Ultimele discutii din forum
    mischa2000
    Guest
    eu o singura nedumirire am ...
    e posibil ca tot laptele de mama inghitit de belelus ... sa se retina? fara nici un reziduu ... atata vreme?
    sau risca bietul bebelus ditamai blocajul intestinal de la varsta timpurie ...

asta pentru ca la fel este posibil ca un copil alaptat sa aiba scaun dupa fiecare masa ... aproape imediat.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Da, e posibil sa se retina atat de bine si eu nu am vorbit numai de ce am citit in carti, ci stiu si un caz concret. Matilda, fetita Ginei - din pacate Gina nu prea a mai postat in ultima vreme - avea scaun foarte rar, la mai mult de o saptamana si era alaptata exclusiv.
    Stiu ca ne povestea Gina ca sotul ei era tare stresat si ea s-a tot documentat si a ajuns la concluzia ca atata timp cat consistenta este normala si copilul nu are dureri de burta, este ok sa faca mai rar.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de ruxidadi Vezi mesajul
    Da, e posibil sa se retina atat de bine si eu nu am vorbit numai de ce am citit in carti, ci stiu si un caz concret. Matilda, fetita Ginei - din pacate Gina nu prea a mai postat in ultima vreme - avea scaun foarte rar, la mai mult de o saptamana si era alaptata exclusiv.
    Stiu ca ne povestea Gina ca sotul ei era tare stresat si ea s-a tot documentat si a ajuns la concluzia ca atata timp cat consistenta este normala si copilul nu are dureri de burta, este ok sa faca mai rar.
    Atata timp cat nu plangea de dureri de burtica e foarte normal. Si eu am incercat sa o las sa faca fara sa o ajut in vreun fel dar o durea rau burtica. Supozitor n-am folosit atat de mult incat sa devina dependenta de el ci doar in cazuri de extrema urgenta. Cum am mai spus eram foarte bucuroasa cand facea singura
    Tin minte ca venise la mine o prietena care nu avea copii si m-a intrebat de ce sunt atat de vesela si i-am zis ca "a facut Maria caca"
    Acum imi dau seama ca persoana respectiva o fi crezut ca am innebunit daca asta-i motivul bucuriei mele.

mischa2000
    Guest
    mai e o chestie ...
    sincer habar nu am cat dureaza ... cum se formeaza ... si cand expira ...
    dar ... banuiesc ca daca sta prea mult ... nu se "deterioreaza" ...
    banuiesc ca ala facut in timp mai mare ... se aduna cate un pic ... sau tot o data ...

eu una la fiica-mea cand se mai constipa ... vad vreo trei exemplare ... dopul tare ... apoi normalul ... ca s ao dea in final si in moale ...

nicole13
    Guest
    ruxi,o saptamana nu-i totuna cu 20 de zile...este o afirmatie exagerata care,oare nu induce lumea in eroare?!

iubytzik22
    Guest
    Si fii miu se mai constipa insa de la anumite alimente...cu toate acestea chiar si alaptat facea in fiecare zi....si acuma la fel in fiecare zi face 2-3 uneori si 4 ori si nu mananca fff multa mancare chiar ma intrebam de unde atata daca nu mananca mult....Acuma am probleme ca face cam moale......si se irita la fundulet si il ustura scz off topic ce stiti despre panthoderm?Este un substituit al bepanthenulu-i.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Si mie 20 de zile fara sa faca scaun mi se pare enooooorm de mult.Cred ca e o exagerare.....voita sau nu.Corpul bebelusului trebuie sa se curete, chiar daca face mai rar...eu una mi-as pune problema dupa lipsa scaunului dupa o saptamana.
    Cu Diana am avut probleme, acum, la 2 ani, nu va zic prin ce chinuri am trecut cu ea...acum si-a revenit ....dar au fost cazuri ca am fugit cu ea la urgenta.....si asa cum s-a mentionat ....ocluzia intestinala este cel mai mare pericol ...poate avea efecte fatale

iubytzik22
    Guest
    Intr-adevar 20 de zile e prea mult...al meu daca nu facea 2 zile deja ii puneam un supozitor fiindca il durea burtica mai ales el fiind obisnuit sa faca de 2-3 ori pe zi......

silvia_l
    Guest
    Censured by copilul.ro ....................Censured by copilul.ro
    Modificata de silvia_l; 31.01.2011 la 14:05:56.

silvia_l
    Guest
    Censured by copilul.ro ....................Censured by copilul.ro
    Modificata de silvia_l; 31.01.2011 la 14:05:46.

iubytzik22
    Guest
    Silvia daca il doare burtica nu il lasi sa se chinuie.Al meu de ex nu doarme , plange si sa il las asa fara sa ii dau supozitor ce fac? Il las sa se chinuie si in plus nu am avut probleme sa se constipe asa des...Cat despre termometru nu l-am folosit niciodata pt constipatie..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari