Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Hernia ombilicala la bebelusi

Hernia inseama iesirea in afara a unei sectiuni din intestin printr-o zona mai slaba a muschilor abdominali. Hernia care apare in jurul buricului se numeste hernie ombilicala si este in general congenitala.

Herniile ombilicale sunt destul de frecvente le nou-nascuti, si se poate observa prin faptul ca buricul bebelusului este iesit in afara; se poate observa cel mai bine atunci cand bebelusul plange.

In general, hernia ombilicala la bebelus se va inchide pana la varsta de 2 ani cand muschii abdominali se vor inchide.

Am auzit ca la bebelusii cu hernie ombilicala se recomanda sa fie pus un banut de argint pe buric si sa fie legat acolo, ca "metoda" de tratament.

Floricica Nou Venita adam mariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    11
    mda..si noau ni s-a spus ca avem hernie ombilicala,la varsta la 1 luna jumate,cu toate ca spuneam doctorului ca ,copilul meu plange f mult,acesta a fost verdictul,si am mers din medici in medici unu ca sa operez copilul,altul cu banutul..dar slava domnului am gasit o doctorita f buna la galati,si ne baga buricelul inauntru..asa cu degetul,e o metoda si dupa lipit cu un leucoplast special,si asta o faceam saptamanal..incaz ca nu se retragea trab sa o operez..dar surpriza dupa 2 -3sapt nu a mai avut nimic...daca era hernie nu se trecea asa imediat,ii iesise buricelul afara de la atata plans...care niciodata nu am stiut de la ce e..banuim ca era de la coilici..asa ca..,si oricum parerea mea e ca, nu cred ca faci mare lucru cu banutu..pt ca copilul se misca si in veci nu sta banutul acolo

Floricica Nou Venita dariusbabyfashion's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2010
    Postari in forum
    235
    buna mamici, si noi am avut probleme cu buricelul, a avut hernie oblicala, la inceput tot asa am fost la spital tot in galati si ne-a pus leucoplast de matase, si dupa o sapt am fost la alt doctor si mi-a zis ca chinui copilul degeaba ca se absoarbe singur, iar dupa o luna s-a retras singurel...bine ca am scapat si acum avem un buricel frumos

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari