Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmenpaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    45
    Va rog..cine stie adevarul?

Glutenul este interzis tuturor bebelusilor sau numai celor alergici?

Ne stiind care este adevarul, am cautat cu disperare sa gasesc de ex.biscuiti pt bebe fara gluten.Nu am gasit nicaieri in Romania..si am primit dupa multe cautari cateva pachete de la o prietena din Italia...dezamagire..vreau sa va spun ca sunt groaznici la gust..de fapt au gust de faina cu apa si chimen.Nu-i pot face asa ceva bebelusului meu..sa-i servesc la masa asa ceva de rau la gust.Am primit si o cutie de biscuiti pt bebe cu gluten..alta viata, sunt comestibili...si atunci ce sa fac..daca are 6 luni si 3 saptamani..pot sa-i dau alimente cu gluten?

Daca ati remarcat sunt cutii cu cereale pt + 6 luni pe care scrie cum (ca).... contin gluten...chiar de la nestle..si atunci, au sau nu voie bebelusi gluten?

Multumesc

Floricica Novice adinutzas's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    370
    de la 6 luni, eu stiu ca au voie sa consume alimente care contin gluten.

Floricica Nou Venita camibebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    83
    incepand cu 4 luni la bebelusi se incepe cu cereale fara gluten sau produse special pt bebei dar fara. Ancepand de la 6 luni se incepe cu cereale sau biscuiti pt bebei cu gluten. Normal se incepe cu cate putin dimineata in laptic praf sau de la piept. dc vezi ca nu are probleme poti incepe si cu alte produse cu gluten. Eu fetitei mele am inceput de la 6 luni cu cereale cu gluten si nu a avut nimic specific ca nu iam dat fara gluten niciodata din cauza gustului rau. probeaza apoi cu painica si dc nu are probl dai cu gluten fara teama

Floricica Nou Venita carmenpaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    45
    Multumesc mult pt raspuns...
    Este cineva care pt care glutenul a constituit o problema?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari