Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942

Zambitor doarme bebele la el in patut

bebele meu de 5 luni nu mai doarme la el in patut , cind mergem noi la culcare pe la 11 il ducem in patut la el si doarme cam o ora jumate apoi se trezeste ,datorita faptului ca il alaptez noaptea se trezeste de doua ori sa pape il pun linga mn si adormim amandoi pina dimineata,acum sa obisnuit cu mn si nu mai doarme singur ,la voi cum este.

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Pana la 6 luni, cred ca nu este nicio problema. Usor-usor, apeland la cateva trucuri, il vei obisnui sa doarma la el in patut.

S-a mai discutat despre acest subiect si aici

sau aici

Unde doarme bebelusul? - Somnul | Copilul.ro

Succes!

Floricica Nou Venita sinzi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2010
    Postari in forum
    46
    fetitza mea are 5 luni si din primele zile a dormit la ea in patutz:)

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    ii dai biberon sau san si bebele meu la inceput dormea la el in patut pt ca se trezea numai spre dimin sa pape dar acuma manca cam de 2,3 ori si atunci il pun linga mn si sa cam obisnuit daca il pun la el in patut cam in cel mult 2 ore se trezeste ,inca nu am inceput diversificarea,o sa incep la 6 luni acuma are 5 si sper atunci sa nu se mai trezeasca si sa doarma mai mult in patutul lui precizez ca il alaptez.

princess
    Guest
    In mare parte depinde de parinti unde doarme copilul si mai putin de el.
    Fetita mea a dormit mereu singura in patut si de la 6 luni singura in camera. Si eu o alaptam dar de la 2 luni am "scos" din schema masa de noapte si nu se mai trezea decat dimineata asa ca nu a fost greu sa doarma singura.

Floricica Nou Venita adriana buse's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2010
    Postari in forum
    11
    buna bebele meu are 1 an si 7 luni si a dormit in patut doar 1 luna si jumatate apoi nu a mai dormi am incercat toate trucurile dar nu am reusit.adoarme in pat langa mine si il pun in patut apoi ,doarme 2-3 ore si apoi se trezeste si plange sa-l iau langa mine.

Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    si noi avem aceeasi problema.nu prea vrea sa doarma la el in patut.mai sunt si zile in care doarme bine pana dimineata insa mai rar.nu stiu cum sa fac sa-l obisnuiesc sa doarma singur.seara trebuie sa imi simta respiratie in ceafa ca sa poata adormi.am incercat sa-l adorm pe picioare insa nici o sansa,urla ca disperatul si pana nu-l iau in brate nu se linistete.ziua aceeasi problema ,daca nu stau langa el nu doarme.au fost zile in care dormea o ora toata ziua iar seara nu stiam ce sa mai fac ca sa-l linistesc ca sa adoarma.e un copil f sociabil si zambeste la oricine insa problema e ca nu ii place sa stea singur deloc.tot timplul tre sa fiu in preajma ca asa-i vorbesc sau sa-i fac jucarii.am uitat sa mentionez ca adoarme mereu la san .......

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de princess Vezi mesajul
    In mare parte depinde de parinti unde doarme copilul si mai putin de el.
    Fetita mea a dormit mereu singura in patut si de la 6 luni singura in camera. Si eu o alaptam dar de la 2 luni am "scos" din schema masa de noapte si nu se mai trezea decat dimineata asa ca nu a fost greu sa doarma singura.
    esti o norocoasa daca nu s-a mai trezit de la 2 luni noaptea.Eu nu il alaptez, si doarme la el in patut, dar cu noi in camera.si se trezeste inca noaptea, din nefericire

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Si baietelul meu de vreo 2-3 zile nu prea mai vrea sa doarma in patut si nu inteleg de ce.....

lorito
    Guest
    depinde de copil
    baietelul meu a fost un mofturos,nu adormea decat leganat in brate in picioare...dormea in patutul lui dar ff rar si ff greu
    fetita doarme numai in patut
    o las in patul mare si adoarme singura sau stau langa ea un pic,apoi o mut in leganelul ei:*...
    imi amintsc ca la baietel mi-am zis ca incerc si metode mai drastice,dar s-a dovedit a fi un adevarat berbec:))
    adica il lasam in patut,incepea sa planga,il luam cateva minute ,il puneam la loc,iar plangea,iar luat,iar linistit,iar urla...pana am renuntat:)))))

princess
    Guest
    Ideea e ca un copil cu cat este mai mic cu atat poate fi "invatat" mai usor sa doarma singur. Daca se invata sa doarma cu parintii pe masura ce creste va fi tot mai greu sa ii schimbati obiceiul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari