Ultimele discutii din forum
    silvia_l
    Guest
    Censured by copilul.ro ....................Censured by copilul.ro
    Modificata de silvia_l; 31.01.2011 la 14:05:33.

mother
    Guest
    aia cu muscata a fost cea mai tare!
    "Muscata, originara din Africa, (denumirea stiintifica Pelargonium spp.) este floarea preferata de toata lumea, pe care o putem admira pe pervazul ferestrelor. Stiati ca este o floare toxica? Poate ati observat ca uneori, când ii stergeti frunzele, vi se irita pielea. Este o otravire minora, care afecteaza doar epiderma si trece in câteva minute. Insa daca stiti ca sunteti sensibil, folositi mai bine manusi de protectie atunci când ingrijiti muscata."

mother
    Guest
    Scaunele bebelușului. În primele zile după naștere, bebelușul elimină meconiu, o substanță de culoare verde închis, aproape neagră, care se adună în intestinele bebelușului pe timpul sarcinii. Se elimină în primele zile după naștere, iar din a treia zi scaunele încep să capete o culoare mai deschisă, normală pe măsură ce copilul primește mai mult lapte matern. După a patra zi de la naștere, scaunele încep să aibă, de obicei, aspectul scaunelor normale pentru un copil alăptat. Acestea pot prezenta o consistență de la păstoasă la apoasă, au culoarea muștarului și, de obicei, miros foarte puțin. Cu toate acestea, scaunele pot diferi foarte mult față de această descriere. Pot fi de culoare verde sau portocalie, pot conține cheaguri sau mucus sau pot avea consistența spumei de ras (pline de bule de aer). Variația de culoare nu înseamnă că bebelușul are vreo problemă. Atâta vreme cât copilul primește doar lapte matern și începe să aibă scaune mai deschise la culoare după ziua a 3-a de la naștere, înseamnă că îi merge bine. Fără să devină o obsesie, este bine să monitorizați frecvența și cantitatea scaunelor, pentru că este una dintre cele mai bune modalități, alături de observarea felului în care suge, de a ști dacă bebelușul primește lapte suficient. După primele trei sau patru zile de la naștere, numărul scaunelor ar trebui să crească, astfel încât până la sfârșitul primei săptămâni, bebelușul ar trebui să aibă cel puțin două sau trei scaune galbene substanțiale în fiecare zi. În plus, mulți sugari murdăresc scutecul aproape după fiecare masă. Un bebeluș care continuă să elimine meconiu și în a patra sau a cincea zi de la naștere trebuie dus de urgență la medic. Bebelușii care au doar scaune maronii probabil că nu primesc lapte suficient, dar nu este un indiciu foarte sigur. După primele trei sau patru săptămâni de la naștere, unii copii alăptați își pot schimba brusc ritmul scaunelor, de la mai multe pe zi la un scaun la trei zile sau chiar mai puțin. Sunt bebeluși care nu au scaun timp de 20 zile sau mai mult. Dacă bebelușul are o stare generală bună și scaunul este păstos sau moale și de culoare galbenă, nu este vorba de constipație și nu trebuie să vă faceți probleme. Nu este nevoie de nici un tratament, pentru că este un lucru normal, iar normalul nu se tratează. Orice bebeluș care are vârsta între 5 și 21 de zile și nu are cel puțin un scaun substanțial în 24 de ore trebuie văzut imediat de medic. Dacă același copil udă cel puțin 6 scutece pe zi, atunci înseamnă că nu este nimic îngrijorător și își ia suficient lapte matern. În general, scaunele puține pot însemna un aport insuficient de lapte în această perioadă. Categoric, există și excepții și copilul poate să fie foarte bine, dar este mai înțelept să vă asigurați de acest lucru.

preluat din articol scris de dr jack newman

Dr. Jack Newman, Edith Kernerman

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    aia cu muscata a fost cea mai tare!
    "Muscata, originara din Africa, (denumirea stiintifica Pelargonium spp.) este floarea preferata de toata lumea, pe care o putem admira pe pervazul ferestrelor. Stiati ca este o floare toxica? Poate ati observat ca uneori, când ii stergeti frunzele, vi se irita pielea. Este o otravire minora, care afecteaza doar epiderma si trece in câteva minute. Insa daca stiti ca sunteti sensibil, folositi mai bine manusi de protectie atunci când ingrijiti muscata."
    Si eu stiam ca-i planta otravitoare.......din batrani se foloseste si la altceva, dar nu scriu pe aici sa nu dau idei tampite altora.

mother
    Guest
    Citat Postat de flora73 Vezi mesajul
    Si eu stiam ca-i planta otravitoare.......din batrani se foloseste si la altceva, dar nu scriu pe aici sa nu dau idei tampite altora.
    ia trimite si mie mp ca mor de curiozitate la ce se mai folosea :)

nicole13
    Guest
    Citat Postat de silvia_l Vezi mesajul
    Nu am zis sa il lasi sa se chinuie, poate m-am exprimat gresit...
    Eu vorbesc de cazuri in care se folosesc aceste metode pt simplul fapt ca, copilul nu a avut scaun intr-o zi; deja pt a vorbi de constipatie trebuie sa treaca 3 zile fara scaun.
    In cazurile in care constipatia e evidenta si copilul se chinuie, asa cum zici, normal ca ii pui supozitor.
    si nici chiar asa nu trebuie apelat la supozitor!daca problema persista medicul ii poate prescrie o reteta cu ceva sirop/picaturi conform varstei bebelusului care ii poate ameliora si durerile de burtica si ajuta si la combaterea constipatiei.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Iubytzik22,
    Noi vorbeam de bebelusi alaptati exclusiv. Din cate stiu eu, tu i-ai dat si supliment. Plus ca am si bolduit ca este normal in cazul in care copilul nu are dureri de burta si face de consistenta normala.

mother
    Guest
    Citat Postat de nicole13 Vezi mesajul
    si nici chiar asa nu trebuie apelat la supozitor!daca problema persista medicul ii poate prescrie o reteta cu ceva sirop/picaturi conform varstei bebelusului care ii poate ameliora si durerile de burtica si ajuta si la combaterea constipatiei.
    ia zi-mi si mie ce siropuri stii tu pentru un copi de o luna? (care de altfel nu are nicio problema medicala)

nicole13
    Guest
    ia schimba-ti tu atitudine si pe urma mai vorbim,ok?!

mother
    Guest
    Citat Postat de nicole13 Vezi mesajul
    ia schimba-ti tu atitudine si pe urma mai vorbim,ok?!
    am inteles, nu stii.. si atunci de ce dai sfaturi aiurea?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari