Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Foliculita la bebelusi

Foliculita este o boala de piele care se manifesta prin bubite (basicute) mici pline cu puroi, care se afla in general la baza firului de par. Poate sa apara insa si pe fata, pe piet, picioare sau fese si apare in general la persoanele care au un sistem imunitar scazut.

Trebuie o igiena foarte stricta, bebelusul sa aiba prosopelul lui, sa i se faca baiata zilnic si sa nu fie scarpinata zona in care a aparut foliculita pentru ca se poaye transmite cu usurinta.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Ooooo Doamne ce am mai tras si cu asta...va pot da un sfat ca sunt veterana la asa ceva...in primul rand luati un pansament steril si il treceti peste basicute si ar trebui sa se sparga (nu stoarceti, daca nu se sparg lasati-le asa, inseamna ca e mai profunda bubita) si chiar daca s-au spart sau chiar daca nu, puneti apoi PROPOLIS GLICOLIC sau ALBASTRU DE METILEN ...doar tamponati...eu de frica sa nu se infecteze tamponam cam de 5 ori pe zi...alternam o data propolis apoi iar albastru...iar la cele care nu s-au spart dupa ce dezinfectati cu una din cele doua solutii amintite mai sus ungeti cu FUCIDIN sau cu IHTIOL.
    Daca mai aveti intrebari le astept cu mare drag...am devenit doctor in asa ceva dupa cate am tras cu fetita mea...din pacate.
    Modificata de cristina16; 30.09.2010 la 23:57:01.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari