Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Nelamurit Decalotarea la bebelusi

Neata mamici. Am tot vorbit cate in Luna si in Stele de cand am descoperit forumul acesta. Insa mereu am uitat sa va intreb ceva care ma roade cu adevarat. Cum sunt tinerica si nu stiu mai nimic despre viata unui bebelus, si nu am avut nici de unde sa invat..Va intreb pe voi !
    Cum sta treaba cu decalotarea la baieti ? Aveam niste cunstinte care m-au intrebat daca am facut treaba asta de cand l-am adus pe bebe acasa, pe atunci avea vre-o 3 luni. Si am zis ca NU! Habar n-aveam ca trebuie sa fac asta si cum. Am incercat dupa aceea de cateva ori insa n-a fost mare chestie. Asa ca am renuntat sa fac eu treaba asta. Apoi am intrebat medicul pediatru si mi-a spus ca nu trebuie sa o fac eu, si ca nu e regula ca trebuie sa o faci cat copilul e bebelus, ca se poate face si la 12 ani. In fine! Nu m-a prea lamurit nici el prea bine. Deci mai pe limba noastra, imi explicati si mie care e faza cu decalotarea ? Ce este, la ce ajuta, cand se face, de cine se face, cum se face ? Voi a-ti facut pasul asta cu copii vostrii ? Daca da, la ce varsta ? M-am cam panicat la un moment dat ca am auzit ceva de genul ca daca nu o fac acum, o sa trebuiasca sa il opereze ca sa faca treaba asta.

Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Buna,

Uite un articol despre subiectul acesta, poate gasesti informatiile necesare.
    Decalotarea la bebelusi | Copilul.ro
    Din cate stiu eu parerile sunt impartite, unii medici recomanda decalotarea timpurie (am cunostinte, mamici de baietei care in timpul baitei sau al masajului incercau sa traga usor de preput fara sa forteze) iar altii recomanda sa o lasi sa se intample de la sine. Cred ca depinde de fiecare parinte in parte :)

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de admin Vezi mesajul
    Buna,

Uite un articol despre subiectul acesta, poate gasesti informatiile necesare.
    Decalotarea la bebelusi | Copilul.ro
    Din cate stiu eu parerile sunt impartite, unii medici recomanda decalotarea timpurie (am cunostinte, mamici de baietei care in timpul baitei sau al masajului incercau sa traga usor de preput fara sa forteze) iar altii recomanda sa o lasi sa se intample de la sine. Cred ca depinde de fiecare parinte in parte :)
    Atunci daca e posibil am sa las sa se intample de la sine.
    Si inca ceva, dr a vazut treaba asta dar nu mi-a dat de inteles ca ar fi o problema grava. Bebe are in varf 2 - 3 mici "bubite" albe. Adica sub pielea de la varful putei.
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 28.06.2013 la 10:09:58.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Mamicule de Maxi,

Treaba asta cu decalotatul timpuriu la baietei este unul din curentele noi in mare voga. Este imperios recomandata de majoritatea pediatrilor, dar fara beneficii evidente si demonstrate.
    Cum se procedeaza? In timpul baitei, cu blandete, trebuie sa incerci sa cobori preputul pana cand glandul se va dezgoli total. Nu este o operatiune placuta copilutilor, de aceea cu cat e mai micut, cu atat e mai usor de suportat de catre el si de indeplinit misiunea de catre tine.
    Primul avantaj evident este o igiena corespunzatoare, in cazul baieteilor exista o substanta alba care se strange sub preput, numita smegma. Acolo nu prea ai cum altfel sa ajungi si sa igienizezi zona.
    De partea cealalta, cel mai mare dezavantaj al evitarii decalotarii este ca in unele cazuri - deci nu vorbim de ceva general valabil - o igiena deficitara combinata cu o ingustare a preputului care face imposibila decalotarea - adesea insotita si de o mictiune defectuoasa - poate produce niste infectii urate.
    "Lipirea" sau "ingustarea preputului" ca sa explic mai pe inteles, denumita doftoriceste fimoza se repara intr-adevar pe cale chirurgicala.
    Ce povestesti tu, punctele albe pe gland, sunt tocmai niste depozite de smegma, pe care daca nu le vei toaleta corespunzator, ai toate sansele sa le transformi intr-o infectie de toata frumusetea. Le poti lasa in principiu asa si se pot duce de la sine, dar la cel mai mic semn de roseata sau imflamare, trebuie intervenit: in prima faza tu si daca nu o scoti la cap, mergi la doctor. Din ce am mai citit, o metoda de curatare in aceste cazuri este sa il scufunzi cu fundicul in ceai de musetel, apoi cand este bine inmuiat, sa incerci sa decalotezi si sa stergi cu un tifon steril acele depuneri. Ulterior se sterge cu rivanol...
    Cam asta....

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de Mamiii.lui.Maxiii Vezi mesajul
    Atunci daca e posibil am sa las sa se intample de la sine.
    Si inca ceva, dr a vazut treaba asta dar nu mi-a dat de inteles ca ar fi o problema grava. Bebe are in varf 2 - 3 mici "bubite" albe. Adica sub pielea de la varful putei.
    Pielea despre care vorbesti se numeste preput si e un termen mai dragut :) Si eu cred ca sunt depozite de smegma si ca trebuie toaletata cu atentie. Eu nu am baieti deci nu-ti pot spune care este cea mai buna varianta, baietelul unor prieteni de familie, de pilda, a fost lasat sa se decaloteze singur pentru ca o data cu dezvoltarea organelor sexuale se pare ca se intampla acest lucru de la sine. Desigur ca exista riscuri. Asculta totusi sfatul lui Hayeti, este mult mai informata si mai in tema decat mine si in plus are si experienta cu baieteii

Citat Postat de Hayeti Vezi mesajul
    Mamicule de Maxi,

Treaba asta cu decalotatul timpuriu la baietei este unul din curentele noi in mare voga. Este imperios recomandata de majoritatea pediatrilor, dar fara beneficii evidente si demonstrate.
    Cum se procedeaza? In timpul baitei, cu blandete, trebuie sa incerci sa cobori preputul pana cand glandul se va dezgoli total. Nu este o operatiune placuta copilutilor, de aceea cu cat e mai micut, cu atat e mai usor de suportat de catre el si de indeplinit misiunea de catre tine.
    Primul avantaj evident este o igiena corespunzatoare, in cazul baieteilor exista o substanta alba care se strange sub preput, numita smegma. Acolo nu prea ai cum altfel sa ajungi si sa igienizezi zona.
    De partea cealalta, cel mai mare dezavantaj al evitarii decalotarii este ca in unele cazuri - deci nu vorbim de ceva general valabil - o igiena deficitara combinata cu o ingustare a preputului care face imposibila decalotarea - adesea insotita si de o mictiune defectuoasa - poate produce niste infectii urate.
    "Lipirea" sau "ingustarea preputului" ca sa explic mai pe inteles, denumita doftoriceste fimoza se repara intr-adevar pe cale chirurgicala.
    Ce povestesti tu, punctele albe pe gland, sunt tocmai niste depozite de smegma, pe care daca nu le vei toaleta corespunzator, ai toate sansele sa le transformi intr-o infectie de toata frumusetea. Le poti lasa in principiu asa si se pot duce de la sine, dar la cel mai mic semn de roseata sau imflamare, trebuie intervenit: in prima faza tu si daca nu o scoti la cap, mergi la doctor. Din ce am mai citit, o metoda de curatare in aceste cazuri este sa il scufunzi cu fundicul in ceai de musetel, apoi cand este bine inmuiat, sa incerci sa decalotezi si sa stergi cu un tifon steril acele depuneri. Ulterior se sterge cu rivanol...
    Cam asta....
    Si a postat o mamica de baiat :) foarte, foarte complet raspunsul tau si de folos tuturor mamicilor care s-ar confrunta cu problema asta :)

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu am baietel si l-am decalotat..la inceput pana la 6 luni amers foarte usor, apoi o perioada de timp nu se mai decalota..nu mai puteam inainta desi el nu parea deranjat...si nici acum nu refuza......!aproape de 1 anisor dupa o baita mai fierbinte cand l-am decalotat sa il pot igieniza corespunzator pt ca si el mai facea cand si cand mici depozite...s-a decalotata foarte mult la o mica atingere....atunci a plas ceva si nopatea caeeacand facea pipi....dar cu rivanol rece am facut toata treaba, fara infectie si iniantand bineinteles decalotarae, caci dupa ce se desprinde trebuie sa o faci in continuare altfel ajungi la fimoza exact cum spune si Hayeti!am cunostointe care nu au facut asta niciodata si o data pe an se inflameaza si necesita un tratament....dar si cunostinte care nu au facut si nu au nici o problema!
    Insa nepotelul meu a ajuns la circumcizie pt ca i s-a recomandata decalotarea ins aparintii au refuzat...si datorita complicatiilor a trebuit sa fie circumcis!
    Deci: nu e o lege nici daca sa faci nici la ce varsta, nici nu e necesar sa ajungi la intreventie chirurgicala, insa acele depozite trebuie curatate!
    Multa sanatate!

mada_lyna
    Guest
    eu una am spalat zona aceea cu atentie si pina acum nu am avut nicio problema. am incercat si decalotarea dar...nu s-a produs iar acum il deranjeaza dak trag putin de preput. o sa se decaloteze singur si sigur. doar k mi-e teama de fimoza,caci in acel caz va trebui sa apelez la medic. si stiu ca e dureros.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Ok. Am inteles. Va multumesc de raspunsuri.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nu stiu daca ai inceput operatiunea decalotare, dar vezi ca noi am patit-o urat cu Andrei. Mi s-a tot spus sa il decalotez, ca vezi Doamne, daca nu, face infectie, o sa aiba probleme la pubertate, da in fimoza si altele asemenea. Asa ca dupa ce am trecut la decalotare, s-a ales cu o iritatie urata pe care am vindecat-o doar cu rivanol, baneocin unguent si spalari cu ceai de musetel. Ca sa nu mai zic ca nu a dormit vreo 3 nopti si tot chitzaia. Peste ceva vreme, s-a lipit pielicica si a trebuit sa o iau de la capat, bineinteles, iar cu rivanol, baneocin si tot tacamul. Acum il las asa cum l-a dat Dumnezeu, nici nu l-am mai verificat. oricum, si daca ajungi la cutit, Doamne fereste!, daca nu repeti din cand in cand decalotarea de dupa, dai de parafimoza si iar ajungi la cutit. Asa ca, eu nu stiu ce sa zic. Barbatu-meu nu a fost decalotat si nu a avut probleme. Ca sa nu mai zic ca nici la capitolul ... nu o duce rau, chiar daca nu a scapat inca de fraul preputului (populara 'ata').

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Nu stiu daca ai inceput operatiunea decalotare, dar vezi ca noi am patit-o urat cu Andrei. Mi s-a tot spus sa il decalotez, ca vezi Doamne, daca nu, face infectie, o sa aiba probleme la pubertate, da in fimoza si altele asemenea. Asa ca dupa ce am trecut la decalotare, s-a ales cu o iritatie urata pe care am vindecat-o doar cu rivanol, baneocin unguent si spalari cu ceai de musetel. Ca sa nu mai zic ca nu a dormit vreo 3 nopti si tot chitzaia. Peste ceva vreme, s-a lipit pielicica si a trebuit sa o iau de la capat, bineinteles, iar cu rivanol, baneocin si tot tacamul. Acum il las asa cum l-a dat Dumnezeu, nici nu l-am mai verificat. oricum, si daca ajungi la cutit, Doamne fereste!, daca nu repeti din cand in cand decalotarea de dupa, dai de parafimoza si iar ajungi la cutit. Asa ca, eu nu stiu ce sa zic. Barbatu-meu nu a fost decalotat si nu a avut probleme. Ca sa nu mai zic ca nici la capitolul ... nu o duce rau, chiar daca nu a scapat inca de fraul preputului (populara 'ata').
    Mie deja mi-a intrat in reflex ca, daca nu la fiecare baie, dar macar o data sau de doua ori/saptamana sa-l decalotez si sa-l curat, in ciuda protestelor....La noi acum se dezgoleste in totalitate glandul...
    O sa scapam de toate astea cand vom face circumcizia rituala...pe care trebuia sa o fac de mult, dar nu m-am indurat si n-am avut incredere in medici...poate o facem acum, in concediu...in Liban..

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Eu prefer sa il las asa. Doctorul lui peditru a spus clar si raspicat ca nu e o regula sa ii facem noi, mamele treaba asta acasa. De obicei o face doctorul sau se face de la sine. Desi mi-a spus ca pentru punctuletele alea albe pot sa ii fac cate putin desi nu o sa rezolv mare branza. Si am observat zilele astea ca i s-au dus punctuletele alea, fara sa ii mai fac decalotarea. Si dr mi-a zis mai pe romaneste, ca " cei care vor sa le-o beleasca sa le-o beleasca. " De regula se poate produce decalotarea si la 12 ani, deci nu e obligatoriu pana e bebelus. Asa ca mai bine il las sa se dezvolte in ritmul lui si daca e sa se ajunga la operatie, o facem si aia e ! Doamne fereste oricum. Nu imi doresc asta, dar daca nu ar mai fi alta aternativa o sa o facem si gata! Acuma nu mai stii nici dupa cine sa te iei, ca parerile sunt impartite.

La un control acum ceva luni, dr a observat ca vezi Doamne ar avea o problema la soldul stang pentru ca avea o oprire cand i-l indoia. Am facut cateva exercitii cu el dupa aia si nu mai are treaba.
    Iar la 7 luni cand am fost la vaccin [pentru ca a intarziat cu primul vaccin, cel de la 2 luni l-a facut la 3 si atunci fiecare vaccin il face cu o luna mai tarziu] mi-a spus ca nu e normal ca, copilul sa nu stea in fundulet fara sa se clatine sau sa pice imediat intr-o parte. Dar problema e ca se tot luau de noi strabunica-sa lu` asta micu, si fratemio ca sa nu il mai punem in fund cand era de vre-o 4 luni, si de atunci nu l-am mai pus deloc, si atunci copilul normal ca nu statea in fund. Si mi-a dat trimitere la un medic care face recuperare si terapii si dinastea. Si nu am vrut sa ma duc, pentru ca dupa ce am venit de la dr pediatru am inceput sa il pun eu in fundulet si de atunci sta in fund de n-are treaba. Si cand ma vede intinde manutele sa il iau in brate, si il prind de manute si se impinge in picioare pana se ridica singur in picioare, ca in fund deja s-a plictisit. Si daca nu-l las in picioare si il pun fund face urattt ! Dar e simpatic. Asa ca, chiar daca poate unele o sa imi sara in cap, prefer sa incerc mai intai sa remediez eu problema daca imi sta in putere si sa apelez la dr si spitale cat mai rar posibil. Ma dezgusta toate spitalele si toti medicii din tara asta. Nu as vrea sa ajunga copilul foarte curand pe mainile lor. Prefer sa am cat mai mare grija de el, sa il feresc de locurile alea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari