Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tuculina14's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2012
    Postari in forum
    3

Inegalitate picioruse

buna ziua ...am o fetita de 6 luni si mi se pare mie ca ar avea probleme la un piciorus ..dreptul este putin mai lung si mai flexibil ..[cand fetita avea o luna i am facut ecografie de sold si doctorul a zis ca i ok ..unghiul alfa era la soldul stang 55' iar la sold drept 62']...acum i am facut o radiografie si domul doctor zice ca e ok doar ca la un picior are o intarziere de osificare a capului femurului ..iar pe radiografie in partea dreapta e scris 27' si 9mm iar in partea stanga 24' si 10.5m ...daca se poate as vrea si o parere a dumneavoastra e ceva grav ar trebui facut ceva ? doctorul de aici a zis ca nu trebuie facut nimic si ca o se se indrepte singur ..precizez ca sunt din bacau ...va multumesc IMG_1545..jpgIMG_1548..jpgIMG_1557..jpgIMG_1536..jpgIMG_1545..jpgIMG_1548..jpgIMG_1557..jpgIMG_1536..jpgIMG_1545..jpgIMG_1548..jpgIMG_1557..jpgIMG_1536..jpgIMG_1545..jpgIMG_1548..jpgIMG_1557..jpgIMG_1536..jpg

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    nu ma pricep f bine sa interpretez aceste eco dar eu in locul tau as cere si o alta parere deoarece cu aceste diferente de lungime chiar daca sunt mici nu este de joaca si cu cat creste cu atat mai greu va fi...eu am o prietena care a descoperit abea la 2 ani cand a vazut ca fata merge schiopatand ca are o probl la sold ii lipsesc cativa cm de os si abea acum cand are 4 ani a reusit sa stranga dosarul si banutii pt a o opera si regreta si va regreta toata viata ca a avut incredere in med pediatru desii ei i s a parut ceva ciudat de mult....consulta un pediatru ortoped iar daca poti vino la bucuresti la grogore alexandrescu acolo sunt medici exceptionali...si in Iasi la fel sunt med buni...iti doresc putere si sanatate sa auzim de bine...

Floricica Novice Alexandraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    Tuculina si noi am avut aceeasi problema,mi s-a sugerat din maternitate sa ii fac echo pt ca avea piciorusele asezate ca o ratusca.Am facut echo la 2 luni la Pedilife,la domnul dr Botez si au iesit foarte bine unghiurile.Acum la 6 luni se observa o inegalitate,vom merge in urmatoarea sapt la dr Straticiuc pt o noua echo sa vedem ce se intampla.Revin cu detalii.Daca esti speriata ,pentru linistea ta mergi in Iasi la dr Botez.El mi-a zis ca o echo corecta la sugari se face dupa varsta de 3-4 luni.Sanatate

Membru inregistrat la
    16.02.2012
    Postari in forum
    3
    multumesc de raspunsuri ..eu i am facut radiografie ...zilele viitoare ma decid sa vedem poate merg la bucuresti ..daca afli ceva noutati sa ne zici si noua ,..

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    uffff... cat am mai tras si eu cu unghiurile si masuratorile!!!! si eu tot la Dr. Botez am fost, cand avea fata deja 7 luni jumate, dupa tot atata timp de purtat aparat pentru luxatia de sold (care nu se stie daca a avut-o, dar cei de aici vroiau - dupa ce mi-au zis ca e vindecata la eco - sa mi-o puna in ghips... ). e medic bun, i-a facut ecografie el si a interpretat-o, iar rezultatul era: ¨lasa copilul in pace, nu are absolut nimic!¨... iar despre radiografie - pe care tot aici i-o facusera - mi-a zis ca nu are nicio valoare la varsta atat de mica. Multumesc lui Dumnezeu, a avut dreptate, am lasat copilul in pace si e bine...

Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    snowdance......imi pare rau pt micuta,important e ca e bine acum........tuculina ne-am programat la Dr Botez pana la urma,miercuri.....am fost ieri la dr pediatru.....piciorusele nu sunt inegale,are doar pliurile inegale,incearca sa ii intinzi piciorusele si sa verifici la calcaie daca ajung in linie....revin cu detalii dupa vizita de miercuri....sanatate

Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    Ne-au reprogramat la dr Botez,am fost astazi,fetita nu are nimic.....unghiurile sunt foarte bune,totul e in regula.Am vazut ca ai radiografii facute,eu te-am sfatuit sa mergi la acest dr pt ati fi interpretate,el explica foarte bine ce se intampla,raspunde la toate intrebarile pe care le ai ref la ortopedie...asta daca vrei o a2a parere din partea unui dr.Va pup,sanatate.

Membru inregistrat la
    16.02.2012
    Postari in forum
    3
    am fost luni la dr aprodu ..consultatia a durat 2 minute , s a uitat pe radiografie , a dezbracato apoi s a uitat putin i a facut nush ce semn prin talpi si mi a zis ca i ok sa revin dupa 8 luni pt un control de rutina

Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    foarte tare.....de ce sa mai vii la un control la 8 luni?nu e suficient ca are 6 luni....acum se vede cel mai bine,ma indoiesc ca se mai poate intampla ceva........ma bucur mult ca e in regula,sper ca te-ai linistit....sanatate

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de alexandra_alina Vezi mesajul
    foarte tare.....de ce sa mai vii la un control la 8 luni?nu e suficient ca are 6 luni....acum se vede cel mai bine,ma indoiesc ca se mai poate intampla ceva........ma bucur mult ca e in regula,sper ca te-ai linistit....sanatate
    in astfel de cazuri, se fac controale pana la 2-3 ani, periodic, cel putin aici. chiar daca nu a fost decat o suspiciune sau s-a declarat copilul vindecat, ramane in observatie.
    a! si cunosc cel putin 2 cazuri in care s-a depistat luxatia de sold cand copilul a inceput sa mearga, nu mai devreme, desi se facusera ecografii.

Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    corect!nu contest ceea ce spui tu snowdance doar ca facandu-i radiografie si control la 6 luni,cand totul e ok...cel putin asa a constatat medicul (in 2 min),de ce sa-l chemi la 8 luni?de ce nu la 1 an?2ani? e mica distanta intre controale...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari