Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Constipatie bebe foarte mic

Constipata este extrem de neplacuta si este o problema destul de mare in randul mamicilor cu copii mici mici. Cand vorbim despre costipatie la copiii mici dar care au inceput diversificare lucurile se simplifica pentru ca se pot introdice in alimentatia lor diverse frcute si legume care sa ii ajute sa combata si sa elimine constipatia.

Problema este mult mai complicata cand vorbim de constiaptie la bebe foarte mic care nu este hranit decat cu lapte, matern sau praf si unde sucul de prune sau iaurtul nu pot sa ii ajute.

Eu sunt una dintre acele mamici care s-au luptat cu constipatia inca din primele zile de viata (si fara sa exagerez). Primele 3 zile avea scaune regulate apoi din a 4-a zi abia facea o data pe zi scaun si cu stimulare din partea asistentelor (cu termometrul), apoi o data ajunsi acasa a inceput "distractia" avea mititelul scaun la 2-3 zile si se chinuia groaznic, iesea extrem de tare si depunea mult mult efort pana reusea, de multe ori eram nevoita sa il ajut fie cu termometrul fie cu un supozitor (mai rar cu supozitorul). Am incercat atunci sa ii schimbam si laptele la sfatul medicului (sa trecem de la Humana la Nan) insa nu i-a priit deloc Nan asa ca am revenit la Humana, am incercat si lactoza de la Humana, la fel fara succes, pe la 4 luni si jumtate am inceput sa ii dam Debridat (pentru colicii care insa se tineau de el) si atunci parca parca s-a mai ameliorat un pic insa nu s-a rezolvat de tot decat atunci cand am inceput diversificare.

Voi cum v-ati descurcat cu constipatia la bebe foarte mic?

Floricica Nou Venita angel_ramo77's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2010
    Postari in forum
    67
    desi pare o metoda empirica , eu foloseam o codita de muscata in loc de termometru sau supzitoare care dau o oarece dependenta.

Floricica Nou Venita madalinamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    54
    Eu am avut aceasta problema cu amandoi copiii de pe la 3 saptamani si pana aproape de 3 luni chiar daca la aceasta varsta erau alimentati exclusiv cu laptele meu. Explicatia medicilor a fost ca aveam laptele prea gras si ca de aia se constipa, desi eu tineam regim si mancam nimic din ce i-ar fi putut face rau si nu mancam nimic gras. Nu a functionat nici cu debridat. Ne-am chinuit si noi cu termometru, si cand nu functiona nici asa cu supozitoare cu glicerina. Sursprinzator, putin inainte de 3 luni , ca prin minune tranzitul s-a reglat de la sine. Nici acum nu stiu de ce au fost atat constipati si parca nu prea imi vine s-o cred p-asta ca laptele meu e prea gras. Laptele de mama e cel mai bun, dupa parerea mea. Voua ce explicatii v-au dat medicii pt constipatia bebelusilor?

mada_lyna
    Guest
    noi am avut problema asta la 6 luni cand am inceput diverisificarea. pediatra s-a si mirat ca de obicei se regleaza tranzitul odata cu diverisifcarea.la noi a fost invers. am rezolvat(sper!!)problema cu calcarea carbonica.niste granule naturale pe care le pun in apa si se dizolva. pina la astea ,am trecut si noi prin de toate:termomentru-nimik, supozitoare -jale,plinsete tipere mila, lass baby-f bun dar are alergie la ceva din compozitia lui, duphalac -nu il inghite nici cu toate trucurile,mai ales ca se dau 5ml si imi lua 100 de ani.pina nu am luat calcarea carbonica nu s-a rezolvat. se pot da la orice varsta,in combinatie cu apa,lapte ,ceai sau suc.

Floricica Nou Venita bebelusulrobert's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2010
    Postari in forum
    3
    Buna, sunt fericita mamica a unui baietel minunat de 8 saptamani, care se confrunta cu aceeasi problema-constipatia. Din cate am citit mai sus eu nu procedez corect, in sensul ca ii pun micutului supozitor in fiecrae zi, pentru ca mi-e mila de el cum se chinuie. De obicei ii pun dimineata, uneori il mai ajut suplimentar cu termometrul, iar dupa-masa mai face putin si singur. Eu stiam ca trebuie sa aiba un scaun la fiecare 24 de ore.

mother
    Guest
    Citat Postat de bebelusulrobert Vezi mesajul
    Buna, sunt fericita mamica a unui baietel minunat de 8 saptamani, care se confrunta cu aceeasi problema-constipatia. Din cate am citit mai sus eu nu procedez corect, in sensul ca ii pun micutului supozitor in fiecrae zi, pentru ca mi-e mila de el cum se chinuie. De obicei ii pun dimineata, uneori il mai ajut suplimentar cu termometrul, iar dupa-masa mai face putin si singur. Eu stiam ca trebuie sa aiba un scaun la fiecare 24 de ore.
    cu ce este hranit bebelusul tau?

nicole13
    Guest
    Citat Postat de bebelusulrobert Vezi mesajul
    daca-i alaptat ar trebui sa aiba nu doar un scaun pe zi,chiar mai multe...si cu siguranta nu procedezi corect,ar trebui sa te sfatuiesti cu pediatra si sa gasiti o solutie!
    la copiii hraniti artificial este alta poveste,cazurile de constipatie sunt frecvente...

mother
    Guest
    Citat Postat de nicole13 Vezi mesajul
    daca-i alaptat ar trebui sa aiba nu doar un scaun pe zi,chiar mai multe...si cu siguranta nu procedezi corect,ar trebui sa te sfatuiesti cu pediatra si sa gasiti o solutie!
    la copiii hraniti artificial este alta poveste,cazurile de constipatie sunt frecvente...
    ce zici de un scaun la 20 de zile care intra in normalitate la copiii alaptati? cu conditia sa nu fie tare. un scaun pastos si eliminat fara efort la un copil alaptat poate sa fie la o saptamana, fara absolut nicio problema..

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Seara buna!!!
    Noi nu am avut probleme cu constipatia decat ocazional. Atata timp cat a fost hranita doar cu lapte matern (pana la 6 luni) Irini nu s-a constipat niciodata, avea chiar si 7-8 scaune pe zi (consistenta normala)... Dupa ce am inceput diversificarea s-a intamplat ca de cateva ori sa aiba durere de burtica si sa se chinuie sa aiba scaun, dar nu s-a constipat decat de vreo 2-3 ori si atunci am ajutat-o cu supozitor cu glicerina care a fost foarte eficient...

In legatura cu numarul scaunelor la bebelusii alaptati, eu stiu ca e normal sa aiba mai multe scaune pe zi dar la fel de normal este sa aiba unul la cateva zile, cu conditia sa aiba consistenta normala si sa nu fie insotit de crampe. Ma refer la bebelusii foarte mici; asa mi-a explicat mie pediatra...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Parerea mea personala este ca nu e ok sa se faca abuz de termometru sau de supozitoare... cred ca pot crea un soi de dependeta bebelusilor si in timp sa nu vrea sa mai faca caca decat stimulati!
    Parerea mea!

nicole13
    Guest
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    ce zici de un scaun la 20 de zile care intra in normalitate la copiii alaptati? cu conditia sa nu fie tare. un scaun pastos si eliminat fara efort la un copil alaptat poate sa fie la o saptamana, fara absolut nicio problema..

pai,ce sa zic?zic ca-i doar o exceptie,este foarte bine stiut ca la copiii alaptati constipatia nu este o problema.laptele de mama este mai bine digerat de bb si daca mama are grija la alimetatia ei grija pt.digestia lui bb nu mai este o problema asa mare.pe cand la copiii alimentati artificial,nu numai ca laptele praf este mai greu de digerat de un stomacel de bb,dar formulele sunt imbunatatite cu fier care stim prea bine ca adeseori duce la constipatie!

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari