Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 8 din 8
Prima paginaPrima pagina ... 2 3 4 5 6 7 8
    Floricica Nou Venita alexnicol's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    256
    Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat, de fapt mai multe.povestea noastraeste: stefan al meu are 5 luni si un picsi l-am hranit exclusiv la san. la un moment dat am considerat ca trebuie as faca kk in fiecare zi si ii bagam supozitor (asta s-a intmaplat vreo 3-4 zile) apoi ii bagam la 2 zile ( asta aproape 2 sapt)ideea e ca nu cred ca era constipat si m-am garbit cu supozitoarele pt ca baitul nu plange, nu arata ca ar suferi, din contra radea si era relax....dar mintea mea ...trebuie sa iasa in fiecare zi.m-am mai documentat si am inceput sa ii dau suc de pere si mar, acum am trecut deja la piure de pere si mar cam 1/2 mar cu 1/2 para in ideea de a face kk plus ca am inceput sa ii dau si apa.asa ca l-am lasat 3 zile fara sa faca kk iar aseara a facut cu ajutorul supozitorului pt ca se scremea pana la un tipat ascutit si se inrosea tot de credeam ca explodeaza , asa ca de mila am bagat un supozitor si a iesit dar un pic mai graos aproape ca smantana.....adica nu curge de pe pampers. acum intrebarile:
    1. cum tre sa fie scaunul cand e constipat, cacarezele alea mancale-ar gaia cum arata?
    2.e normal sa depuna si el acolo un efort, sau tre sa faca asa pocnind din palme?
    3. credeti ca m-am grabit cu supozitoarele si l-am facut lenes?
    4. sfaturi....:)

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Eu nu dau sfaturi, dar povestesc experienta mea. Andrei a facut in primele doua luni kk de 5-6 ori pe zi. L-am alaptat mai mult la san, dar nu exclusiv. dar manca mult, foarte mult si uneori nu-i ajungea laptele de la san, chiar daca am incercat sa ii dau la cerere, ar fi insemnat s ail hranesc la 1-2 ore. in fine..cand s-a apropiat de varsta de trei luni, si-a mai reglat apetitul, a inceput sa doarma toata noaptea, acum papa si mai rar lapte praf. Dar nu mai face kk decat o data la 2-3 zile. S-a intamplat chiar si la 4 zile. m-am framantat eu, dar nu i-am pus supozitor. cand a facut, a fost circ in toata regula: zbierete, scremete, de ziceam ca scoate ghiulele. Si a fost cat se poate de normal, chiar moale. M-a dus si pe mine capul ca poate asimileaza mai mult. Acum vad ca si voi ati confirmat.
    Recunosc ca la Iana nu am fost chiar asa desteapta. Daca nu facea macar la 2 zile, hop si eu cu supozitor. Noroc cu internetul, ca m-am mai luminat si am inceput sa o las in pace. Acum are 3 ani si a fost constipata o data sau de doua ori. asa ca...nu ajutor la kk, decat daca e absoluta nevoie.

mada_lyna
    Guest
    alexnicol. din ce am citit si eu si din propria experienta,eu stiu ca un copil alimentat la san nu trebuie sa se constipe.poate era ceva ce mancai tu(ex.branza sau paste,banane etc).n-am inteless exact la ce perioada ai inceput sa-i dai piure de fructe dupa sucul de fructe. ca daca ai inceput prea repede cu piureul ,parerea mea este ca nu i s-a obisnuit tranzitul cu papica(in afara de laptic).si noi am avut problema asta dupa ce am inceput diversificarea ,dar s-a reglat acum. tot asa ,facea kk cam la 3-4 zile singur(fara tipete si urlete sau ceva de acest gen).dar mi se parea mie ca nu e normal si am incercat si eu o data supozitot(tipete de parca ii bagam o ghiulea ,nu supozitor taiat pe lung).apoi lass baby(e din plante,cam scumpicel,dar si-a facut efectul).numai ca e alergic la ceva din el ca se irita exact unde intra in contact cu pielea si am renuntat. apoi lactuloza(nimik efect). si apoi ne-am dus la pediatru cu aptitudini si de homeopat.ne-a dat 3 granule de Calcarea Carbonica 15 CH pe zi si de atunci i s-a reglat tranzitul . Calcarea carbonica - Calcarea.

mada_lyna
    Guest
    daca vrei,iti pot trimite siropul de Lass baby ca noua nu ne e de folos.l-am folosit doar de 2 ori.PCFarm.ro - LASS BABY sirop laxativ pentru sugari si copii.fara bani,doar sa platesti posta(in jur de 5 lei probail)

mada_lyna
    Guest
    a,si am uitat sa mentionez ca nu e obligatoriu sa faca zilnic un copilas kk(asa mi-a zis dr.).si daca nu plinge cand face kk,nu e problema.noua ne-a zis dr ca e posibil sa aiba un intestin mai lung si evident sa "parcurga"ma greu traseul :)).
    1.daca face cacareze (ma ia si rasul) e clar ca e constipat. trebuie sa fie ca un piure de cartofi fara prea mult lichid de dilutie.(o,Doamne.ce comparatie)
    2.na,daca face cacareze,fii sigura ca depune efooort.daca ar face normal,nu prea se screme
    Modificata de mada_lyna; 22.04.2011 la 16:21:05.

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Si noi avem probleme cu constipatia inca de cand aveam 2 luni. Bebe era alimentat la san si cu toate astea nu iesea pana nu ii puneam supozitor cu glicerina. Acum Cel mic are 6 luni si problema tot persista. Mi se pare aiurea sa lasi un copil mic fara scaun mai mult de 48 de ore. Am auzit tot felul de variante pe la diferite mamici. Nu vreau sa comentez, insa prin scaun se elimina o multime de toxine din organism. Chiar nu cred in varianta bebe nu are scaun pentru ca a asimilat tot. As mai intreba un alt medic daca vreun cadru medical mi-ar spune asta. Absenta scaunului poate ascunde o multime de afectiuni , unele destulde grave.

La noi a fost foarte eficient Lass-B, de care spunea si mami Madalina putin mai sus. Am incercat cu ceai de musetel, suc de portocale, suc de morcov crud si degeaba. Ajunseseram sa ne temem ca bebe va face fisuri anale la cat se chinuia saracul. Plangeam o data cu el .

Lass-B am vazut in prospect ca este 100% natural. Este o combinatie de suc de pere, suc de smochine, mana, etc. si partea buna e ca se poate administra inca din perioada 0-1 ani.

mada_lyna
    Guest
    eu am un lass baby(in termen evident).daca e cineva din Cta care il vrea sa dea un semnal. e fff bun.

Floricica Nou Venita ambramireille's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2011
    Postari in forum
    47
    Si noi am avut probleme asemanatoare la 5 luni si jumatate cand am inceput diversificarea alimentatiei si i-am introdus si laptele praf NAN1 HA, pentru ca tzitzi nu mai era suficienta; iesea greu, numai cu supozitor, se scremea si se inrosea toata ... a fost ingrozitor. Initial am condamnat laptele praf, l-am intrerupt dar degeaba, chinul cu scaunul a continuat; i-am pus supozitor la aceeasi ora timp de 5 zile la sfatul pediatrului: a fost ok, dar cum am intrerupt seria de supozitoare dupa cele 5 zile am luat-o de la capat: scremete, plansete si caca taaaaare si uscat. Am sunat pediatra din nou, pe care imi venea sa o .... ne-a vazut (m-a asigurat inca o data ca e un episod pasager: am trecut de la tzitzi exclusiv, la tzitzi si alte alimente + cereale) si ne-a recomandat piure de fructe: prune, nectarine, pere. Ei bine stiu, nu e sezonul lor, sunt din import... dar a functionat ! Copilul meu a inceput sa aiba scaun o data pe zi, apoi de doua ori si asa a ramas. Acum fiica-mea are 8 luni si 3 saptamani si nu mai avem probleme, dar zilnic avem o masa de fructe, spre ex. astazi a mancat mar cu mango si banana f. bine coapta. Sper sa-ti fi fost de ajutor alexnicol.

Floricica Nou Venita jesse's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    125
    si noi am avut probleme.Am nascut pe 31 iulie iar dupa 22 august am inceput sa facem si treaba mare atunci prea des iar acum ca avem 3luni nu facem mai deloc decat un scaun la 2-3 zile.Eu decat din cand in cand il alaptez si de la san in rest lapte praf prenan fiindca s-a nascut prematur si ceai si foarte rar nitik apa.As avea o intrebare e perfect normal asta sau trebuie sa folosesc termometrul sau supozitoare?Eu nu prea vreau asta.Procedez bine.Astept raspunsuri.

+ Raspunde
Pagina 8 din 8
Prima paginaPrima pagina ... 2 3 4 5 6 7 8
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari