Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicoletaconst's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2008
    Postari in forum
    40
    Buna ziua,

Am un bebel de aproape un an si are giardia. Ca tratament mi-a dat dr Zentel dar ma intereseaza sa-mi spuneti cam ce regim alimentar sa urmeze.

Va multumesc mult!

Floricica Nou Venita nicoletaconst's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2008
    Postari in forum
    40
    Va rog frumos, daca puteti sa-mi raspundeti, cine stie.
    Nu prea stiu ce sa-i dau. Sa-l mai alaptez? Unii doctori spun ca da, pentru ca laptele matern ucide acesti paraziti, altii ca nu, sa nu-i dau deloc lapte. Despre alte lactate ce stiti? Va rog mult sa-mi raspundeti!

Floricica Debutanta cristina stan's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2007
    Postari in forum
    1.133
    nu stiu f multe..dar...un lucru stiu sigur ..k ZENTEL este f puternic.si toxic pt organismul unui om adult...dar pt un copilas...!!!!
    stiu k exista si alternativa hemeopata....pt giardia...
    parerea mea e sa consulti si parerea altui doct..
    pupici si sanatate maxima pt ingeras

Floricica Nou Venita cucubau's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2005
    Postari in forum
    54
    Buna!Si noi am avut probleme cu giardia pe la 1 an deoarece baga tot ce gasea in gura.Nu se da copilului cu giardia lapte deoarece aceasta da intoleranta la lactoza, dar exista formule de lapte fara lactoza.Dar daca alaptezi eu zic sa nu intrerupi.Eu i-am dat helmiflores de la plafar, tinctura de propolis.Asta pe langa faptul ca i-am dat furazolidon care este si pt paraziti intestinali, pt ca dr pediatra nu i-a dat Zentel ca e mic inca si e prea toxic pt ficatelu lui.Acum depinde si cum se manifesta giardia la copil, ca multi copiii sunt purtatori dar nu ii afecteaza.Daca ii dai Zentel e bine sa-i dai si Liv 52 care ii protejeaza ficatul.Daca vrei sa mai vb despre giardia ma poti cauta pe mess:cristina_alexa

Membru inregistrat la
    21.12.2005
    Postari in forum
    54
    Alimentatia trebuie sa fie in functie de cum se simte copilul.Daca are diaree ii dai mult orez,carne de pui,morcov, mar copt, paine prajita, ceai de menta.Nu se dau alimente care fermenteaza...Intoleranta la lactoza se manifesta prin diaree si atunci e bine sa ii dai lapte fara lactoza.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    David a avut la 11 luni oxiuri.si i-am dat tratament cu zentel dupa care o cura de liv52 de o luna.a fost bine.
    giardia e f periculoasa la copii si cred ca trebuie tratata bine.
    tratamentele naturiste sau homeopate ajuta la eliminare dar nu complet.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Nu vad de ce sa nu il alaptezi, iar despre tratament nu sunt sigura daca merge la bebei, sunt si metode naturiste de distrugere a oualor de giardie din rect.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Buna, astazi am primit si noi rezultatele la parazitologic si ne-a iesit Giardia. Nu-mi vine sa cred, nu ma asteptam, dar trebuie sa accept situatia.
    Nicoleta, vad ca avem copilasi cam de aceeasi varsta, al meu a facut ieri un anisor, si uite ca suntem bolnaviori.
    Si eu alaptez si voi alapta in continuare. In privinta regimului alimentar, astazi ma duc la dr cu rezultatul ca sa ne dea tratament si o s-o intreb ce regim sa avem. O sa revin cu amanunte.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Cristina, vad ca si tu ai fost patita cu Giardia. Daca imi permiti sa te caut pe mess ca sa discutam... azi ma duc la dr sa vedem ce zice si daca mai am nelamuriri as vrea sa discut cu tine, asa cu o mama patita...

Membru inregistrat la
    21.12.2005
    Postari in forum
    54
    Te astept sa vorbim!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Claudia i-a trecut puiului?
    ce tratament i-ai administrat!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari