Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreia18's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2011
    Postari in forum
    29

Nelamurit Diareea la nou-nascut

buna fetelor,am si eu o intrebare si sunt foarte nelamurita,va rog sa ma ajutati si pe mine.am o fetita de 2 luni si are diaree de cateva zile bune,iam dat reuflor picaturi dar degeaba k tot nu ii trece,si nu stiu ce altceva sa ii dau.e primul copil si nu ma prea pricep.va multumesc si astept raspunsurile voastre.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de andreia18 Vezi mesajul
    buna fetelor,am si eu o intrebare si sunt foarte nelamurita,va rog sa ma ajutati si pe mine.am o fetita de 2 luni si are diaree de cateva zile bune,iam dat reuflor picaturi dar degeaba k tot nu ii trece,si nu stiu ce altceva sa ii dau.e primul copil si nu ma prea pricep.va multumesc si astept raspunsurile voastre.
    Mergi la pediatru nu mai sta...poate fi ceva grav,se poate deshidrata si ajungi la urgente cu ea..noi cand avem diaree tinem cura cu fiertura de orez,dar nu cred ca merge si la un bebe asa mic...dar cate scaune face pe zi???Stii ca se numeste diaree atunci cand face foarte moale sau chiar lichid si face de mai mult de doua ori pe zi...dar cel mai bine e sa mergi la un pediatru bun sau daca nu cunosti unul macar la medicul de familie.Bafta va dorim si sanatate multa.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Mi am mai adus aminte ceva ii poti da ceai Alinan baby drink 1plic la 50mil apa dim si 50mil seara si ii pui in ceaiuri eubiotic...ceaiul e bun pt scaune foarte dese iar eubioticul e pt refacerea florei intestinale.Asa ceva ne a dat noua pediatrul pe la 4luni ca era fata constipata dar pe prospectul de la ceai scria ca e bun si pentru scaune dese,iar eubiotic ne a dat cand am avut diaree de la dintisori.Alinanul e cel mai bun ceai si cel mai recomandat pt bebei,asa ne a zis noua pediatrul,e in jur de19lei cutia...sa nu ii dai baby drink sau baby calm la fetita,ambele contin menta si menta constipa

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    dupa cum a spus si Maria, cel mai bine este sa mergi la medic, diareea la varste atat de mici este foarte periculoasa pentru ca este insotita de dezhidratare si implicit de pierdere in greutate. Numarul de scaune pe zi creste, insa nu se poate lua drept reper numarul 2 pentru ca un bebe alaptat poate avea mai multe scaune normale pe zi (pana la 10 chiar) fara a avea diaree, la fel cum in cazul alaptarii la san se considera ca fiind normal si un scaun la cateva zile.. In diaree se schimba si consistenta scaunului, acesta devenind apos sau chiar avand mucus sau sange. Diareea e cauzata de un virus sau de schimbarea dietei mamei care alapteaza sau de administrarea de antibiotice la mama sau copil (acestea sunt cauzele cele mai frecvente, insa nu singurele). La sugarii mai mici de 3 luni la care diareea dureaza mai mult de 3 zile, trebuie luate masuri de urgenta, nu se poate sta acasa si da tratament dupa ureche. Nu vreau sa te sperii, insa cu sanatataea unui copil atat de mic nu e de joaca. Sanatate multa va doresc!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu stiam ca la un nou nascut se considera ca are diaree atunci cand face foarte multe scaune apoase pe zi (mai mult de 8). E foarte important sa mergi imediat la medic fiindca la o varsta asa mica se poate deshidrata foarte usor, ceea ce e mai mult decat periculos.
    De cele mai multe ori, la varsta asta diareea apare din cauza unui virus, mai ales daca dureaza cateva zile ca si in cazul tau.Nu ne-ai spus daca face febra, plange semn ca o doare ceva, mananca bine?
    Sfatul meu e sa te prezinti cat mai repede la medic.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    buna andreia
    si eu m-am confruntat cu diareea la copilul mic, dar saracutul avea doar 8 zile. totul a survenit de la mine, cand am iesit din spital. eu am nascut cu cezariana,in spital ni s-a dat mancare de regim iar sotul m-a asteptat acasa cu mancare obisnuita, sa zic asa, nu era de regim. in cateva ore, si eu si copilul aveam diaree. dupa ce am consultat dr, am luat smecta- si eu si el,lui i-am facut cu ceai de menta si cam o jumatate de pliculet pe parcursul unei zile, am baut f mult ceai de menta, am mancat mult cascaval, ceai de chimion/ supa de chimion. a trecut, dar asa cum s-a spus mai sus, ai grija sa nu se deshidrateze. alapteaza-l de cate ori cere. si desigur, dr te poate ajuta cel mai mult.
    multa sanatate! sa vii cu vesti bune:)

mada_lyna
    Guest
    Cum ziceau si fetele mai sus,trebuie sa mergi iute la medic. pt ca se deshidrateaza prin diaree,adica pierde si electrolitii necesari. de aceea se dau saruri de rehidratare(humana,prolyte )dar n stiu de la ce varsta. daca ajungi la spital,si eu asa as proceda, o sa ii puna probabil o perfuzie cu glucoza, si ser pt restabilire. in princiupiu,diareea la sugari poate avea mai multe cauze,deci un pediatru trebuie sa o consulte cat mai repede.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu de curand am scapat de diaree la cel mic. La noi, a fost cauzata de laptele praf, cand i-am bagat un supliment. depasisem perioada de 3 saptamani a cutiei si de aici ni s-a tras. Pediatra ne-a spus ca daca nu face febra, ia in greutate, manaca si se odihneste totusi, nu e problema, chiar daca plange si se zbate constant. Asat si de la colici vine. I-am dat zeama (apa) de orez - 35 de ml, inainte de fiecare alaptat, infacol, inainte de fiecare masa, pentru gaze si carbonat de calciu, de 3 ori pe zi, cate un varf de cutit intr-o lingurita cu putin ceai. Fara lapte praf si toate 'ustensilele' lui sterilizate, macar prin fierbere, dupa fiecare masa/utilizare, fara exceptie. Iar tu fereste-te de mancarurile care irita stomacul si dau diaree - fructe si legume crude, ardei iute, piper, branzeturi maturate - telemea, cascaval si fara bauturi acide si carbogazoase, deci inclusiv bauturi acrisoare sau ciorbe acrisoare. Multa sanatate.

Membru inregistrat la
    01.08.2011
    Postari in forum
    29
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Mergi la pediatru nu mai sta...poate fi ceva grav,se poate deshidrata si ajungi la urgente cu ea..noi cand avem diaree tinem cura cu fiertura de orez,dar nu cred ca merge si la un bebe asa mic...dar cate scaune face pe zi???Stii ca se numeste diaree atunci cand face foarte moale sau chiar lichid si face de mai mult de doua ori pe zi...dar cel mai bine e sa mergi la un pediatru bun sau daca nu cunosti unul macar la medicul de familie.Bafta va dorim si sanatate multa.
    pai scaun face de fiecare data cand mananca.si nici nu sunt in tara si pe aici e cam greu sa ai un pediatru dar am mers la spital si degeaba.ms la fel.
    Modificata de andreia18; 20.10.2011 la 20:08:12.

Membru inregistrat la
    01.08.2011
    Postari in forum
    29
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    dupa cum a spus si Maria, cel mai bine este sa mergi la medic, diareea la varste atat de mici este foarte periculoasa pentru ca este insotita de dezhidratare si implicit de pierdere in greutate. Numarul de scaune pe zi creste, insa nu se poate lua drept reper numarul 2 pentru ca un bebe alaptat poate avea mai multe scaune normale pe zi (pana la 10 chiar) fara a avea diaree, la fel cum in cazul alaptarii la san se considera ca fiind normal si un scaun la cateva zile.. In diaree se schimba si consistenta scaunului, acesta devenind apos sau chiar avand mucus sau sange. Diareea e cauzata de un virus sau de schimbarea dietei mamei care alapteaza sau de administrarea de antibiotice la mama sau copil (acestea sunt cauzele cele mai frecvente, insa nu singurele). La sugarii mai mici de 3 luni la care diareea dureaza mai mult de 3 zile, trebuie luate masuri de urgenta, nu se poate sta acasa si da tratament dupa ureche. Nu vreau sa te sperii, insa cu sanatataea unui copil atat de mic nu e de joaca. Sanatate multa va doresc!
    mutlumesc mult,asa e ai dreptate a avut virus fetita mea si am stat in spital o saptamana.nici acum nu ia recut prea bine si nu imi dau seama pt ca i dau lapte praf humana 1 nu o alaptez,si iam dat si lapte special pt diaree si picaturi recomandate de medic dar degeaba.in spital ii trecuse dar am vazut ca iar a inceput sa faca diaree.de la ce poate fi?

Membru inregistrat la
    01.08.2011
    Postari in forum
    29
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Eu stiam ca la un nou nascut se considera ca are diaree atunci cand face foarte multe scaune apoase pe zi (mai mult de 8). E foarte important sa mergi imediat la medic fiindca la o varsta asa mica se poate deshidrata foarte usor, ceea ce e mai mult decat periculos.
    De cele mai multe ori, la varsta asta diareea apare din cauza unui virus, mai ales daca dureaza cateva zile ca si in cazul tau.Nu ne-ai spus daca face febra, plange semn ca o doare ceva, mananca bine?
    Sfatul meu e sa te prezinti cat mai repede la medic.
    febra nu face,nici nu plange e foarte linistita,de mancat mananca mai mult decat bine,am fost la doctor si nea spus k are un virus si am stat internate o saptamana si diareea tot nu a trecut.inainte sa ne interneze manca 150ml altadata mai mult si acum mananca 120ml pentru ca din cauza virusului si vomita,in schimb cu vomatul sa terminat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari