Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    De ce sa sterg?
    Am spus ca se da la recomandarea dr si la toate discutiile de genul asta sunt recomamdate diferite medicamente (chiar si tu ai mai spus cu ce tratezi copilul cand e racit).
    Adica despre supozitoare, termometre si codite de muscata se poate scrie linistit ...

Si eu stiu de siropul asta din alte discutii si cred ca daca vreo mama are de gand sa administreze medicamente copilului fara sa intrebe dr, poate gasi in 2 timpi si 3 miscari pe google sau la alte discutii numele siropului. N-o va opri faptul ca nu precizam aici despre ce sirop e vorba. Or mai fi si altele, n-am cautat.

Oricum nu pot modifica postarea acum, pentru ca am probleme cu vizualizarea ultimelor mesaje postate la discutii. Ca sa le vad dau avansat la postarea mea si imi apar mai jos postarile, daca ma duc pe ultimele doua pagini imi da mesaj: 502 Bad Gateway, asa ca nu pot nici cita postarea altcuiva, nici modifica postarea mea.

nicole13
    Guest
    ai dreptate,da nu vreau sa fiu scoasa responsabila de vreuna care citeste pe diagonala...

Floricica Nou Venita alexxya's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    190
    Un copil alaptat EXCLUSIV-care nu primeste decat lapte de mama si numai lapte de mama- nu se constipa, nu se strica la burta si nu exista exceptii de la aceasta regula. Un copil alaptat exclusiv are 10 scaune intr-o zi sau un scaun la 10 zile sau o luna. Uneori poate face mai des alteori extrem de rar-inclusiv in puseele de crestere. Daca un copil nu face kk si e alaptat EXCLUSIV inseamna ca organismul lui consuma chiar tot ce ia din laptele mamei. Daca nu face pipi e alta discutie...deshidratare si altele.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de alexxya Vezi mesajul
    Un copil alaptat EXCLUSIV-care nu primeste decat lapte de mama si numai lapte de mama- nu se constipa, nu se strica la burta si nu exista exceptii de la aceasta regula. Un copil alaptat exclusiv are 10 scaune intr-o zi sau un scaun la 10 zile sau o luna. Uneori poate face mai des alteori extrem de rar-inclusiv in puseele de crestere. Daca un copil nu face kk si e alaptat EXCLUSIV inseamna ca organismul lui consuma chiar tot ce ia din laptele mamei. Daca nu face pipi e alta discutie...deshidratare si altele.
    Tare-as vrea sa vad si eu mamica care a lasat bebelusul 20 de zile fara sa faca caca!

silvia_l
    Guest
    Censured by copilul.ro ....................Censured by copilul.ro
    Modificata de silvia_l; 31.01.2011 la 14:05:22.

mother
    Guest
    Citat Postat de silvia_l Vezi mesajul
    Eu l-am lasat 8. Chiar e greu de priceput ca e NORMAL pt copiii alaptati exclusiv si orice pediatru bun iti va spune asta. Oricum dupa parerea unora e mai bine sa-i dai cu supozitoare, termometre si alte obiecte car-ti mai cad in mana (coada de muscata, bine ca nu avea cactusi la indemana).
    hahaha.. apropo de asta cu normalul.....sunt unii doct care considera ca nici 4 scaune pe zi nu sunt normale la copiii alaptati exclusiv si ii umfla de biotics, hidrasec si debridad.
    al meu avea 5-7 scaune pe zi...(6 luni a avut asa) o vreme am fost terorizata de asta... vedeam cum alti copii primesc tratament pt asta. si o bateam pe doc la cap cu treaba asta. pe atunci nu aveam timp sa citesc asa de mult.. ma influentau parerile NEAVIZATE ale altora.
    de-aia , daca nu stim sigur un lucru mai bine tacem decat sa influentam pe altul.

nicole13
    Guest
    Citat Postat de silvia_l Vezi mesajul
    Eu l-am lasat 8. Chiar e greu de priceput ca e NORMAL pt copiii alaptati exclusiv si orice pediatru bun iti va spune asta. Oricum dupa parerea unora e mai bine sa-i dai cu supozitoare, termometre si alte obiecte car-ti mai cad in mana (coada de muscata, bine ca nu avea cactusi la indemana).
    nu,nu-i greu,intrebarea era daca l-ai fi lasat 20 de zile...cum spune o parere avizata a de pe-aici!eu nu m-am confruntat cu problema asta cand era David mic,din contra...
    iar despre mamica care intreba nu stim daca alapteaza sau nu...

mother
    Guest
    inteleg sa fii socata cand auzi prima data. dar atata lume spune ca e normal... am adus si citate.. tu nu si nu...
    eu nu cred ca sunt prea dese cazurile in care un copil ar face la 20 de zile.. doar sa manance f putin...
    oricum daca voi incurajati lumea sa dea siropuri si supozitoare nu o sa stie nimeni niciodata(din cei care fac treaba asta) la cate zile ar face un copil alaptat caca fara probleme.
    copiii, de care am auzit ca au fost lasati in ritmul lor, fac cam la o sapt sau cel mai mult 9-10 zile.

nicole13
    Guest
    hai ca-i bine,mai scazu' putin...asa mai merge!

si unde-ai vazut tu incurajarile mele de genu' de care amintesti?am zis ca poate recomanda medicul si-atat,dar ce-ti mai place sa rastalmacesti!vai,vai!

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    inteleg sa fii socata cand auzi prima data. dar atata lume spune ca e normal... am adus si citate.. tu nu si nu...
    eu nu cred ca sunt prea dese cazurile in care un copil ar face la 20 de zile.. doar sa manance f putin...
    oricum daca voi incurajati lumea sa dea siropuri si supozitoare nu o sa stie nimeni niciodata(din cei care fac treaba asta) la cate zile ar face un copil alaptat caca fara probleme.
    copiii, de care am auzit ca au fost lasati in ritmul lor, fac cam la o sapt sau cel mai mult 9-10 zile.
    Dar gandeste si tu logic! Cum sa-l lasi 20 de zile????

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Dar gandeste si tu logic! Cum sa-l lasi 20 de zile????
    Logic din ce punct de vedere?

Daca nu are dureri de burta si nu face tare - atunci cand face - si stii ca e alaptat exclusiv, de ce sa nu il lasi pana face? Poate ca nici nu dureaza 20 de zile, de ce ne tot legam de nr. exact de zile pana la care poti sa il lasi, ideea e sa il lasi sa faca singur atata timp cat nu prezinta niciun semn de disconfort fizic. ce e asa de ilogic?!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari