Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alicealexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2012
    Postari in forum
    1

Infectie urinara cu enterococcus spp

Buna

Sunt noua pe aici si sunt tare ingrijorata deoarece in urma rezultatelor de mai jos fetita mea in varsta de 3 luni are enterococcus spp (Germeni grampozitiv aerobi) urmeaza saa mergem la medicul de familie si avem mari emotii. am ajuns sa facem aceste analize deoarece refuza sa ma manace si nu cunoastem cauza. a mai trecut cineva prin asa ceva?
    SANGE
    Hb = 10.8g%
    Leucocite = 7500
    Glicemie = 116 mg%

URINA
    Urocultura > 10.000u.f.c/ml
    Enterococcus spp.

ANTIBIOGRAMA
    ampicilina (amp) – s
    nitrofurantoin (f) - s
    norfloxacin (nor) - s
    gentamicina (cn) - s
    doxiciclina (dxt) - s
    vancomicina (va) - s
    linezolid (lzd) - s
    teicoplanin (tec) -s
    ciprofloxacin (cip) - s

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    alicealexandra, inteleg ca fetita ta are o infectie urinara cu enterococ. Cauza este in infestarea cu enterococ din materiile fecale...

Din pacate, fetitele patesc relativ frecvent asa ceva, mai ales cand sunt foarte mici si poarta scutec.

Si probabil mai este de vina si o predispozitie, o susceptibilitate pe care o are fetita ta...poate este mai micuta, mai sensibila, cu o imunitate mai scazuta.

Am vazut insa ca enterococul a iesit sensibil la toate antibioticele din lista de la antibiograma, cu siguranta doctorul va gasi o solutie pentru voi...

Sanatate multa!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari