Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita AllexAndrutzaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    46

Vorbarie Greutatea bebelusilor

Buna seara mamici!
    Am nascut pe 13 iulie un baiat de 3520 grame si 55 cm si am iesit cu el din spital dupa 3 zile cu 3500 grame.
    Dupa 3 saptamani am fost la medicul de familie care ne e si pediatru pentru o noua cantarire si masurare si am primit vestea ca in fix 3 saptamani de la nastere am luat in greutate 1100 grame si masuram 60 cm.
    Eram curioasa ce greutate aveau bebei vostri la 1 luna pt ca nu stiu daca a luat bine in greutate sau nu. Tin sa mentionez ca papam lapte de la san.

O zi/seara minunata va dorim!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    A luat excelent de bine. Se considera bine daca bebe are la o luna 500g in plus fata de la nastere, iar in lunile 2,3, 4 ia cate 750g in fiecare luna. Apoi urmatoarele 4 luni cate 500g, iar ultimele 4 din primul an din viata cate 250g. Continua sa il alaptezi la san cu incredere in tine. Cat despre bebeii care nu iau asa mult in greutate, nu va faceti griji, important este sa creasca, sa ude suficiente scutece si sa fie sanatosi!!!

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    Citat Postat de AllexAndrutzaa Vezi mesajul
    Buna seara mamici!
    Am nascut pe 13 iulie un baiat de 3520 grame si 55 cm si am iesit cu el din spital dupa 3 zile cu 3500 grame.
    Dupa 3 saptamani am fost la medicul de familie care ne e si pediatru pentru o noua cantarire si masurare si am primit vestea ca in fix 3 saptamani de la nastere am luat in greutate 1100 grame si masuram 60 cm.
    Eram curioasa ce greutate aveau bebei vostri la 1 luna pt ca nu stiu daca a luat bine in greutate sau nu. Tin sa mentionez ca papam lapte de la san.

O zi/seara minunata va dorim!
    buna eu am nascut-o pe sarah de 3050g si 50 cm din care a scazut 100 g iar la 3 sapt avea 3800g.
    te asteptam la noi in casuta https://www.copilul.ro/forum/bebelus...2-a-47060.html pt ca esti o mamica de vara, te pup

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    hihihi ce griji iti faci tu...dar doctora nu a laudat copilul ca a luat excelent de bine?cred ca mai bine de atat nici nu se putea,sincer.ai lapte f bun si un bb cu apetit sanatos.sa iti traisca! fetita mea in prima luna a luat doar 300g,iti dai seama cate bogete am tras?bucura-te mami

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Baiatul meu s-a nascut cu 3060 g si 50 cm, iar la o luna avea 4500 g si 56 cm, manca doar de la san.A luat foarte bine in greutate copilasul tau si din cate se vede, va fi si destul de inalt:) Multa sanatate!

Floricica Nou Venita AllexAndrutzaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    46
    merci mult de raspunsuri sa va traiasca bebeii sa va bucurati de ei. Da intradevar suntem foarte mancaciosi grasuni si voiosi. au aparut colicii de o saptamana si mi se rupe sufletul cand vad ca mi se inroseste de atata plans. in combinatie cu infacol ii dau si baby drink si vad ca nu mai are asa lungi crizele de colici. mi-a spus o mamica ca ii dadea copilasilor ei cate 2 picaturi de tinctura de marar pe zi si le trecea. voi stiti un remediu sa nu-i doara burtica asa rau? ca de trecut stiu ca nu trec pana nu li se maturizeaza sistemul digestiv :|

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu baiatului i-am dat doar Sab Simplex pt colici de cand s-a nascut si nu a avut deloc probleme, chiar am fost foarte multumita.

Floricica Nou Venita madalinagaboroi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30

Greutatea bebelusului la 8 luni

buna ziua,am o fetita de 8 luni iar greutatea ei este de 6800gr!este vioaie,merge in 4 labute toata casa,spune mama,vorbeste tot timpul,sta in picioare daca are de ce sa se tina,nu are nimic altceva!mananca bine.e bine daca are doar atat 6800?va rog dati-mi si voi o parere!cum au fost copii vostri?eu ii dau san si apoi completare humana...ce ziceti?astept raspunsurile voastre!multumesc din suflet,sanatate tuturor!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    sa inteleg ca mancare nu ii dai?decat lapte?nu e de speriat la 8 luni,am mai intalnit copilasi cu greutate mika,si fetita mea a fost micuta si acum e ditamai fata,arata de 5 ani si are doa 3,7ani

Floricica Nou Venita madalinagaboroi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30
    ii dau mancare de la 6 luni,supica ,tot felul de fructe,legume,ou,ficatel,insa sa fie din cauza ca e atat de agera?multumesc de raspuns!sanatate multa!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Sunt si copii mari si copii mai mici?la 4 luni si-a dublat greutatea de la nastere?Baiatul meu a fost mare...la-m nascut de 3280 si la 3 luni si-a dublat greutatea...apoi la 6 luni a luat doar 600 de garame, iar acum la aproape 1an are 1,5 kg....dar nu e ager ca fetita ta...poate de aici si faptul ca e mai grasunel...dar vreau sa iti spun ca de cand a aincepu t sa topaie si sa mearga tinut si putin sigurel...adik de la vreo 10 luni nu mi-a mai luat decat 500 de garame in greutate....si nu ma ingrijorez.....asa ca eu zic sa stai linitita daca fata e sanatoasa....poate a fost si micuta la nastere:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari