Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime nickisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    5.416

Dermatita atopica la bebelusi

Mamici, ce produse de ingrijire folositi?
    Ce interdictii alimentare exista?
    Cum ii protejam?

Bebelina mea are o astfel de afectiune si a facut niste complicatii urate, adica, in urma unei laringite, pe fondul imunitatii scazute, a "primit" in dar un herpes... printr-un pupic! La pliurile gatului si la un piciorus a avut o eczema foarte urata, cu debut febril si tot tacamul.
    In fine, este foarte, foarte sensibila la piele, motiv pentru care folosim doar hainute din bumbac organic, spalate si clatite de 2 ori, calcate musai.
    Mi s-a recomandat sa intarzii sau sa evit introducerea citricelor (ea are 6 luni si am inceput diversificarea), a oricarui produs din lapte de vaca, a glutenului, a fructelor cu seminte, etc., pentru ca dermatita atopica e asociata cu o hipersensibilitate si un risc crescut de alergii, astm si altele

Daca aveti un bebelus cu dermatita atopica, astept sa-mi impartasiti din experienta voastra, sfaturi utile, orice.
    Multumesc !

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Buna nickisor,

Baietelul meu de un an si jumatate are dermatita atopica. La inceput, am fost f panicata, dar in timp, am invatat sa tin sub control boala. dupa cum stii, dermatita este o reactie alergica in corp, care la copii se manifesta in mai multe feluri.
    avem multe restrictii, pe care le si pastram. incep cu produsele pentru igiena corporala: produse din gama Bioderma, anume pentru piele atopica: gel de dus, crema de corp, fara ulei de corp, nu e indicat. hainele le clatesc de 2-3 ori dupa fiecare spalare, nu folosesc balsam de rufe.
    la mancare am avut si avem inca multe restrictii: nu i-am dat citrice pana pana la un an, nici banane, oua, lapte, peste, produse din lapte. singurul iaurt permis a fost de la Activia natur. acum am inceput sa-i dau toate produsele lactate, dar numai dupa ce a implinit un an. nici acum nu-i dau ciocolata, produse care contin cacao, nuci, alune, adica produsele alergene. nu de mult timp am inceput sa-i dau peste, dar numai pastrav proaspat. nimic congelat, toate mancarurile sa fie proaspete. aaa, nici acum nu ii dau carne de porc. doar de pui, curcan, vitel, rata, am incercat si vanat... fara mezeluri, doar cele de pui
    stiu ca pare greu, dar crede-ma ca nu e. trebuiesc respectate niste reguli si totul va fi ok. noi nu am avut reactii prin care ati trecut voi, doar o urticare pe la 7-8 luni, dar care a durat mai bine de 3 saptamani. acum, slava domnului, avem totul sub control si doar f rar, ni se mai irita pielea de pe fata, dar imediat o tratam.
    produsele cu gluten le-am introdus doar dupa un an, cate putin. cereale am folosit pana la un an din cele fara gluten- de la milupa si inca o firma, nu mai retin numele.
    dermatologul nostru spune ca, daca respectam toate cele spuse de el, dupa 2-3 ani nu va mai avea reactii alergice.
    daca mai ai intrebari, cu mare placere te ajut cu orice.
    sanatate multa!
    Modificata de avvva; 12.02.2013 la 12:40:40.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Nu am probleme cu fetita mea dar am cateva prietene ce au copiii cu alergii alimentare,dermatita atopica,etc.Este pe Facebook un grup de mamici care se numeste Copii cu alergii si intolerante alimentare.Dai o cautare si gasesti grupul poate te ajuta experienta lor.

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    5.416
    Citat Postat de avvva Vezi mesajul
    Buna nickisor,

Baietelul meu de un an si jumatate are dermatita atopica. La inceput, am fost f panicata, dar in timp, am invatat sa tin sub control boala. dupa cum stii, dermatita este o reactie alergica in corp, care la copii se manifesta in mai multe feluri.
    avem multe restrictii, pe care le si pastram. incep cu produsele pentru igiena corporala: produse din gama Bioderma, anume pentru piele atopica: gel de dus, crema de corp, fara ulei de corp, nu e indicat. hainele le clatesc de 2-3 ori dupa fiecare spalare, nu folosesc balsam de rufe.
    la mancare am avut si avem inca multe restrictii: nu i-am dat citrice pana pana la un an, nici banane, oua, lapte, peste, produse din lapte. singurul iaurt permis a fost de la Activia natur. acum am inceput sa-i dau toate produsele lactate, dar numai dupa ce a implinit un an. nici acum nu-i dau ciocolata, produse care contin cacao, nuci, alune, adica produsele alergene. nu de mult timp am inceput sa-i dau peste, dar numai pastrav proaspat. nimic congelat, toate mancarurile sa fie proaspete. aaa, nici acum nu ii dau carne de porc. doar de pui, curcan, vitel, rata, am incercat si vanat... fara mezeluri, doar cele de pui
    stiu ca pare greu, dar crede-ma ca nu e. trebuiesc respectate niste reguli si totul va fi ok. noi nu am avut reactii prin care ati trecut voi, doar o urticare pe la 7-8 luni, dar care a durat mai bine de 3 saptamani. acum, slava domnului, avem totul sub control si doar f rar, ni se mai irita pielea de pe fata, dar imediat o tratam.
    produsele cu gluten le-am introdus doar dupa un an, cate putin. cereale am folosit pana la un an din cele fara gluten- de la milupa si inca o firma, nu mai retin numele.
    dermatologul nostru spune ca, daca respectam toate cele spuse de el, dupa 2-3 ani nu va mai avea reactii alergice.
    daca mai ai intrebari, cu mare placere te ajut cu orice.
    sanatate multa!
    avvva, multumesc ca mi-ai impartasit din experienta voastra, e clar ca esti mult mai documentata decat sunt eu la ora actuala; noi suntem abia la inceput, a avut o forma destul de usoara, pe care nu am luat-o in serios pana la eruptia herpetica...
    noi folosim produsele emolium, ii merg foarte bine (emulsie de baita si crema), mai avem de la a-derma o crema foarte buna;
    dar uite, nu stiam ca exista atatea interdictii alimentare si va trebui sa iau masuri... e foarte pofticioasa si plange cand o vede pe sora ei mancand, trage de castronel, se zbate... de curand mi-am dat seama ca ii pot da un biscuite sa rontaie, macar acum e mica si nu face diferenta :)
    si ea papa un singur fel de cereale (humana cu mar, pentru bebelusi sensibili), biscuiti plasmon, fara gluten ambele, ca si fructe i-am dat doar mar, para si piersica; legumele... cele uzuale, in diferite combinatii si, de 1 saptamana, carnita de pui de tara (are si o anemie destul de uratica)

cu diversificarea am succes pana acum, in schimb cu laptele e o intreaga poveste... cu greu, mananca 150ml, la unele mese, in rest 100-120ml... acum vreau sa il schimb, poate avem mai mult succes (era pe aptamil AR + aptamil normal) si, cand are chef de alint, mai gusta sanul...

cu toate astea pe capul ei, e tare slabuta, are doar 6400g... asta e, ne facem noi mari!

hai ca am scris o gramada, multumesc mult de sfaturi, voi tine cont de ele si sper sa mai vizitezi topicul, daca iti mai amintesti ceva :)
    Modificata de nickisor; 12.02.2013 la 14:18:20.

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    5.416
    arysha, multumesc mult de pont!!!si felicitari pentru ca alaptezi de atata timp! eu n-am avut succes cu niciuna dintre fete... pe prima am alaptat-o doar pana la 8 luni (m-am muls, ca refuza sanul cu incapatanare), iar cu a doua am reusit sa trec de perioadele de refuz, numai ca nici ea nu e prea mare fan... doar noaptea ii trebuie

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Citat Postat de nickisor Vezi mesajul
    arysha, multumesc mult de pont!!!si felicitari pentru ca alaptezi de atata timp! eu n-am avut succes cu niciuna dintre fete... pe prima am alaptat-o doar pana la 8 luni (m-am muls, ca refuza sanul cu incapatanare), iar cu a doua am reusit sa trec de perioadele de refuz, numai ca nici ea nu e prea mare fan... doar noaptea ii trebuie
    Daca nu reusesti scrie-mi pe privat ca te ajut.A mea nu e cu alergii dar am fost f stricta si inca sunt ca noi avem in familie caz de intoleranta gluten,alergii asa ca suflu si in iaurt,dar ea deabea acum a inceput sa accepte mancarea mai bine :)

Multumesc mult,ea e mare fan .E bine ca vrea noaptea cat te putin macar bine ca vrea.
    Multa sanatate .

Floricica Nou Venita terrylyn's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    7
    Eu am un baietel de 5 luni jumate' si de la 2 luni cand am fost la doctor cu niste pete urate pe fata(care nu treceau cu numic) am aflat ca are dermatita atopica.Am citit ce a-ti scris despre mancare (restrictii). Nickisor ai incercat sa ii dai copililui citrice si a facut alergie la ele?Stiu ca sunt multe alimente care POT provoca alergii si POt face mult rau,dar e ca si cum ai zice "masina poate provoca accident".
    Eu am dat copilului sa manance foarte putin din toate, le-am introdus treptat cate un produs pe saptamana (portocale intr-o sapt, banane in alta si tot asa.) si la cel mai mic semn de reactii nu i-am mai dat,(de exemplu la anumiti biscuiti) dar sa nu ii dau ca poate pateste ceva.....Daca totusi nu pateste, l-am privat de anumite alimente importante.
    Noua doctorita ne-a dat de la Topfer gel pt spalat si o crema care sunt foarte bune(noua ne fac bine) si il dau pe fata in fiecare zi.
    Acum fiecare stie cum e cu copilasul ei si face cum crede mai bine, eu ti-am spus doar parerea mea.
    Noua ne-a zis doctorita ca asta o sa dispara intre 2 si 5 ani.Asa ca pana atunci mai avem de tras.
    Numai sanatate.

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    5.416
    terrylyn, foarte bine faci ca ii dai sa incerce, sa stii ca si eu fac la fel (normal, cu alimentele permise pentru varsta ei)... dar sa stii ca sucul de portocala/clementina nu l-a tolerat prea bine, nu la nivel de piele, ci burtica a suparat-o; si am incercat de 2 ori sa ma conving; asa ca am zis sa mai asteptam (ea a avut colici pana la 5 luni si episoade urate)

iaurt am inceput sa ii dau de la muller (alb, simplu), cate 2 lingurite mici de bebe, vad ca e ok si ii place foarte mult, asa ca, atunci cand vom implini 7 luni, vom sarbatori cu un iaurt intreg :)

pana acum nu i-am intordus foarte multe alimente, doar cele "sigure", restul sunt cu emotii

sanatate bebicului!

Floricica Nou Venita jeanluc's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.03.2013
    Postari in forum
    1
    Buna ziua!
    am si eu o fata de 5 luni cu dermatita atopica.Azi am fost la doctor cu ea dar sunt complet oripilat de incompetenta de la clinica Delta. Au o baba pe post de doctor dermatolog care habar nu are dar au sarit cu niste preturi foarte piperate .Nu au nici macar laborator !!!

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    5.416
    buna, jeanluc! ma bucur ca sunt si tatici implicati! ai o dulcica mica, sa va bucurati de ea!

din pacate, daca nu mergi "la sigur", adica in urma unei recomandari, ai mari sanse sa gasesti medici...nepregatiti, ca sa nu folosesc alt cuvant si care ti-ar da o crema oarecare numai sa scape de tine...
    si noi am patit-o de multe ori si, sincer, eu respect medicii care stiu sa isi recunoasca limitele si sa te trimita mai departe, poate chiar sa iti recomande ei pe cineva mai competent;
    pentru ca si noi trebuie sa fim realisti, un medic generalist sau de familie (de exemplu) nu e pregatit pentru asa ceva, la fel cum un ortoped nu poate sa te trateze de... ficat sau altele :)

sper sa gasesti un dermatolog sau un alergolog bun, cu care sa poti colabora de fiecare data, care sa stie istoricul copilului si sa ii dea cele mai potrivite tratamente.

Iar cu clinicile private ne-am "ars" si noi... desi bebelina avea card la ei, a trebuit sa platim "urgenta" 150 ron - pentru ca s-a uitat in gatul ei, pentru ca n-a stiut ce sa zica de eczema si pentru ca ne-a trimis sa ii cumparam nurofen si paracetamol (deja ii administram astea)... in fine, de acolo am plecat la spitalul de copii

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    5.416
    si ce produse de ingrijire folositi?mami o alapteaza?
    ati inceput diversificarea?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari