Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita calin_alexia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15

Dureri de burtica la bebelus de 3 luni

Buna mamicilor....am si eu un baietel de 3 luni si am o mare problema cu el cu scaunul:
    Face in fiecare zi de 4-5 ori, e lichid cum trebuie sa fie doarece el bea numai lapte matern, dar ideea e ca inainte de fiecare scaun sau eliminare de gaze incepe cu 2-3 ore inainte sa se screama si sa planga...ii este foarte foarte greu pana il elimina, cu toate ca e lichid. Iar cand se apropie ''momentul'' incepe sa tipe de durere. Mi-e o mila de el ca nu pot sa-l ajut, de nu mai pot. Oricum, nu pot intelege de ce e asa greu, asta e de vreo 2 saptamanai, ca pana acum nu a avut probleme. Eu sunt in Germania, am zis la doctori si astia de pe aici sunt cam in aer in sensul ca au spus ca nu are nimic, si ca cei alaptati pot sta 10 zile fara sa aiba scaun (niste nebuni dupa parerea mea, adica copilul elimina de 4-5 ori pe zi, daca ar sta 10 zile cred ca ar exploda). Ce ma sfatuiti sa-i dau? Am vb in tara cu o cunostiinta si mi-a recomandat ceva pentru tranzitul intestinal (cu toate ca nu e constipat si nici diaree nu are - ca asa scrie pe medicamentele ptr tranzitul intestinal pe prospect). Sa incerc asa oare? Eu ii mai dau si ceai de chimen, bea asa cam 150 ml pe zi.
    Va multumesc anticipat.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    faci foarte bine draga Alexia ca-i dai ceai de chimen! nu stiu daca la voi se gaseste dar eu ii dadeam ceai baby drink sau alinan picaturi. si noi am avut probleme de genul si fara ceai sau picaturi era un calvar! sanatate multa!

Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15
    Am sa ma duc astazi la Farmacie sa caut Baby Drink, daca spui ca e bun sa-l incercam si pe ala. Eu ii mai dau niste picaturi Sab Simplex, dar cu tot cu picaturi si cu ceai de chimen e la fel. Sa incerc si Baby Drink, poate ii face mai bine.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Durerile de burtica la copii sunt ingrozitoare. Si fetita mea a avut aceasta problema. Noi am tratato cu lapte fara lactoza de la millupa iar pentru tranzit sunt foarte bune pliculetele biotics baby sau linex baby care intradevar ajuta trazitul intestinal si regleaza scaunul copilului.Sanatate micutului !!!

Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15
    Da, nu are rost...am fost la farmacie si astia habar nu au de asa ceva! Au numai Sab Simplex si ma sfatuiesc sa-i dau ceai de chimen. Altceva nu au! Incredibil, dar adevarat! Va trebui sa vorbesc in tara sa mi se trimita de acolo Biotics Baby. Va multumesc oricum :*

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    faci foarte bine draga Alexia ca-i dai ceai de chimen! nu stiu daca la voi se gaseste dar eu ii dadeam ceai baby drink sau alinan picaturi. si noi am avut probleme de genul si fara ceai sau picaturi era un calvar! sanatate multa!
    Noua ne a zis pediatrul ca Baby Drink e o porcarie si mai ales ca contine menta si menta constipa.Noua ne a recomandat Alinan Baby Drink,e ceva mai scump in jur de 20lei cutia.Si noi am avut probleme grave cu constipatia pana la 5luni cand am inceput diversificarea.Din ziua in care i am dat sucul de mar si morcov gata si cu constipatia.Mie Antonia mi a iesit o data afara dupa 5zile si atunci cu supozitor cu glicerina,i am bagat supozitorul si dupa o ora a facut caca si a urlat saraca non stop...am crezut ca mor de mila ei.Asta si cu colicii au fost problema noastra nr 1,in rest Antonia a fost un copil tare cuminte.

Floricica Nou Venita michela73's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    eu la primul baiat acela care are aproape 18 ani am avut de suferit,facea caca numai ajutat de termometru
    cu al doilea nu imi lipsesc mini clisme ,cu toate ca am avut doar de citeva ori
    alexia fai masaj pe burtica cind vezi ca este agitat,sau vezi daca au ceai de fenicul in farmacie

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de calin_alexia Vezi mesajul
    Buna mamicilor....am si eu un baietel de 3 luni si am o mare problema cu el cu scaunul:
    Face in fiecare zi de 4-5 ori, e lichid cum trebuie sa fie doarece el bea numai lapte matern, dar ideea e ca inainte de fiecare scaun sau eliminare de gaze incepe cu 2-3 ore inainte sa se screama si sa planga...ii este foarte foarte greu pana il elimina, cu toate ca e lichid. Iar cand se apropie ''momentul'' incepe sa tipe de durere. Mi-e o mila de el ca nu pot sa-l ajut, de nu mai pot. Oricum, nu pot intelege de ce e asa greu, asta e de vreo 2 saptamanai, ca pana acum nu a avut probleme. Eu sunt in Germania, am zis la doctori si astia de pe aici sunt cam in aer in sensul ca au spus ca nu are nimic, si ca cei alaptati pot sta 10 zile fara sa aiba scaun (niste nebuni dupa parerea mea, adica copilul elimina de 4-5 ori pe zi, daca ar sta 10 zile cred ca ar exploda). Ce ma sfatuiti sa-i dau? Am vb in tara cu o cunostiinta si mi-a recomandat ceva pentru tranzitul intestinal (cu toate ca nu e constipat si nici diaree nu are - ca asa scrie pe medicamentele ptr tranzitul intestinal pe prospect). Sa incerc asa oare? Eu ii mai dau si ceai de chimen, bea asa cam 150 ml pe zi.
    Va multumesc anticipat.

chiar daca ti se va parea ciudat e normal si acest comportament al bebelusului.....probabil are tendinta spre constipatie.
    fetita mea facea la fel....si am incercat de toate....si abia dupa un an s-a reglat cu un siropel pe baza de plante......
    cu baietelul nu am avut probleme de genul asta decat foarte rar si atunci tratam cu fermeni lactici.......restabileau flora intestinala si isi revenea foarte repede ........
    tinand cont ca bebelul tau e inca mic si alaptat poti incerca cu fermentii respectivi......ii gasesti peste tot in farmacii.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Uite cate ceva ce a ajutat-o pe fetita mea, care a avut mai multa vreme dureri de burtica: biotics sau orice fel de probiotice- le poti face si cu apa.
    Poti incerca infacol sai espumisan sau orice produs de bebelusi ci simeticona/dimeticona.
    O alta solutie salvatoare pentru noi a fost mingea de fitball- la inceput una mica cu maner, apoi una mai mare. O linistea pe Cati mai bine decat orice altceva, in plus ajuta la dezvoltarea musculaturii, a aparatului vestibular. uite un video sugestiv
    http://www.youtube.com/watch?v=P9Er4...eature=related
    nu am fi aflat cat de benefica si relaxanta e aceasta minge daca nu am fi facut kinetoterapie. merita incercat

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Cat de misto e gimnastica respectiva o sa ii cumpar si eu Antoniei o minge din aia cand ii gasesc.

Membru inregistrat la
    19.09.2011
    Postari in forum
    15
    Ok, va multumesc de raspunsuri. Dar mi-au mai dat ceva de la farmacie: lactoza praf, arata pe cutie ca ajuta la tranzit, dar inca nu i-am dat. Nu stiu ce sa fac. Sa-i dau sau nu? Il poate ajuta? Si mie farmacista mi-a zis sa o dizolv in ceai.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari