgente cu el, dr. de la Urgente l-a consulat a zis ca e de la tantari si l-a diagnsticat cu Celulita (initial mi se parea ciudat, nu stiam ca se numeste asa vre-o boala de bebe) si mi-a zis ca o sa imi faca reteta si cu antibiotc, dar m-a trimis si la derma in acelasi spital. Dr de la derma a zis ca nu crede ca e Celulita. Si nu ar trebui sa ii dau antibiotic. Apai nu m-am lamurit nicicum. Nu vreau sa ii dau aiurea antibiotic daca nu e nevoie. Dr. pediatru este de dupa-amiaza, am zis ca ma duc si pana la el sa imi zica ce sa fac. E prima oara cand pateste ceva si am fost cu el la spital. Inafara de controalele periodice la pediatru si vaccinuri nu am fost la spital. D`aia nu prea stiu ce trebuie sa cred si sa fac.

Voi ce ziceti ? Sa ma consult si cu dr lui pediatru ?
    Din cate stiu, celulita e o infectie a pielii. Nu indopa copilul cu antibiotice, mai cere o parere, eventual poate de la un dr dermatolog(altul decat la cel care ai fost) ca poate nu e celulita, asa cum ti-a zis el, sau poate e. Oricum, incearca sa vezi si parerea pediatrului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari