Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina_ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2011
    Postari in forum
    1

Convulsiile la bebelusi

buna ziua am si eu o intrebare .Am o nepotica de numai 8 luni acum aproape doua luni a facut o convulsie febrila fiind internata .ENCEFALOGRAMA ia iesit bine si totusi acum patru zile sa speriat de la un tipat avand o stare de lesin fara pierderea constiintei sa muiat si dadea capul intro parte .POATE LESINA UN BEBELUSI DE LA O SPERIETURA? VA ROG SA IMI RASPUNDETI

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da poate lesina de la o sperietura,de frika,dar faptul ca i sa dat caputul intro parte nu stiu cat de bine e.trebuie anuntat medicul pediatru sau de familie

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Salutare,nu pot sa iti dau veun sfat in ceea ce priveste situatia ta dar iti pot spune despre situatia surorii mele.Acum e mare ,are 7 ani dar la varsta de1 an a inceput sa faca convulsii si o buna perioada de timp nimeni nu a stiut ce are.Pana la urma printr-un RMN s-a aflat va are Glioza cerebrala ventriculara,adica un ventricul de pe creier ii este obturat si neuronii nu pot fi hraniti.A luat pana la varsta de 6 ani tratament cu Depachine CHrono (tratament care se ia si la epilepsie) iar apoi la un nou RMN la Tg Mures s-a dovedit ca nu are nimic.A intrerupt tratamentul trepatat si acum e foarte bine.Singura problema care mai este e ca dupa intreruperea medicatiei s-a ingrasat ff tare,are 7 ani si 40 kg.dar slava Domnului ca e sanatoasa.Sfatul meu e ca in astfel de situatii trebuie ceruta pararea mai multor medici chiar si din diferite zone ale tarii.Multa sanatate va doresc

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    nu Alina, aia nu a fost sperietura. tipatul doar a fost factor declansator, cel putin asa pare. in acelasi timp, convulsia febrila odata facuta o poti repeta sau nu, nu e obligatoriu. dar sa o asociezi cu convulsia nefebrila...putin probabil.
    cat despre EEG, asta poate fi normal intre crize si la pacientii cu epilepsie stiuta, documentata

Floricica Nou Venita mihaela_daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2012
    Postari in forum
    44

nui bine

a facut vreun vaccin inainte sa apara convulsia?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari