Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita deutzamica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2012
    Postari in forum
    18

Diferenta lungime picioare

Bebelusul meu de 3 luni are un picior mai scurt decat celalalt. Diferenta a crescut fata de ziua in care l-am luat din maternitate. Atunci era vorba de jumatate de centimentru, acum e un centimetru. Am observat acum ca si laba piciorului este mai mica decat a celuilalt picior, fapt care ma ingrijoreaza foarte tare. De ce nu se dezvolta piciorusul drept la fel ca cel stang. Medicul ortoped la care am mers nu vrea sa vorbeasca despre aceasta diferenta inca...noi mai avem si alta problemuta pentru care mergem la doctor. Mie mi se pare ca e tratata cam superficial aceasta diferenta de marime si ma tem ca mai tarziu sa nu fie prea tarziu de rezolvat. Credeti ca se poate face ceva pentru a stimula cresterea piciorusului cu probleme? Poate in alta tara, daca aici nu. Ce ma sfatuiti sa fac? Unde sa merg?

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de deutzamica Vezi mesajul
    Bebelusul meu de 3 luni are un picior mai scurt decat celalalt. Diferenta a crescut fata de ziua in care l-am luat din maternitate. Atunci era vorba de jumatate de centimentru, acum e un centimetru. Am observat acum ca si laba piciorului este mai mica decat a celuilalt picior, fapt care ma ingrijoreaza foarte tare. De ce nu se dezvolta piciorusul drept la fel ca cel stang. Medicul ortoped la care am mers nu vrea sa vorbeasca despre aceasta diferenta inca...noi mai avem si alta problemuta pentru care mergem la doctor. Mie mi se pare ca e tratata cam superficial aceasta diferenta de marime si ma tem ca mai tarziu sa nu fie prea tarziu de rezolvat. Credeti ca se poate face ceva pentru a stimula cresterea piciorusului cu probleme? Poate in alta tara, daca aici nu. Ce ma sfatuiti sa fac? Unde sa merg?
    mergi la spitalul budimex daca esti din bucuresti si cauta-l pe dr Burnei sau dr Cernea! ambii sunt chirurgi ortopezi si sunt profesori! cere mai multe pareri nu merge la un singur dr!

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    cere parerea si altor doctori!

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Mergi imediat la medic.Nu lasa asa.in strainatate sau in tara mergi la medic si cere parerei.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    luxatia congenitala de sold ti-a exclus-o? si in cazul ei exista simptomele descrise de tine, desi nu atat de devreme si cu asa diferente mari...oricum, cauta imediat un ortoped pediatru bun si du copilul pentru ca la varste fragede se pot rezolva multe. nu vreau sa te sperii, insa fiecare zi care trece e in detrimentul lui... eu am trecut prin ceva asemanator, m-am lasat pe mana unei incompetente si era cat pe ce sa nenorocesc copilul... noroc ca mi-am luat lumea in cap si am cautat un doctor bun si s-au rezolvat toate... :)

Membru inregistrat la
    23.06.2012
    Postari in forum
    18
    N-am vazut raspunsurile voastre pentru ca site-ul nu m-a anuntat.
    Acum incercam sa gasim medici din afara tarii. Momentan in Turcia si Spania.
    O sa intreb peste tot. Sper sa gasesc cel mai bun medic ortoped din lume care sa ne ajute. :)
    E complicat un pic pentru ca avem o mica malformatie/defect si nu stim in ce masura are legatura cu diferenta de lungime. :(
    Va multumesc pentru raspunsuri.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    N-am vazut raspunsurile voastre pentru ca site-ul nu m-a anuntat.
    Acum incercam sa gasim medici din afara tarii. Momentan in Turcia si Spania.
    O sa intreb peste tot. Sper sa gasesc cel mai bun medic ortoped din lume care sa ne ajute. :)
    E complicat un pic pentru ca avem o mica malformatie/defect si nu stim in ce masura are legatura cu diferenta de lungime. :(
    Va multumesc pentru raspunsuri.
    Suna la Iasi la Clinica Pedilife si cere o programare la dr Botez Catalin. Este excelent, eu am fost la el cu fetita mea si totul s-a rezolvat excelent. Ceea ce nu au facut in Spania (unde erau sa-mi nenoroceasca copilul, dar asta e alta poveste). Este un medic ce poate pune un diagnostic precis si un tratament pe masura. Succes!

Membru inregistrat la
    23.06.2012
    Postari in forum
    18
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Suna la Iasi la Clinica Pedilife si cere o programare la dr Botez Catalin. Este excelent, eu am fost la el cu fetita mea si totul s-a rezolvat excelent. Ceea ce nu au facut in Spania (unde erau sa-mi nenoroceasca copilul, dar asta e alta poveste). Este un medic ce poate pune un diagnostic precis si un tratament pe masura. Succes!
    Imi poti da mai multe informatii? Unde anume ati fost in Spania ca sa ma feresc si eu. Poti sa-mi povestesti un pic in privat? Multumesc.

Floricica Nou Venita simonaemilia's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2013
    Postari in forum
    1

Aceeasi problema

Buna. Si eu am aceeasi problema. Baietelul meu are aproape 3 luni. Am putea sta de vorba? Sunt curioasa daca ai reusit sa gasesti o solutie pentru stimularea cresterii. Noua ni s-a spus peste tot ca singura optiune in cazul cresterii diferentei este operatia. Astept un semn de la tine. Multumesc!

Membru inregistrat la
    23.06.2012
    Postari in forum
    18
    Ti-am raspuns pe privat. Te rog sa ma intrebi tot ce vrei sa stii. Nu stiu cat de mult am putut sa te lamuresc in mesaj.

Membru inregistrat la
    23.06.2012
    Postari in forum
    18
    Ti-am trimis toata povestea pe privat. Sper sa ai rabdare sa o citesti.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari