Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Hidronefroza la nou-nascuti

Hidronefroza se caracterizeaza prin retentia de urina in bazinet (segmentul colector al rinichiului), determinata de un obstacol la nivelul tractului urinar si apoi urmata de dilatarea bazinetului, calicelor (conducte renale primitive ale rinichiului care colegteaza urina).

Hidronefroza poate fi diagnosticata inca de cand bebelusul se afla inca in burtica mamei, incepand cu saptamana 20 de sarcina si este cauzata in cele mai multe cazuri de un blocaj situat fie la nivelul locului unde se realizeaza legatura dintre rinichi si ureter sau ureter si vezica urinara, dar pot fi si alte cauze precum malformatii renale, dezvoltare insuficienta sau anomalii valvulare.

La nou-nascuti hidronefroza se manifesta prin febra mare si persistenta (38-39 grade C), frisoane, stari de greata si varsaturi, scadere in greutate, dureri abdominale, deshidratare, somnoleta si chiar convulsii.

In functie de forma si de gravitatea afectiunii tratamentul este medicamentos sau chirurgical.

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Este cineva cae a intampinat problema asta?Nu stiu daca s-a mai discutat in alta pate a forumului..insa chiar vreau sa stiu cum au rezolvat. Noi mai avem un pic pana o sa il tinem in brate pe prichindelul nostru si se pare ca avem problemute cu rinichii...hidronefroza grad 2 la stangul...avem si la dreptul dar nu hdronefroza ci ectazie de 7 mm...din cate am citit ectazia este de fapt tot o dilatatre a rinichiului , dar parca nu din cauza intoarcerii urinei. M tot gandesc si nu stiu ce ne asteapta...dna dr incearca sa ne linisteasca spunand ca nu avem ce face acum si ca este de vazut la nastere daca face pipi singurel si asa mai depate..

Floricica Nou Venita voicutatiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2011
    Postari in forum
    20
    buna baietelul meu tot cu ectazie bazinetala sa nascut la amindoi rinichii ,dar trebuie urmarita ecografic si dupa ce se naste ,a trebuit sa astept 11 luni si l-am operat daca vrei detalii ptr un ecografist bun sa te lamureasca foarte bine lasa-mi mesaj si cu mare placere

Floricica Nou Venita adriana1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2013
    Postari in forum
    2
    Buna ziua

Dintre mamiciile care au nascut baietei cu hidronefroza, mai este cineva care sa frecventeze acest forum?
    Acum ca ati mai crescut ati scapat de hidronefroza?
    Darius are acum 2 ani, 4 interventii chirurgicale si inca nu a scapat de hidronefroza.
    A scazut doar de la grad 4 bilaterala la grad 3 pe stangul si grad 1 pe dreptul

Oare o sa scapam vreodata?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari