Ultimele discutii din forum
    rondina
    Guest

Hemangiom pe buza superioara la bebelusa

Am nascut acum o luna si jumatate,cu intarziere de 9 zile,o fetita sanatoasa.la 10 zile de la nastere i-a aparut pe buzita superioara o mica pata de culoare rosu intens,care cu timpul s-a marit si acum ii ocupa jumatate din buza si tot canalul dintre gura si nas.am fost la 4 doctori si diagnosticul e hemangiom.m-am interesat f mult pe internet si am vazut niste poze inspaimantatoare,am plans zile intregi desi la ea nu e fff grav,nu e cresterea f rapida,dar oricum va ajunge destul de mare...aici in italia nu prea dau medicamente la copii,sa nu mai vorbim de interventii chirurgicale,asa ca ma vad nevoita sa stau asa cu ea pana cand se va retrage singur,poate pe la 5-6ani sau poate pana la 9 ani,regresia poate fi f lenta.doar daca o va incurca la mancare poate vor interveni cu ceva,prima cu medicamente.am deschis acest topic pt ca as vrea sa vb cu cineva care e sau care a fost in situatia mea,sa-mi spuna ce au facut sau daca s-au vindecat,daca laserul a functionat(aici au spus ca laserul nu functioneaza f bine in zona buzei,mai ales ca se unfla din interior)daca in romania,in brasov sau si la bucuresti,sunt doctori buni care pot sa scoata chestia asta fara sa lase cicatrici.va multumesc pt eventualele raspunsuri.

alice80
    Guest
    Am avut si o problema asemanatoare,dar zona vizata era cea a ochiului si mi s-a recomandat laserul am refuzat fiindca raman urme. am citit in carti de homeopatie si in carti cu si despre plante si am descoperit arnica.
    E o minumatie de planta ,buna la orice.vreau sa zic ca in max.1 luna, acel hemangiom care crestea foarte repede ,s-a dus.am dat 5 ron pe crema si nu mai am nimic.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Se fac anumite injectii (stiu ca la Iasi se fac sigur) si apoi se fac injectii cu un preparat cu propranolol si hemangionul dispare. nu e necesara nici interventie chirurgicala si nici sa astepti sa apara de la sine. Si fetita mea are pe gat, deci m-am interesat si nu vorbesc aiurea. Noi inca nu ne-am ocupat de el, dar daca la fetita ta e pe fata, rezolva repede. Un baietel din vecini a avut tot asa si acum nu se mai cunoaste nimic.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de alice80 Vezi mesajul
    Am avut si o problema asemanatoare,dar zona vizata era cea a ochiului si mi s-a recomandat laserul am refuzat fiindca raman urme. am citit in carti de homeopatie si in carti cu si despre plante si am descoperit arnica.
    E o minumatie de planta ,buna la orice.vreau sa zic ca in max.1 luna, acel hemangiom care crestea foarte repede ,s-a dus.am dat 5 ron pe crema si nu mai am nimic.
    Era un hemangiom de tip strawberry? Ai luat si remediu de arnica si crema? As incerca si eu la Cati...

alice80
    Guest
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Era un hemangiom de tip strawberry? Ai luat si remediu de arnica si crema? As incerca si eu la Cati...
    Intrebi vanzatoarea la plafar si ea stie exact ce iti trebuie.Cea ce mie mi-a facut bine ,poate lui Cati ii face rau pentru-ca pot aparea si reactii adverse.

miki00
    Guest
    Fetita mea cea mare s-a nascut cu unul pe burtica,era de marimea unei capsuni. Pe mine pediatrul m-a sfatuit sa nu fac nimic fiindca nu deranja si se va retrage in timp..In cazul in care sangereaza sa tamponez bine locul si sa ma prezint la control, dar nu s-a intamplat niciodata. .Acum domnisoara mea are 4 ani si jumatate si hemangiomul s-a retras aproape definitiv. Inainte de a aplica vreo crema sau orice altceva intreaba doctorul. Crema cu arnica eu o folosesc la vatanai, face minuni, stiu ca mai este folosita si impotriva durerilor musculare, dar aplicata pe hemangiom nu cred.

rondina
    Guest
    Am fost si am cumparat crema arnica sub forma de gel ,dar speram mult sa ne de-a si rezultate.Acum vom vedea.
    Multumesc pt raspunsuri o sa va tin la curent cu evolutia bolii.

roxanais
    am fost la 4 doctori si diagnosticul e hemangiom,aici in italia nu prea dau medicamente la copii,sa nu mai vorbim de interventii chirurgicale,asa ca ma vad nevoita sa stau asa cu ea pana cand se va retrage singur
    Modificata de rondina; 02.07.2012 la 11:36:20.

Floricica Nou Venita roxanais's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57
    Baietelul meu a avut un hemangiom tuberos in zona capusorului dupa ureche. Noi am luat tratament cu propanolol dar nu s-a retras asa ca l-am operat.Lui i-a ramas o cicatrice ( o linie) dar la el parul o s-o acopere. Problema la hemangioame e ca ele pot sa stagneze , pot sa dispara dar pot si sa se mareasca in scurt timp. Cel mai bine mergi la doctor.

rondina
    Guest
    Roxanais ,am fost la 4 doctori si diagnosticul e hemangiom,aici in italia nu prea dau medicamente la copii,sa nu mai vorbim de interventii chirurgicale,asa ca ma vad nevoita sa stau asa cu ea pana cand se va retrage singur sau ne gandeam eu si sotul sa vin in romania poate stie cineva un DR bun care ne poate ajuta in brasov sau oriunde in tara unde ar putea face ceva fara sa ii ramana cicatrici.va multumesc.

alice80
    Guest
    Stiu eu un doctor foarte bun si zic foarte bun pentru-ca asa este ,dar il gasesti la Cluj Napoca ,iti las numele si numarul lui de telefon in mesaj privat ca sa nu para ca ii fac reclama.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari