Ultimele discutii din forum
    sof
    sof este offline.
    Floricica Novice sof's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    443
    Fetita mea a facut scaun tare si voluminos din cauza ca nu era in mediul ei si ne`am pricopsit cu fisuri anale. Pentru mamicile care se vor confrunta cu asa ceva, pediatra mi`a dat reteta pentru o crema de preparat in farmacie, iar chirurgul ( pentru ca pediatra l`a contactat si pe el - in cazul in care nu se vor vindeca trebuie intervenit chirurgical - la mine nu mai este cazul ca vad deja imbunatatiri) deci chirurgul mi`a recomandat Ultraproct, o crema pentru hemoroizi si fisuri anale. Eu am intarziat cu o zi vizita la pediatru ( era duminica atunci cand s`a intamplat) si am folosit Bepanthen. Nu se folosesc servetelele umede deloc. Se spala bebe cu sapun si apa calduta la fiecare scutec si se aplica Ultraproct 1 sau de 2 / zi , in rest cu crema pe care mi`a dat `o ea. Va spun aici ce contine: talc, oxid de Zinc, borat de sodiu, Vit. A, hidrocortizon ( in cantitate f f mica, deci nu va impacientati ), neomicina sau nistatin ( tot in cant. f f mica), lanolina sau vaselina - aplicatii 1 sau 2 ori pe zi. Va tin la curent in cat timp s`au inchis fisurile. Oricum perioada este de ~6 saptamani... Pana atunci sa avem grija sa nu se constipe sau sa faca scaun voluminos si tare.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    imi pare rau ca a trecut aia mica prin asa ceva. sa se faca bine repede. multumim pt indicatii. e bine de stiut in caz de ceva. pupic pt aia mica

sof
    sof este offline.
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    443
    Multumim frumos :) Pfff. deja are 1 an si o luna bebele tau?!?! Doamne, ce repede trece timpul..

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    da. are un an, o luna si 18 zile. asa e. trece fffff repede timpul. parca ieri nasteam.

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    multa sanatate Nataliei! imi pare tare rau sa aud ca ati avut problemele astea... bine ca nu ati ajuns la chirurg! pup dulce fetita scumpa si zambareata!

sof
    sof este offline.
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    443
    Multumim mult, Simona. Suntem pe drumul cel bun, ne vindecam. Mai greu dar fara probleme deocamdata.

sof
    sof este offline.
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    443
    Revin cu ultimele noutati: nu se mai vede nicio fisura dupa 2 saptamani. Inca avem mare grija si continuam cu creme.

Floricica Nou Venita lazar_alessia's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2011
    Postari in forum
    1
    buna aceasi problema o am si eu cu micuta mea are 9 luni si aare o fisura anala dar doctorita noastra nu nia dat nici un tratament mia zis ca se vindeca faradar nu ia trecut ia ramas ca o cicatrice si de cate ori se constipa ii creapa iara:(un sfat va rog ce sa fac

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari