Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414

Hernie de buric

Avem si noi o problema nu foarte grava dar destul de importanta,Antonia fetita noastra de 11luni are hernie de buric.Am fost cu ea la 3pediatri si toti ne-au zis ca daca nu se retrage pana la 1an nu e o problema de sanatate,doar de ordin estetic si ca ar fi bine sa consultam un chirurg.Este ft mare buricul ei si urat,cam cat jumatate din degetul meu mic si se vede prin haine ca o umflatura.Nasii ne streseaza sa mergem cu ea la chirurg insa la noi la Valcea nu exista unul in care sa am incredere,singura solutie ar fi Bucurestiul.Imi e ft teama sa o operez dar nu vreau nici sa ramana asa,sa fie complexata toata viata si sa ma injure.Ma gandesc ca au fost copii care au murit de la o banala apendicita si nu vreau sa ma leg la cap fara sa ma doara,adica imi vine sa o las asa cum e.Nu stiu nici unde sa ma duc cu ea exact,adica nu stiu un chirurg ft bun in care sa am incredere.Voi ati mai intalnit cazuri ca al nostru,si daca da poate ne puteti ajuta cu un sfat.Multumim anticipat.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cauta pe net- exista o centura ombilicala, am inteles ca se gaseste la Sensiblu. Sau poti face ca la tara, sa infasori o moneda in tifon si sa o legi acolo cu o fasa. Dar daca nu se retrage, mergeti totusi la medic.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    maria, baietelul meu a avut hernie ombilicala, el fiind prematur. am rezolvat-o, pot sa zic banal! la sfatul unui pediatru, am lipit un ban invelit in leucoplast exact pe hernie, am presat putin sa stea buricul normal apoi am lipit cu 2 benzi late. trebuie dezlipit in fiecare zi si curatat locul cu rivanol, am folosit leucoplast de matase pt ca nu are prea mult lipici si nu se irita pielea. sant de asemenea pe siturile de specialitate orteze pt hernia ombilcala. asa am procedat eu. daca crezi ca e mai grava situatia fetitei tale, mergi totusi la chirurgie pediatrica cu trim de la medicul de familie( asa am mers noi). pupici si multa sanatate!

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Cauta pe net- exista o centura ombilicala, am inteles ca se gaseste la Sensiblu. Sau poti face ca la tara, sa infasori o moneda in tifon si sa o legi acolo cu o fasa. Dar daca nu se retrage, mergeti totusi la medic.
    EHEE a stat saraca legata cu de toate pana pe la6 luni si dupa nu am mai vrut eu sa o leg..la inceput ii prindeam buricul cu scoch de hartie hipoalergenic si peste cu o bucata de scutec de bumbac pe care i-l petreceam peste mijloc...si degeaba...sotul zice ca e din vina mea k nu am mai vrut sa o leg,dar daca era sa i se retraga i se retragea pana atunci.

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Da dar tu poate l-ai legat cand era micutz,adica bebe...Antonia e deja maricica si nu cred ca i se mai retrage.Si Vladutz,baietelul nasilor a avut si tot asa i au aplicat un banut si i s a retras intr-o luna.Dar la Antonia au trecut atatea luni si degeaba.Pediatra a zis ca daca nu se retrage pana la 1an,dupa nu i se va mai retrage,si deja avem 11luni.In primavara cred ca o sa mergem cu ea la Buc,sa isi ia si sotul concediu.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Dar in afara de aspectul estetic, poate cauza si probleme de sanatate?

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Pediatrul a zis ca nu,dar inca nu am discutat cu un chirurg...un chirurg ar putea sa ne spuna cel mai bn....in primavara o sa mergem la Bucuresti cu ea si o sa aflam atunci,sa speram ca nu ii creaza si probleme de sanatate ca ma duc la maternitate si o strang de gat pe moasa aia care si a batut joc de ea si a lasat o asa.

Floricica Nou Venita dayyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2011
    Postari in forum
    4
    buna, fetitei mele de 5 luni nu i s-a tras buricul de tot, am fost cu ea la chirurg la 6 saptamani si acuma si mie mi-a zis sa o leg altfel...nu stiu daca o sa ma intelegi....apas cu degetul inelar buricul inauntru si cu pielea il acopar si lipesc cu leocoplast de hartie ca sa nu o doara...buricul ramane inauntru, nu se vede....mie la 6 saptamani mi-a zis ca nu scap fara operatie si uite ca facandu-i asa s-a tras si acuma am scapat...pt siguranta si dat fiind ca a mea se ridica acuma in fundic si forteaza burtica mi-a zis sa o mai leg pana in ianuare.Asa procedez eu, cu banutul mie mi-a spus chirurgul sa nu il folosesc pt ca nu ajuta buriculnumai sa nu iasa afara dar nu ajuta sa se retraga....Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Asa ii faceam si noi cum zisasi tu si tot cu hartie din aia hipoalergenica ii dadeam peste dar la noi nu a avut succes,poate nu am insistat pe cat trebuia...si la ce chirurg ati fost voi ca as avea nevoie de un nume si la ce clinica daca poti sa ne spui

Floricica Nou Venita dayyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2011
    Postari in forum
    4
    Noi am fost la Policlinica de copii din Cluj, la medicul IRIMIA EDUARD medic chirurgie-ortopedie pediatrica, eu sunt foarte multumita de el.

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Posibil si noi sa mergem tot la Cluj...tati a avut leucemie si merge la controale acolo si a zis ca o sa o intrebe pe doctora lui de un chirurg bun...poate avem noroc si ne recomanda dansa unul bun,ca stiu ca e greu sa ajungi la doctorii ft buni,iti trebuie relatii.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari