Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tiki's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2011
    Postari in forum
    6

Greutatea bebelusilor

Buna, ma puteti ajuta cu o parere? Am o bebita de 11 saptamani nascuta la 2580 care a luat in prima luna 710 gr, in a doua luna 600 si acum in 3 saptamani doar 420 gr. In lungime a luar 13 cm. E alimentata cu lapte de la san si cam un biberon de nan1 zilnic. Mi se par ca ia foarte putin in greutate si nu stiu cum sa o ajut.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Bebelusii nu iau intotdeauna in greutate luna de luna, in primele 6 luni. Sunt luni in care iau mai mult, in altele mai putin, in altele deloc. EVENTUAL POTI INCERCA SA II SCHIMBI laptele. Eu ii dau Milupa si ii merge foarte bine. Am inceput cu Nan, nu prea l-a agreat, asa ca am trecut la Mlupa si nu regret. Inca il mai alaptez, dar lapticul Milupa este la fel de sfant ca si lapticul lui mami..

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna.fetita mea sa nascut la 8luni cu 3100 grame si a luat asa.in prima luna 300g,a doua luna 500,a treia luna 1kg.nu mia venit sa cred.apoi la vaccinul de 6 luni avea 8kg,si la 1 an 10kg.asta e tot ce tin minte.a papat de la mine doar o spat,si apoi pana la 2 ani numai milumil.acum nu stiu ce sa iti zic.exista la maternitate niste teste ca sa vezi consistenta laptelui,cu toate ca nu e de speriat ,fiecare se dezvolta in ritmul sau,iar copilul tau a luat binisor zic eu,pt ca laptele praf ingrasa copilul,al tau fiind de la san ii da tot ce are nevoie.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Madasabi, si eu ii dau lapte praf Milumil in completare la san, chiar si acum, plus mancare, bineinteles, si nu mi s-a ingrasat. Dimpotriva, eu ii zic aschiuta, aschimodie, ce mai are si el nitel fund si falci, ca altfel chiar ar fi scandurel. Bine, ca nici nu sta locului neam. Daca il las in pat, pat mare, extralarge, in cateva secunde ajunge pe parchet (chestie probata fara voie de vreo 2 ori! brrr!!), ca deh, trebuie sa exploreze fiecare coltisor!!
    Si fetita ta a luat putin in greutate in primele luni, Andrei a luat 750 grame in prima luna, 1 kg in a doua si apoi constant pana acus, cand la 9 luni jumatate, are 9 kg. Am o cunostinta al carei baietel a luat intr-o singura luna 1.5 kg. Bine, ca acum la 2 ani jumatate, este doar bine facut, nici slab, nici gras, seamana cu taica-su, in timp ce maica-sa este aproape scandura.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu asa stiu ca laptele praf umfla copilasii.ti-am zis si a mea a baut pana la 2 ani milumil,dar nu era grasa,in nici un caz.acum la 3 ani si 4 luni are 16,5kg.dar a slabit de vreo 2 ori pana acum,o data cand a avut varicela a slabit 1kg din cauza regimului,si o data a avut pneumonie si a slabit vazand cu okii.nici a mea nu a avut niciodata falcute,dar eu am fost multumita mereu de cresterea ei.mia parut rau ca nu am putut sa ii dau san,dar uite ca a mers si cu laptele praf.oricum degeaba ne chinuim noi sa pape copii cat ia in greutate etc ca ei au etape si etape.se innalta si slabesc,au diaree slabesc,au puseuri de crestere in greutate,si tot asa.important e sa fie sanatosi,nu cate kg au,ca degeaba sunt grasuni si sunt bolnaviciosi.nu zic si mie mi-ar fii placut sa fie grasunica fetita mea,dar asa este ea.mananca f mult dar nu se ingrasa.asta e

oanap85
    Guest
    DRAGA TIKI IN PRIMUL RAND SA NU RENUNTI LA SAN,ASTA E CEL MAI IMPORTANT,si fetita mea a luat f putin in greutate ,primele saptamani a fost bine dar apoi in 3 luni mi-a luat 500 de grame,acum la 1an si 3 luni are 9 kg si un pic la fel avea si la 9 luni,a mea nu a primit nici un fel de lapte,diversificarea a inceput la 9 luni si acum ii dau san,este bine numai ca are putina anemie,deci te sfatuiesc sa mananci tu f bine ca sa ia de la tine ce trebuie ..s-ar putea sa fie asta problema.adica nu te alimentezi cum trebuie(asta iti spun din experienta)..
    si eventual sa=i dai ca,fe ,ce iti da pediatru,stiu ca aceste suplimente sunt contradictorii dar sunt f importante ptr bb mic
    totusi daca nu ia in greutate decat f putin,ptr ca nu e musai sa ia ca la carte,ar trebui sa intrebi pediatrul sa te sfatuiasca ca nici asa nu e ok
    crestere usoara

oanap85
    Guest
    supliment cine ti-a recomandat?poate ar trebui sa-i schimbi laptele praf daca vezi ca nu i-a in greutate ...dar asta depinde si de cand ai inceput sa-i introduci si suplimentul...?

Floricica Nou Venita rarara's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Al meu s-a nascut cu 2700gr, si a luat in prima luna 1200gr hranit numai cu lapte la san la cerere fara un strop de altceva. Acum la doua luni are 4800 gr. Dar cati copii, atatea moduri de a lua in greutate. De la inceput nu am avut niciun stres, am considerat ca natura stie cel mai bine ce sa faca si am avut incredere in el si in mine. Majoritatea "sfatuitoarelor" imi ziceau sa suplimentez cu lapte praf ca sa creasca mai bine si am refuzat categoric. Si bine am facut. Nu m-am uitat pe grafice de greutate si nu am avut pretentia sa il vad dolofan dintr-o data, am zis ca vreau sa se dezvolte dupa cum ii e dat, si nu ma deranjeaza sa fie si slab daca e sanatos, pt ca nu participa la concursuri de frumusete. Deocamdata :))

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    E in limite normale cresterea. Faptul ca a crescut 13 cm inseamna ca este alimentat bine. Nu toti copiii cresc asa de mult in greutate, unii cresc intai mai mult in lungime, unii mai mult in greutate si nu in cm. Oricum eu zic sa nu iti faci griji pentru cresterea in greutate.
    Aici e un articol in care gasesti sugestii care te pot ajuta
    https://www.copilul.ro/forum/bebelus...lui-38198.html
    Eu as incerca sa iau masuri de crestere a lactatiei si sa renunt la laptele praf, mai ales ca nu ii dai mult.
    In jur de 3 luni bbeii au si un puseu de crestere cand ti se va parea ca ii este foame aproape tot timpul, ca nu se mai satura, asa cresc ei lactatia.

Floricica Nou Venita andreea.tim's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2012
    Postari in forum
    4
    tiki, de ce nu incerci un grafic de crestere ca sa vezi daca e in limitele normale? Eu de exemplu il folosesc pe asta:
    http://www.************/modules.php?name=Grafice
    Daca greutatea ei e intre minim si maxim nu cred ca are sens sa-i schimbi laptele praf. In general pediatrii recomanda sa ramai pe aceeasi marca odata ce ai inceput.
    Multa sanatate si kg in plus la fetita!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari