Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita liviu976's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2011
    Postari in forum
    1

Postare Icter la noi nascuti

Am o fetita nascuta pe 6 ianuarie 2011 a facut dupa nastere in spital icter totul a fost ok cu raze uv ptr 3 zile la aparat acum a recidivat din cauza ca nu elimina bilirubina din organsim si testul de azi a aratat ca are peste cote maxime adica 156 cota maxima find 86 se pare ca icterul a revenit pareri impartite sfaturi multe.ce ma sfatuiti sa fac cum sa procedez nu are nici macar 2 luni mititica sunt un tatic inebunit dupa fetita mea si caut raspunsuri care ma pot ajuta.doctorii spun multe si sfaturi proaste uneori.va multumesc.are 4,150 grame a scapat prima oara de icter,e adevarat ca se poate si din cauza laptelui matern sa retina bilirubina????

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Buna!
    Eu zic sa asculti in primul rand de sfatul doctorilor cand e vorba de o problema de genul asta. E adevarat ca ei se pot contrazice uneori, dar alege-ti un doctor in care ai incredere si urmeaza-i sfaturile, pentru ca pare ceva serios.
    E adevarat ca multi nou nascuti au icter, una din cauze fiind si o componenta din laptele matern, dar icterul fiziologic (adica normal) apare de obicei dupa 2 zile si dureaza doar vreo 10 zile. La prematuri dureaza mai mult. Cand a aparut icterul?
    Dupa cum descrii tu, pare ceva diferit, care nu are legatura cu laptele matern, ar trebui eliminate in primul rand cauzele mai grave si scazuta valoarea bilirubinei. E nevoie de un doctor care sa faca un examen fizic copilului, sa-i faca mai multe analize, sa le interpreteze.
    Multa bafta cu micuta ta si sper ca totul sa fie bine!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    nu stiu de unde esti dar exista cativa medici buni in bucuresti, pe parerea carora ai putea conta
    alin stanescu, prof-ul gherghina, ambii de la IOMC

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Pai prietena mea are o fetita careia i s-a intamplat acelasi lucru. Au internat-o de urgenta si i-au facut tratament in spital. Voua ce va spune medicul pediatru?

Floricica Nou Venita irinapamant's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2009
    Postari in forum
    22
    buna
    si baietelul meu a facut icter in spital , dupa nastere.acest icter s-a prelungit pana prin luna a doua de viata. am facut si noi fototerapie in spital , vreo 5 zile si intr-adevar nivelul bilirubinei scazuse de la aprox 160 la 130 asa ca ne-au externat...se vede si acum in poze cat de galben era...inafara de mersul periodic la control noi nu am facut nimic.incet , incet a eliminat bilirubina prin scaun .si el a fost alaptat. va doresc sanatate multa si sper sa gasiti un medic care sa va indrume corect.

Floricica Nou Venita adina24's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2011
    Postari in forum
    9
    Depinde ce fel de icter este :cu predominenta bilirubinei directe sau indirecte.Hemoglobina este normala ?Uni cter care recidiveaza nu suna bine. trebuie consultat un pediatru.Te-as putea ajuta daca mi-ai da mai multe date.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari