Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita rolanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    17
    Dragi mamici, bebelul meu are o problema. De ceva vreme nu mai face caca decat o data la doua zile iar atunci se chinuie saracutul. Face caca foarte tare.Va rog sa ma ajutati. I-am dat suc de fructe. Nu-i mai pun in piureut morcov si tot degeaba. Doctorita mi-a spus ca nu este constipat daca iese totusi afara. Si sa-i pun supozitor cu glicerina. Dar mie nu mi-se pare normal sa-l ajut mereu cu supozitor. Am citit ca sucul de para si struguri il ajuta, ei bine la Vladut nu are nici un efect. Va rog sa nu ma ocoliti si poate imi dati niste sfaturi.Ma doare sufletul cand il vad cum se chinuie. Si este prea mic sa faca o data la doua zile. Multumesc mult.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Rolanda si bebele meu e constipat, bine ca eu ii dau si fier ca cica se da preventiv la 4 luni, si i am schimbat i formula de lapte praf de la 1 la 2 dupa 4 luni! si de atunci iese greu.....ce mi a dat doctorita:lactuloza 2 ml+debridat 2 ml de 2 ori pe zi( la 12 ore)...i am dat asa dar atata medicament....si eu i am dat para si nu a avut efect!
    acuma iese singur desi kk face destul de tare....dar nu se chinuie si iese! solutia?mult ceiut, macar 150 ml in 24 ore, suc de portocale( eu i l dau in sucul de mar+morcov ca sa nu fie prea acid) , ii dau cate jumatate de porto zilnic! si asta a facut minuni....si nu in ultimul rand, cauta in farmacii( cele cu sigla HELP NET) siropel LASS BABY, este special pt constipatie, tot asa ii dai 2 ml pe zi de 2 ori pe zi( cate jumatate de lingurita) si e 100 % natural, are nu stiu ce extracte de plante....
    multa sanatate lui bebe si sa mi spui ce ati mai facut!

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    cat are Vladutz de se intoarce singurel pe burta?

Floricica Avansata petrisorcosmina's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2007
    Postari in forum
    1.957
    Si Rares al meu a fost constipat cand am inceput cu papaica.Dar ne-am revenit cu para(pasata) si ceai de musetel.Acum am inceput sa ii pun si putina portocala in pireul de fructe.
    sanatate maxima

Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    17
    Ghizza, Vladut are 5luni o saptamana si patru zile, se intoarte de mult pe burtica.Iti multumesc pentru ajutor am sa incerc sa pun in aplicare ce mi-ai spus.Am sa-ti dau de veste cum ne-am descurcat.
    Cosmina, am incercat si eu ceaiul de musetel dar nu-l vrea , se pare ca nu-i place. Portocala ii dau si eu aproape zilnic in suculet. Lichide bea destul de multe dupa parerea mea.Multumesc pentru ajutor si am sa va anunt ce am facut.[floare galbena]

Floricica Nou Venita cretulina28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    130
    buna,
    fetita mea are 2 saptam si ii dau lapte matern
    desi laptele de la san ar trebui sa fie laxativ, ea se constipa si nu iese decat cu supozitor..:(((((((

acum am inceput sa folosim debridat sa vedem cum o fi..
    voi de la cat timp i-ati introdus ceai??

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    nu stiu daca e bine sa i dai ceiut daca ii dai numai san! ai grija ce mananci si gandeste te de la ce se poate constipa! dar Debridat ul e bun, eu i am dat si Lactuloza, de la o saptamana...mi a dat din maternitate, e mai bun ca debridatul!

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Ghizza, mie pediatrul mi-a spus ca desi papa de la san, se poate da bebeului o lingurita de ceai sau apa plata pe zi, mai ales daca afara e vara, sau daca in casa e f cald...
    Noi avem mari probl cu constipatia cat a supt lapte numai de la san...de cand am trecut pe completare, fata mea are scaun in fiecare zi, aproximativ la aceeasi ora...

Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    17
    Cretulina, eu i-am dat baietelului meu ceai tot din primele saptamani dar Vladut este nascut la sfarsitul lui iunie iar dupa cum iti amintesti au fost niste calduri ingrozitoare si fiind prea mic imi era frica sa dau drumul la aerul conditionat. Bebe transpira mult asa ca i-am dat ceai de chimen cu anason pe care la baut cu mare placere si cu sete. Ceaiul asta la ajutat si la colici. Ferice de noi pentru ca poate si din aceasta cauza nu prea am avut probleme cu durerile de burtica. DAR! GhIZZA ARE DREPTATE NU SE RECOMANDA SA DAI CEAI SAU APA BEBEBUSULUI ASA MIC DECAT IN CAZURI CA ALE MELE , ADICA DIN CAUZA CALDURII EXCESIVE PENTRU AI SUPLIMENTA NECESARUL DE APA. Din fericire Vladut nu a avut probleme cu constipatia la acea varsta. Imi amintesc ca o data la doua mese facea caca chiar si noaptea.Succes cu bebelusul tau.

Floricica Avansata petrisorcosmina's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2007
    Postari in forum
    1.957
    draga rolanda nici rares nu imi bea ceaiul de musetel gol dar il amestec cu ceai de a lui babycalm si asa il bea.sa ne ti la curent

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    dorissa dar ce t ia zis doc de constipatia asta prelungita?
    e de la laptele nostru?
    de aia ii dai completare Mariei...pt ca a fost constipata?
    pote fi asta o solutie?
    eu ii dau de aproape o luna lactuloza(duphalac)la indicatiile doctorului dar degeaba...nici acum nu s a reglat...tot se chinuie sa faca kk
    eu nu ii mai dau decat lapte matern...sa fie laptele meu prea gars?avand in vedere ca el are 6 kg la nici 2 luni?

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari