Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Infectia urinara la bebelusi

Desi este destul de usor de depistat infectia urinara la adulti, la bebelusi infectia urinara este mult mai greu de diagnosticat la bebelusi. Principalele semne ce pot fi legate de o posiila infectie urinara la bebelusi sunt problemele digestive precum diareea si starile de voma, pierderea poftei de mancare, stagnarea in greutate, stari febrile si o stare de somnolenta.

Pentru depistarea infectiilor urinare se recomanda examenul urinei dar si antibiograma in cazul in care va fi necesar sa de administreze bebelusului antibiotic.

Pentru recoltarea urinei la bebelusi sunt mai multe metode, daca bebelusul este obisnuit sa faca la olita atunci il va fi rugat sa faca direct intr-un recipient steril. Daca insa bebelusul face inca in scutec, copilul trebuie foarte bine spalat in zona genitala si apoi se pot folosi pungute sterile pentru recoltare. Acestea se gasesc la farmacie si sunt special concepute pentru baiatei unele si pentru fetitele altele.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu la 7 luni am fost in spital cu Maria; vomita (adica a vomitat pana sa plecam la spital) si avea diaree; febra nu avea. Avea facut Rotavirusul. Nici pana acum nu stiu daca a avut infectie urinara sau enterocolita. In biletul de externare scrie enterocolita, doctorita mi-a spus ca este infectie urinara. Medicul de familie mi-a spus ca se poate ca analizele sa nu fi fost facute corect. Am fost dupa o luna si la Medlife la o doctorita foarte buna si mi-a spus ca sigur nu a fost infectie urinara. La Medlife i-am facut multe multe analize.
    Mariei, ca sa-i recoltez urina o tineam pe picioarele mele fara pampers, bine spalata la fundulet pe un scutec impermeabil; cand vedeam ca vrea sa faca pipi, ii puneam recipientul special.
    A fost foarte greu!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    poti fi sigura ca nu a fost infectie urinara . daca s-a confirmat rotavirusul e clar ca a fost enterocolita

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    infectia urinara....hmmm al naibii de des intalnit diagnosticul. personal am senzatia ca atunci cand bebeii fac febra si nu tusesc, n-au rosu'n gat, nu fac diaree, atunci in mod sigur sar toti pe diag de infectie urinara. abuziv de des intalnit, mai ales ca nu se justifica. plus ca o recoltare corecta a urinii se realizeaza mai greu..

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    poti fi sigura ca nu a fost infectie urinara . daca s-a confirmat rotavirusul e clar ca a fost enterocolita
    Scuze, m-am exprimat gresit; a facut vaccinul pentru Rotavirus inainte (pe la 5-6 luni)

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    infectia urinara....hmmm al naibii de des intalnit diagnosticul. personal am senzatia ca atunci cand bebeii fac febra si nu tusesc, n-au rosu'n gat, nu fac diaree, atunci in mod sigur sar toti pe diag de infectie urinara. abuziv de des intalnit, mai ales ca nu se justifica. plus ca o recoltare corecta a urinii se realizeaza mai greu..
    Si mai ales ca acest diagnostic implica multe multe antibiotice.

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Si mai ales ca acest diagnostic implica multe multe antibiotice.
    nu chiar ! bine, acum vorbesc de adult, dar o infectie urinara se trateaza foarte bine si cu un simplu dezinfectant urinar atunci cand vorbim de ITU joase, si cel mai adesea d'astea sunt

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Sincer, nu stiu cum este pentru adult, dar Maria, la 7 luni, a luat antibiotice.

iubytzik22
    Guest
    Al meu a facut infectie urinara acuma la 1 an si 10 luni...chiar azi i-am dus din nou urina la analize sa vad daca mai are si acuma...problema e ca nu stiu de unde apare....atunci cand a facut infectie urinara tot asa aveam probleme cu mancarea ...nu papa....si avusese si esofaringita si doctorita s-a temut sa nu faca infectie urinara si totusi a facut....I-am dus din nou si examenu copraparazitologic sa vad daca totu e ok....eu cand eram mica faceam mereu infectie urinara.....eram predispusa ....si degeaba mereu aparea cu tot cu antibiotice....raceam mereu si faceam si injectiii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari