Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Nelamurit Gras si frumos este sanatos!?

Sunteti de acord cu aceasta afirmatie 'DACA ESTE GRAS ESTE SI SANATOS'?
    Multi se lauda cu copilul lor ca este gras,se mandresc cu acest lucru...Care este parerea voastra,un copil gras este neaparat si sanatos?

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    In ultimul timp aud asa "Este un frumos X este un gras..."si asta a fost toata caracterizarea.
    Deci respectiva este convinsa ca respectivul copil este si sanatos...ce sa mai vb.de unii parintii care se lauda de surplusul de grasime al copiilor lor si spun ca au ei timp sa slabeasca...iar multii ajung la o varsta fara sa mai dea jos acele kg.in plus...

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu nu cred asa ceva. sigur mai tarziu va aparea ceva, altfel oamenii grasi nu ar mai avea probleme cu inima si altele, nu??? eu cred ca prea multa grasime trebuie sa faca rau pe undeva.totusi ca sa nu se sperie mamicile, am vazut ca aproape toti bebeii sunt rotofei, probleme sunt abia cand cresc. are fata la gradinita o colega pusa la regim de mama ei ca e prea grasa si rad copii de ea. e normal la 6ani sa tina cura de slabire?? in plus cum o afecteaza psihic "mananca mai putin ca esti prea grasa si rad copii de tine"?? voi ce credeti????????

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Datorita mamei bineinteles ajung copii supraponderali...datorita alimentatiei nesanatoase,dau tot felul de porcarii

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Dupa parerea mea este mai important tonusul copilului decat kg.avute...a mea sa nascut la 37 de saptamani cu o greutate de 2.660 si 46 cm,acum are 80 de cm si 10.500,arata f. bine este echilibrate si cu analizele ok...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Stiu ca este in traditia romanilor sa-si indoape copii, crezand ca un copil gras este si sanatos, dar asa doar bunici ar trebui sa mai gandeasca.
    Pediatrii chiar nu le spun nimic mamicilor care au copii atat de grasi?
    Este ok cura de slabire la o varsta frageda?Cum afecteaza copilul?

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    da pai daca le dau produse tip fast-food, fetita mea nu a gustat pana acum asa ceva. am preferat sa-i fac snitele de peste, de pui i-am dat si cartofi prajiti si cam orice preparam in casa. cand am fost la restaurant (mai rar) i-am luat un gratar ceva cat de cat sanatos si pana acum nu am avut probleme. sfatuiesc toate mamicile sa evite pe cat posibil fast-food-urile pentru ca asa cum ii invatam de mici asa vor fi si mari
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    Datorita mamei bineinteles ajung copii supraponderali...datorita alimentatiei nesanatoase,dau tot felul de porcarii

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu cu copii nu am fost la MC dar am vazut ca e plin acolo de copii unii chiar prea mici. apropo de fetita de care am povestit mama ei e de vina ii da prea mult sa manance seara, mancare-lapte cu cereale-suc de fructe. eu una cred ca astea ar trebui sa fie trei mese nu una.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    In alimentatia copiilor trebuie sa existe foarte multe fructe si legume. Obezitatea poate fi declansata nu atat de cantitatea hranei ingerate, cat de calitatea acesteia.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Ce urmari poate avea o greutate peste limita normala?Boli cardiovasculare, diabet zaharat, deformari osoase la nivelul gambei si, nu in ultimul rand, consecinte psihologice, care, nu de putine ori, pot necesita interventie psihoterapeutica.
    Tratamentul excesului ponderal la copil trebuie sa includa modificarea dietei, implicarea familiei, in susirea unor informatii nutritionale, un program de activitati fizice si modificarea comportamentului alimentar. In alcatuirea dietei trebuie incluse produse cu un continut redus in grasimi: lactatele slabe si proaspete, fructele, legumele...trebuiesc evitate chiar si sucurile facute de noi la storcator

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    noi am cumparat un storcator de fructe special pentru copii, ca sa nu le mai dam suc din comert. fata imi cere tot timpul sa-i fac suc mai nou ii place cel de sfecla rosie cu morcovi si mere. chiar si dulciurile am ales sa le fac in casa(preferatul ei e salamul de biscuiti) foarte rar ii iau ciocolata. cred ca de fapt aici e greseala noi nu am avut atat de multe si vrem ca, copii nostri sa nu duca lipsa de nimic si asa , ajungem sa-i indopam cu prostii.
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    In alimentatia copiilor trebuie sa existe foarte multe fructe si legume. Obezitatea poate fi declansata nu atat de cantitatea hranei ingerate, cat de calitatea acesteia.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari