Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nadia84's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    283

Doarme foarte mult ziua

Salut! Am o fetita de 2 sapt jumatate, care este hranita doar la san. Problema noastra, sau poate nu e o problema.... e ca doarme fff mult. Ziua incerc s-o trezesc la 3 ore ca sa-i dau sa manince, dar noaptea nu vrea sa se trezeasca, sau daca se trezeste fortat nu maninca, imi refuza sinul. Ea doarme noaptea cite 7-8 ore. Ati mai patit careva asa ceva? Stiu ca acum e greu sa le facem un program dar totusi parca am o teama ca nu maninca suficient si n-o sa ia in greutate cit trebuie.
    Specific ca si in maternitate dormea cite 6 ore dar acolo ii dadeam si supliment pentru ca nu aveam suficient laptic. Va multumesc

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Din cate stiu eu nu trebuie sa treaca mai mult de 5 ore. Pe mine si acum la un an ma intreaba pediatra cat doarme copilul ca daca doarme prea mult nu e bine...iti da sa faci o analiza dar nu stiu ce ca a mea dormea normal. Eu zic sa intrebi pediatra. Fetita mea de la 2 luni nu s-a mai trezit noaptea dar ultima masa era pe la ora 23 si dimineata la 4 5 se trezea dar i dadeam lapte praf care e mai satzios. Intreaba medicul ca aici pe net fiecare isi da cu parerea, nu suntem avizate.

nicole13
    Guest
    ca doarme noaptea nu-i asa o mare problema,important este sa ia in greutate...cantareste-o regulat si daca ti se pare ca nu ia cum trebuie in greutate, intreaba medicul pediatru si sigur te va sfatui ce sa faci!

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Nadia,esti o fericita,
    Atata timp cat fata ia in greutate nu ai de ce sa-ti faci griji.Daca doarme bine si mult inseamna ca laptele tau ii prieste foarte bine si se satura.
    Pentru linistea ta cantareste-o inainte de alaptare si dupa alaptare si vezi care e diferenta;apoi cantareste-o dimineata inainte de prima masa si a 2-a zi tot asa si vei vedea cat papa intr-o zi.
    Modificata de alinna; 10.08.2010 la 13:28:53.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu cred ca daca ia normal in greutate nu trebuie sa iti faci griji.
    Alaptatul se face la cerere, nu neaparat la 3 ore cum se credea la un moment dat. Poate fetita ta suge foarte bine si eficient si are un metabolism mai lent si de aceea se doarme mult si mananca rar!

Asa cum a spus si Alinna, esti o fericita!

mada_lyna
    Guest
    dak doarme si nu plange inseamna ca nu ii este foame. altfel ar fi trezit-o foame,nu crezi? si dak ia in greutate cum trebuie este ideal. eu nu l-am trezit pe robert ca sa pape. cand ii era foame se trezea el singur si incepea sa se foaisca apoi sa plinga.sfatul meu e sa nu scoli copilul din somn.
    a, si vezi sa nu aiba icter prelungit.ca de la el sunt mai somnolenti. robert a avut icter 20 zile si era mai somnoros.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    parerea mea este ca doarme mult..
    oare icterul i-a trecut? e totul ok legat de el?
    eu stiu ca ei dorm..si ca trebuie hraniti la cerere..dar un copil asa micut i se face foame cam la 3-4 ore.
    al meu ca are 9 luni jumate si nu doarme 7 ore legate noaptea.
    POOP mare!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Nadia nu stiu daca e bine sau nu sa doarma 7-8 ore insa la spital cat am fost cu fetita mea, toti copiii, inclusiv cei la termen primeau prima masa la 6 dimineata si ultima la 0(24) deci peste noapte 6 ore nu primeau. Oricum ar fi bine sa ceri parerea unui medic, insa peste zi era aplicat suptul la cerere (vb de cei la termen nu la a mea). Sper sa fie totul bine.

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Mie in maternitate mi s-a spus sa-mi hranesc copilul la 3-4 ore, chiar si noapte, ca sa nu se deshidrateze... dar vorba antevorbitoarelor mele, i-a trecut icterul? Sfatul a fost sa-l pun la san, sa-l trezesc si sa-l pun la san... ceea ce n-a fost cazul pentru ca se trezea el singur la intervale regulate de timp (3-4 ore).. iar in prima luna am avut impresia ca alaptez non-stop, noapte nici nu mai stiam daca dorm sau alaptez, de cate ori am alaptat, nici nu stiam daca am fost treaza sau am dormit... eu zic ca inainte sa te bucuri ca-ti doarme copilul noaptea exlude icterul si cere parerea unui medic.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Şi eu zic să te consulţi cu pediatra .....

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    noi nu suntem medici sa ne dam cu parerea.CRed ca cel mai buna e parerea pediatrului tau.
    Daca ma intrebi pe mine, esti o fericita ca dormi noaptea

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari