Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danieluska's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    46

Cum tratati racelile repetate? Preferati homeopatele sau medicamentele conventionale?

buna tuturor mamicilor.Au am tot avut probleme cu bebeii(, in sensul ca una doua imi raceau, tusea si iar tuse,rosu in gat si se temina cu bronsolita..\medicul de familie imi dadea din start antibiotic, insa dupa o luna copii se imbolnaveau din nou..A fost foarte greu in timpul iernii pentru copii,dar si pentru parinti..Am mai cerut o parere,dar tot de la un medic din aceeasi policlinica..Se pare ca avem nevoie de un tratament serios pe baza de singulai..Din fericire am aflat de un medic homeopat, care ne-a dat un tratament pe baza de produse homeopateLbilute,ceaiuri si tincturi..Sa speram ca o sa fie bine, caci n---am saturat de ingerat chimicale.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    in pacate medicamentele nu rezolva problema decat punctual si tot din nefericire se cam contrazic homeopatia si alopatia. bineinteles ca daca copilul a luat un virus si nu a fost tratat, si a facut o infectie grava ii dam antibiotic. dar pe termen lung, eu sunt de parere sa ia homeopate. dar eu nu sunt de acord cu tot ce zic homeopatii. spre exemplu, mie mi-a zis sa nu-i mai fac vaccinuri ceea ce mie nu mi se pare ok. daca tot exista posibilitatea sa previi o boala, de ce sa nu o previi. am intrebat si medicul pediatru de bulinele si ceaiurile date de homeopat si a zis ca rau n-are ce sa-i faca, sa i le dau. trebuie sa gasesti un echilibru intre momeopat si alopat. multa sanatate!

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Si noi am apelat la remedii homeopate, de la 8 luni , cand am inceput sa vizitam medicul pt ca nu scapam de regurgitat. De atunci am ramas cu el (ca sa zic asa). El ne-a dat si pt imunitate, el ne-a si tratat de rosu in gat, tuse, fara sa ajungem vreodata la brosite sau altele.
    Homeopatul la care mergem, nu este impotriva antibioticelor, el este de parere ca si ele isi au rostul lor(logic, chiar!). Si el prescrie antibiotice cand e cazul(la noi nu a fost cazul pana acum).
    Tot pt imunitate ne-a recomandat si cura de oua de prepelita, motiv pt care am ajuns sa crestem prepelite. Lapte de capra in perioada din an cand caprele dau lapte + alte siropele si remedii.

Asadar eu te sfatuiesc sa continui cu remediile homeopate si multa sanatate picilor.

Floricica Nou Venita anamaria22's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.05.2008
    Postari in forum
    73
    imi spui de rog in ce consta cura cu oua de prepelita?lapte de capra ii dau si eu dimineata o cana calda cu miere

tabitha
    Guest
    Citat Postat de anamaria22 Vezi mesajul
    imi spui de rog in ce consta cura cu oua de prepelita?lapte de capra ii dau si eu dimineata o cana calda cu miere
    Din cate stiu,cura se face cu oua crude.Dar iti spun cum imi facea mie mama galbenusul si daca vrei ,poti sa incerci.Freca foarte bine un galbenus cu miere ,apoi adauga lapte caldut,iar uneori putina cacao.Este foarte bun la gust acest preparat,dar ideal ar fi sa eviti opratiunea in fata copilului,sa-i dai doar produsul finit,mie mi se cam intorcea stomacul dimineata cand vedeam galbenusul ala,dar inainte sa vad cum se face ,am baut cu placere :).

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Citat Postat de anamaria22 Vezi mesajul
    Eu te sfatuiesc sa nu abuzei de miere, adica sa nu ii dai ca si preventie, ci doar cand e cazul.

Cura de oua de prepelita la copii de 1-3 ani: 2 oua dimineata pe stomacul gol, timp de 30 de zile. Noua ne-a recomandat o luna da una ba a la long. Dar eu vara nu ii tin cura, ii mai pun uneori in lapticul de dimineata, dar mai rar.

Ideal ar fi sa bea ouale simple, dar cer prea mult, stiu :)) sau cu miere si lamaie, sau cu iaurt simplu.
    La noi nu a mers cu nimic asa ca a ramas ultima varianta: in laptele de dimineata, de la ora 7-8.

Multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari