Ultimele discutii din forum
    nicole13
    Guest
    in tot cazul,daca copilul meu n-ar face kk 5 zile as apela la sfatul medicului...nu stiu cat de confortabil poate fi sa nu "iesi afara" aproape o luna de zile...

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    fetita mea, cat timp a fost alaptata exclusiv la san avea si cate 6 scaune pe zi.. apoi vreo 4 cand am introdus incet incet laptele praf... cand a baut elusiv lapte praf facea odata la 2 zile.. consistenta zis eu normala... adica era mai gros ca inainte dar nu era tare tare....deci, o data la doua zile.. dar. muuuuuuuuult de uneori imi murdarea hainele....orice metoda am incercat sa faca mai des nu a dat roade...pana am citit ca daca nu e tare nu e problema daca nu face in 24 de ore...
    dupa ce am inceput diverisificarea, initial facea de vreo 3 ori.. mai des din cauza sucului de morcov si apoi incet incet de doua ori..

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    20 de zile?.. nu cumva a vrut sa scrie 2 zile?.. eu asa credeam...
    la fel ca si nicol si eu as fi apelat la doctor daca nu ar fi facut kk 3-4 zile...

mother
    Guest
    scaunele rare si foarte rare sunt normale la copiii alaptati daca sunt moi(pastoase), se elimina fara dificultate. nu trebuie intervenit cu nimic daca bebelusul are scaune rare si moi atunci cand este alaptat.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    nu e o regula, Mihaita se constipa in primele 2luni cat a fost alaptat exclusiv si iesea cu supozitoare(pe care le taiam in 4, nu-l bagam intreg ca e prea mare), rezultate bune am obtinut cand am inceput sa-i dau ESPUMISAN nu bonisan(de la asta se constipa mai rau), dar incet incet si-a revenit si nu am mai avut probleme. depinde de fiecare copil, dr spun ca 3zile poate fi lasat copilul sa nu faca, dar cum sa stau sa ma uit cum se chinuie ca-l doare burta? l-am lasat o data 2 zile si avea gaze si plangea ca nu am mai rezistat si i-am bagat o bucatica de supozitor si nu a devenit dependent de ele.
    cam asta am patit eu

nicole13
    Guest
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    scaunele rare si foarte rare sunt normale la copiii alaptati daca sunt moi(pastoase), se elimina fara dificultate. nu trebuie intervenit cu nimic daca bebelusul are scaune rare si moi atunci cand este alaptat.
    parerea mea este ca nu trebuie intervenit nici intr-un caz nici in altul(ma refer la metoda termometrului,supozitoare).indiferent de consistenta scaunului dupa o perioada atat de indelungata fara sa faca kk este imposibil ca bb sa nu aiba durere de burtica,disconfort si chiar inapetenta!iar asta nu mi se pare a fi un lucru normal...

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu stiu ca la copiii alaptati exclusiv este normal sa aiba scaun mai rar, chiar mai rar de o data pe saptamana, cum este la fel de normal sa sa aiba mai multe scaune pe zi. Depinde de cat de bine este asimilat laptele de catre copil.
    Daca consistenta este normala - nu tare - si copilul nu are dureri de burta nu trebuie intervenit cu nimic.

mother
    Guest
    nicole eu cred ca o dezinformezi pe aceasta mamica. si-asa este in dificultate , nu cred ca are nevoie de pareri care sa o tina in suspans si mai mult.
    daca ai citit vreun material pe tema asta, in care cineva avizat sa iti sustina afirmatiile te rog sa spui link aici.
    chiar e interesant sa vad astfel de argumente. din ce am citit eu(din mai multe surse) este absolut normal scaunl rar la bebelusii alaptati in conditii specificate mai sus..
    stiu o doct pedi al carei copil avea scaun la 9 zile. asa a fost ritmul lui. e bine merci, fara ajutor!

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    nicole eu cred ca o dezinformezi pe aceasta mamica. si-asa este in dificultate , nu cred ca are nevoie de pareri care sa o tina in suspans si mai mult.
    daca ai citit vreun material pe tema asta, in care cineva avizat sa iti sustina afirmatiile te rog sa spui link aici.
    chiar e interesant sa vad astfel de argumente. din ce am citit eu(din mai multe surse) este absolut normal scaunl rar la bebelusii alaptati in conditii specificate mai sus..
    stiu o doct pedi al carei copil avea scaun la 9 zile. asa a fost ritmul lui. e bine merci, fara ajutor!
    Cred ca sfaturile care au la baza experienta personala ajuta mai mult o mama decat cartile. Daca doreste sfaturi din carti, ce crezi ca face? Citeste o carte de specialitate nu intreaba pe forum.
    Maria a fost alaptata exclusiv la san si avea scaune, normale, dar la 2-3 zile. Dupa 3 zile deja plangea ca o durea burtica si ii puneam un sfert de supozitor. Ajunsesem sa ma bucur de cate ori facea caca singura
    Dupa 6 luni, cand am inceput diversificarea, nu a mai avut problema asta, decat foarte rar.
    Pana la urma fiecare mama trebuie sa asculte si sa citeasca cat mi mult si sa aplice ce considera ca este ok pentru copilul ei.

mother
    Guest
    si daca tu ai procedat asa inseamna ca ai procedat cel mai corect? si ca tre sa refuzam informatiile date de unii care au vazut mii, zeci de mii de copii cu scaune rare , alaptati fiind?
    crezi ca aia de scriu scriu din stele?

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    si daca tu ai procedat asa inseamna ca ai procedat cel mai corect? si ca tre sa refuzam informatiile date de unii care au vazut mii, zeci de mii de copii cu scaune rare , alaptati fiind?
    crezi ca aia de scriu scriu din stele?
    Daca citeai mai sus am scris ca fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine. Eu da am procedat corect, doar nu era sa las copilul sa planga ca-l doare burta???
    Nu tot ce gasesti scris in carti sau mai stiu eu pe unde poti si aplica. Am citit destule carti si multe, legat de anumite situatii, se contraziceau.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari