Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita flo28ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    6
    Bebelusul meu de 14 zile are diaree de 2 zile nu mai are scaune regulate la fiecare masa si aceste au o culoare galbena spre maroniu(portocaliu).Ce poate sa aiba?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga flo,

Bine ai venit in comunitatea de prieteni Copilul.ro

Imi pare rau ca bebelusul tau este bolnavior. Nu stiu exact ce sa iti spun dar, cu ceva timp in urma, s-a mai discutat despre diareea la bebelusi in topciul Diareea la sugari. Subiectul acum se afla in arhiva insa poate daca rasfoiesti, gasesti ceva sa te ajute.
    Multa sanatate bebelusului tau!

Floricica Nou Venita flo28ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    6
    Ms de raspuns din cate am vb si cu dr. mi-a zis ca este normal atata timp cat nu are foarte multe scaune si nu se deshidrateaza.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    si noi suferim de cateva zile insa incerc sa ii dau mancare recomandata pt diaree:morcovi, orez, pireu de mere, banana.e ok daca se hidrateaza si trebuie sa fim atente si la fundulet care se poate irita rau in aceasta perioada...

Floricica Nou Venita carmenpaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    45
    Buna fetelor,
    Bebelusul meu are 7 luni si de cand il cunosc eu are scaune moi. Acum suntem pe lapte praf si la diversificare..si oricate banane ar manca si oricat orez as adauga..scaunele sunt moi, asa ca mustarul apos..si ajung la 2-3 pe zi.Pediatrul meu imi tot spune ca este in regula..dar mie imi pare ciudat...si apoi am tot citit despre celiachie...diareea cronica generata de gluten. Stie cineva cum se manifesta mai exact celiachia?
    Daca aveti aceiasi problema atunci spuneti-mi ce v-au spus medicii vostrii pediatrii despre scaunele moi si dese..zilnic. Va multumeste o mamica ingrijorata.

Floricica Nou Venita gabi.m's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    draga mea, si bebelusul meu a avut diaree cateva zile din cauza fructelor, dar am remediat-o in timp. In primul rand in fiecare dimineata pe stomacul gol ii dau ceai de menta cu biscuiti dulci, apoi, in timpul zilei evit sa ii dau fructe sau dulciuri dupa ce mananca felul principal. Ii dau fructele inainte de masa sau la cateva ore dupa masa principala. Ca tratament in cazuri de urgenta ii dau HIDRASEC - un pliculet/ doua in functie de cum are urm. scaun.

Floricica Nou Venita janistoica's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2006
    Postari in forum
    2
    Buna!
    Ce stiti despre bacilul piocianic? Ne confruntam cu el de mai bine de 1 luna si nu gasim antibioticul care i-ar veni de hac. Nu mai putem cu bananele, orezul, branza si chestii d-astea. Ajutati-ne cu un sfat, o informatie, ceva!

Floricica Nou Venita janistoica's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2006
    Postari in forum
    2
    Poate o coprocultura i-ar fi de folos medicului pediatru ca sa fiti siguri ca atacati problema corect. Intreaba medicul, sa nu fie prea mic puiutul sau sa aiba contraindicatii de alta natura, nu stiu. Eu am facut analiza asta fetitei si avem si antibiograma, acum putem sa tratam corect cauza, daca gasim antibioticul pe piata.
    Sa fiti sanatosi!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Diareea este una dintre cele mai întâlnite boli la bebeluși deoarece intestinele acestuia sunt foarte sensibile în primii ani de viață. Virușii și bacteriile sunt principali inamici dar boala mai poate fi cauzată și de alimente noi care au fost introduse în alimentația copilului sau de sucuri de fructe.
    Dacă scaunele bebelușului nu mai arată ca cele cu care erați obișnuită până acum, schimbându-și culoarea, devenind mai apoase, cu urme de mucus sau sânge, iar numărul lor a crescut atunci copilul are diaree.
    Acest tip de diaree este ușor, dar trebuie ținut cont de câteva lucruri:
    1. Copilul trebuie supus unui regim în această perioadă. Așadar, puteți să-i dați banane, morcovi fierți și pasați, măr copt, orez cu morcov, biscuiți digestivi, brânză proaspătă de vacă, mămăligă cu brânză, paste făinoase bine fierte, carne slabă tocată și supă de morcovi. Eliminați din dieta copilului fructele și sucurile din fructe deoarece, din cauza zahărului ce îl conțin, acestea rețin apa în intestine, provocând o agravare a bolii.
    Dacă sunteți o mamă ocupată, puteți să-i cumpărați, din farmacii, produse speciale pentru copii care au deranj la stomac.
    Dacă alăptați și bebelușul a făcut diaree nu opriți alăptatul, iar dacă observați că este în continuare deshidratat după ce a terminat de mâncat, puteți să-i administrți soluții orale pentru hidratare.
    2. Dacă copilul este hrănit cu lapte praf, înlocuiți laptele cu unul fără lactoză. Este posibil ca bebelușul să nu accepte acest lapte, și atunci tot ce puteți face este să hidratați copilul cu apă plată sau cu ceai de mentă.
    Atenție! Hidratarea copilului este foarte importantă, așadar încercați prin toate metodele posibile ca sugarul să bea cât mai multă apă sau ceai.
    Diareea ușoară este suportată de către copil foarte bine, putând observa și dumneavoastă că bebelușul se comportă normal, este activ și se joacă aproape tot timpul, dar, dacă diareea durează mai mult de 2-3 zile, mergeți cu copilul la medic, deși acesta nu prezintă altfel de simptome.
    În cazul în care, după 24 de ore, bebelușul se simte mai rău, vomită, are urme de sânge în scaun, are febră, nu vrea să mănânce sau să bea, mergeți de urgență cu el la medic.
    Fundelul bebelușului are și el de suferit în această perioadă deoarece diareea cauzează iritații din cauza materiilor fecale. Erupția este foarte dureroasă, localizată în jurul anusului și pe fese, are o culoare de roșu deschis și este cea mai gravă problemă pentru copil acum. Ceea ce puteți face, este să schimbați scutecul cât mai des, să mențineți zona curată și să ungeți fundulețul sugarului cu un strat gros de cremă protectoare de fiecare dată când schimbați scutecul.
    Nu uitați că, în perioada în care copilul are diaree, principala grijă a dumneavoastră trebuie să fie aceea de a preveni deshidratarea copilului.

Floricica Nou Venita crina.pete's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2009
    Postari in forum
    5
    buna!am un bebe de 4luni,de 3zile i-am schimbat laptele praf lactovit pe Milumil1 si are scaunele moi ,moi.Are oare rost sa fiu ingrijorata,de 2 zile a primit si vaccin a facut putina febra dar i-a trecut.Ce este de facut?

nicole13
    Guest
    Crina, are scaune mai multe decat mese si urat mirositoare?daca da, atunci ai motive de ingrijorare si numai medicul pediatru iti poate spune exact ce sa faci!
    daca scaunele sunt putine ca numar si doar moi,nu-ti face griji si vezi ca la supermarket gasesti cereale cu roscove(daca ai inceput diversificarea)si lapte fara lactoza!

indiferent cum este, suna medicul pediatru!sanatatte multa la bb!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari