Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tiplea's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2010
    Postari in forum
    2

Dezvoltarea bebelusului la 10 luni

Am si eu o fetita de 10 luni nu se taraste si nu merge busilea sa imi fac griji?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    fii mai explicita.....adik sta doar pe spate si pe burta?nu sta in fund?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    cere si parerea medicului pediatru. el ce zice? s-ar putea sa nu fie nimic dar ar fi bine sa afli o parere avizata. daca ii pui o jucarie mai departe de ea, ea ce face?????

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Da! Eu zic sa iti faci griji, daca nu se taraste si nu initiaza miscari de tarare pana la varsta asta. Un copil normal incepe sa initieze miscari de tarare la 5-6 luni, sta in fundulet la 6-7 luni, merge de-a busilea la 8-9 luni si se ridicca in picioare in patut la scurt timp dupa asta. Poate ca si tu ai imobilizat-o, in sensul ca ai tinut-o mai mult in patut, pe spate, sau pe patul vostru, dau in scaun sau premergator. Asta ar fi cazul cel mai fericit, sa fie o intarziere doar din aceasta cauza, si atunci iti recomand sa o pui cat mai mult pe podea, pe burtica, cu jucarii ca oarecare distanta de ea. Se rostogoleste? sta un fundulet? Daca lucrurile sunt ceva mai grave, e necesara kinetoterapia. oricum ar fi, cere sfatul unui medic bun si nu amana, lucreaza cu copilul.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu zic ca nu trebuie sa iti faci griji.a mea nu s-a tarat niciodata,pur si simplu a plecat pe picioarele ei.sunt copilasi perfect sanatosi care pur si simplu nu vor ei sa mearga sau sunt puturosei.pune-i ceva atractiv atat cat sa faca un pas,doi,sa nu fie prea departe

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari