Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata yryny's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    1.390
    ce parere aveti?cum il tratam?ce efecte poate avea?

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    daca copilul tau are icter cel mai bine e sa mergi la pediatru ca sa iti dea sa faci analiza la sange, bilirubina parca e analiza, si in urma analizelor se prescrie tratamentul. oricum nu se intrerupe alaptarea.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna yryny! Esti din Roman!!!! Este un oras superb! [floare galbena]. Icterul la laptele matern este cauzat de prezenta in laptele matern a unei substante de identificare care impiedica conjugarea bilirubinei. Acesta apare in cea de a 5-a sau de a 6-a zi dupa nastere si scade in intensitate atunci cand mama inceteaza sa-l alapteze pe micut timp de cel putin 3 zile sau cand laptele matern este incalzit la 60°C. Acest icter, benign, nu impiedica alaptatul de catre mama.

Icterul este frecvent in randul nou-nascutilor, mai ales in cazul bebelusilor alaptati la san. Icterul cauzeaza ingalbenirea pielii si a albului ochisorilor. Icterul fiziologic apare in general intre a 2-a si a 5-a zi, si are varfuri in a 3-5 zi dupa inceperea alaptarii si dispare dupa o saptamana-doua, pe masura ce organismul bebelusului se maturizeaza. Icterul nu este o boala si in majoritatea cazurilor nu necesita tratament. Multi cercetatori spun ca in teorie proprietatile antioxidantele ale bilirubinei ajuta la protejarea nou-nascutilor.

Icterul cauzat de laptele matern apare datorita nivelului mare de bilirubina din sangele micutului, cauzat de anumite substante continute de laptele matern. Bilirubina este un fluid de culoare galben care se formeaza in momentul in care celulele rosii ale sangelului (hematiile) sunt distruse.

Alaptarea frecventa scade nivelul bilirubinei. Alaptarea frecventa imediat dupa nastere este prima linie de aparare in fata icterului exagerat. Acesta mareste cantitatea de lapte, iar odata cu acesta creste si numarul de calorii. Acest lucru ajuta pentru ca ea ajunge in scaunul micutului, de-a lungul tractului digestiv indeparteaza bilirubina existenta in corpul lui.

Bebelusii cu icter sunt deseori somnorosi. Pentru ca tu il alaptezi mai des, este normal ca el sa adoarma mai des.

Suplimentele de apa maresc nivelul de bilirubina din sangele micutului. Apa cu glucoza, uneori recomandata pentru a elimina bilirubina paote chiar inrautati lucrurile. Apa il satura pe micut, refuzand mai apoi sa fie alaptat, iar scaunul intarzie sa apara. Doar un procent de 2% din bilirubina este eliminat prin urina.

Tratamentul depinde de nivelul de bilirubina gasit in sangele micutului. Sunt necesare testele pentru bilirubina totala, directa, analizele de sange complete, numararea reticulocitelor. Uneori este necesar si un test pentru glucoza-6-fosfat-dehidrogeneza (G6PD), aceasta este o proteina care ajuta celulele sangvine rosii sa functioneze normal.

Complicatiile care pot aparea? Cu un tratament corespunzator, nu exista de obicei complicatii. In orice caz, in cazul in care bebelusul tau are o cantitate mare de bilirubina in sange si cazul sau este mai grav, nivelul mare de bilirubina poate dauna creierului sau altor organe.

Icterul fiziologic nu poate fi prevenit, de aceea este foarte important sa observi atunci cand pielea bebelusului tau devine galbena. Contacteaza imediat medicul pentru a vedea nivelul de bilirubina al bebelusului tau pentru a putea preveni afectiuni ale ficatului. Sper ca ti-au fost de folos informatiile, eu am cercetat si pe acestea le-am gasit.

Important este totusi sa te duci cu bebe la medic pentru analize, precum a zis si irina. e mai bine sa ne aflam in situatia de preveni, decat de a trata. Pupici tine-ne la curent cu situatia!

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Am gasit si un topic mai vechi in care fetele discutau de icterul fiziologic: Icter fiziologic

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    si noi am avut probleme cu icterul prelungit. avea o luna si tot galben era. am facut analize si avea bilirubina 8, normal nu tre sa fie mai mare de 1. am primit tratament cu fenobarbital si prednison. dupa 5 zile am repetat analizele, bilirubina crescuse era 10 de acum si crescusera si probele hepatice , erau dublate. a scos fenobarbitalul ca cica de la asta au crescut analizele la ficat. am luat de atunci liv 52, protector hepatic o luna.
    medicul mi-a zis ca e de la laptele meu dar sa ii dau in continuare ca o sa isi revina. va dati seama ca de cate ori ii dadeam sa suga ma gandeam ca ii fac rau cu laptele meu. asa azi asa maine a scazut productia mea de lapte cate un pic cate un pic si am ajuns sa nu ii mai dau decat jumatate de masa seara cu lapte de la mine si restul lapte praf. intre timp isi revenise si dragos, analizele se normalizasera dar eu lapte nu mai aveam. degeaba am luat tot felul de ceaiuri care mai de care mai scumpe laptele tot nu mai era. si numai bine m-am pomenit si eu cu un reumatism si am inceput sa fac moldamin si gata si cu jumatatea de masa de lapte de la mine.
    cam asta am patit noi cu icterul prelungit. acum ca o fi scazut bilirubina de tratament sau ca nu i-am mai dat eu lapte..... nu stiu. dar de fiecare data cand ii dadeam numai la faptul ca ii fac rau si ca ii creste bilirub ma gandeam.
    na ca am scris un roman.

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Buna Irina,si Kevin a facut icter la 2 zile dupa nastere m/am dus cu el la spital si l/au tinut in incubator la lumina de neon,fluorescenta 2 zile a proape,il luam doar sa/i dau de papa,apoi a revenit iarassi saptamna trecuta,am fost iarasi la spital i/au facut analize,si a zis ca e un pic crescuta bibilubina dar e ok,nu e asa mare...mi/a zis sa/l tin la lumina,la soare daca bate in casa dar la mine nu bate deloc soarele si l/am scos afara maxim o jum de ora asa mi/a zis,ieri am fost iar la control si acum e bn.
    sanatate va doresc!

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    la noi a fost problema cu iesitul afara ca era decembrie. il scoteam si asa in fiecare zi cateva minute dar era infofolit bine ca numai ochii se vedeau, nu prea il prindea lunima. important e ca acum este totul ok.
    sanatate si voua , am vazut ca ati avut ceva probleme. pupici la baietel scumpel kevin

Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    violeta si la noi ar fi trebuit sa il tina, cel putin pe al meu ca facuse icter din maternitate, dar cred ca nu cotizasem suficient pt ele si m-a trimis acasa. dar noi cu 10 zile de fenobarbital ne-am pus pe picioare. irina tu trebuia sa il alaptezi in continuare, noi bilirubina am avut-o 7 si dupa 10 zile 1.3 cam asa ceva si apoi a scazut cum trebuie sub 1. i-am repeatat cam la 1 luna analiza din nou.
    pupici multi lui kevin si sper sa numai aveti nici o problema, sanatate multa si odihneste-te cat de mult poti.

Floricica Senior iryanna's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2007
    Postari in forum
    4.679
    buna mamici!si noi am avut probleme cu icterul,s-a prelungit o luna.este din cauzaq unei enzime din laptele matern,pe care nu o poate prelucra bb.eu la sfatl medicului,i-am dat 3 zile lapte matern fiert in prealabil( a fost un chin,ca eric manca la 1 ora ,maxim 2 atunci),i s-a mai estompat culoarea galbena,dar tot la indicatia medicului i-am administrat 5 seri fenobarbital si i-a trecut...dar greu..inca din prima zi in care apare icterul,copilul trebuie tinut mult in lumina naturala..noi in decembrie nu prea am avut..

Floricica Nou Venita ppaula79's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2008
    Postari in forum
    299
    buna mamici.si noi am avut icter prelungit,dar am fost mai norocosi.aici a batut soarele cu toate ca era decembrie,iar noi iesieam in fiecare zi afara si il tineam la soare,in plus i-am pus paturul la geam ziua si batea soarele pe el. tratament nu am luat,ne-a trecut singur.

Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    cel mai bine e cand icterul trece de la sine, dar daca nu se poate apelam la tratament, dar cu analizele facute inainte nu dupa ureche.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari