Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Constipatia la bebe mic

Constipatia la bebelusi este o problema, mai ales cand bebe se afla si in perioada colicilor si atunci discomfortului cauzat de colici i se alatura si cel cauzat de constipatie.

Se considera a fi vorba despre constipate la mai putin de 3 scaune pe saptamana. Sunt bebelusi care au scaun dupa fiecare masa si sunt bebelusi care au scaun la 2 zile fara insa a fi vorba de constipatie. La aceasta varsta frageda, miscarile de contractie ale intestinelor care favorizeaza scaunul, sunt mai lente din cauza imaturitatii tubului digestiv.

Pentru constipatie, atat la bebelusii alaptati cat si la cei hraniti cu lapte praf se poate da lactoza, care este un laxativ natural. Eu am folosi pentru Edi Humana Milchzucker insa nu prea a dat rezultate la noi. Alte mamici insa au fost foarte multumite si au spus ca au avut succes cu lactoza.

Pentru majoritatea bebelusilor, problema constipatiei incepe sa se rezolve o data cu inceperea diversificarii cand in alimentatia sa pot fi introduse alimente care favorizeaza scaunele si reglarea lor.

La noi a facut minuni si inca face, iaurtul cu fulgi de ovaz. Atentie insa iaurtul este recomandat dupa varsta de 7 luni iar fulgii de ovaz dupa 1 an pentru ca acestia contin gluten. Fulgii de ovaz pot fi inlocuiti cu fulgi de porumb deoarece acestia nu contin gluten.

Voi cum ati scapat de constipatie? Ce a functionat pentru bebelusuii vostri?

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    glutenul in primul rand nu mai e prohibit dupa 7 luni!
    la noi au functionat perele, prunele si iartul cu acidophilus de la muller. chiar facusem sondaj toti bebelusii diversificati faceau in fiecare zi de 1-2-3-4 ori pe zi, si numai noi la 4 zile. Acum s-a reglat... la 2 zile.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    mi-am mai amintit inca 2 remedii - ceaiul de musetel si tintura de la plantextract de mladite de merisor.

mada_lyna
    Guest
    roby ,de cand cu diversificarea ,face numai ajutat. inainte facea de 4 ori pe zi. prima data cand am vazut ca nu iese afara dupa 4 zile , l-am ajutat cu un supozitor. apoi iar nu a iesit afara 3 zile si i=am cumparat lass baby. e ok, doar ca am observat ca are alergie la ceva din siropul ala pt ca i se inrosea pielea daca siropul i-o atingea(tinand cont ca ma chinuiam sa i-l dau, curgea pe linga gurita , pe gatut sau sub gatut si i se inroseau rau zonele alea). deci, nu i l-am mai dat. apoi am luat duphalac( lactuloza )pe care il folosim zilnic, la fel imi da peste mana ca nu vrea nici cu seringa nici cu lingurita, dar ceva ceva tot ii dau.si asa are scaun. o sa ii mai dau duphalac inca vreo cateva zile ca poate se regleaza singur. daca nu... revin la el.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    roby ,de cand cu diversificarea ,face numai ajutat. inainte facea de 4 ori pe zi. prima data cand am vazut ca nu iese afara dupa 4 zile , l-am ajutat cu un supozitor. apoi iar nu a iesit afara 3 zile si i=am cumparat lass baby. e ok, doar ca am observat ca are alergie la ceva din siropul ala pt ca i se inrosea pielea daca siropul i-o atingea(tinand cont ca ma chinuiam sa i-l dau, curgea pe linga gurita , pe gatut sau sub gatut si i se inroseau rau zonele alea). deci, nu i l-am mai dat. apoi am luat duphalac( lactuloza )pe care il folosim zilnic, la fel imi da peste mana ca nu vrea nici cu seringa nici cu lingurita, dar ceva ceva tot ii dau.si asa are scaun. o sa ii mai dau duphalac inca vreo cateva zile ca poate se regleaza singur. daca nu... revin la el.
    e mai sanatos sa-l reglezi din alimentatie decat sa-i dai medicamente (parerea mea), altfel ceva e in neregula daca nu face singur, da-i suficiente fibre si suficiente lichide, iar daca i-ai dat antibiotice, regleaza-o flora intestinala cu iaurturi cu acidophilus si bifidus. Mere-prune - garantat! Si mucios facea foarte greu si-i facea carnaciori si i-am schimbat alimentatia, acum face baliguta (consistenta moale, dar nu diareica, bine inchegata) si sunt happy! Ce m-am mai chinuit si eu cu supozitoare, termometru si disperari la fundul lui...

mada_lyna
    Guest
    gata,m-am hotarit. mergem la doctor ca nu se mai poate. iar nu a iesit afara 3 zile. aseara am incercat un supozitor dar saracutul plingea cu lacrimi ,si eu pe linga el,evident. si nu am reusit sa i-l introduc. luni imi fac programare la pediatru. imi zicea ieri o mamica in parc ca fetitei ei care a avut probleme asemanatoare cu scaunul,ca i-a dat un medic pediatru lycopodium. dar astea am inteles ca sunt diferite, pt dilutii diferite, ma rog,difera concentratiile, cred, nu m-a lamurit f bine si ca atare nu pot sa ii dau baiatului orice. deci, luni,sper,mergem la medic. voi ati auzit de lycopodium?

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de Ruxy_ta Vezi mesajul
    e mai sanatos sa-l reglezi din alimentatie decat sa-i dai medicamente (parerea mea), altfel ceva e in neregula daca nu face singur, da-i suficiente fibre si suficiente lichide, iar daca i-ai dat antibiotice, regleaza-o flora intestinala cu iaurturi cu acidophilus si bifidus. Mere-prune - garantat! Si mucios facea foarte greu si-i facea carnaciori si i-am schimbat alimentatia, acum face baliguta (consistenta moale, dar nu diareica, bine inchegata) si sunt happy! Ce m-am mai chinuit si eu cu supozitoare, termometru si disperari la fundul lui...
    uite, ieri de ex, i-am dat dimineata suc de prune cu o lingura de cereale. si tot nimik. apa ii dau cata vrea, ca nu pot sa ii dau cu forta. iaurtul este singurul aliment pe care il papa cu oarece placere, dar tot asa, putin, cateva lingurite de BB(vreo 6-7).si nu a iesit.tocmai de-aia am zic ca trebuie sa merg cu el la medic,poate o avea ceva, Doamne ajuta sa nu!si sa rezolvam problema.

mother
    Guest
    ce cereale ii dai?

vezi ca tratamentele pt constipatie prelungite dau dependenta... daca nu face tare nu e cazul sa te alarmezi..

evita morcovul, cereale de orez si banana , mar copt

da-i mai des pere si prune...

mother
    Guest
    "După primele trei sau patru săptămâni de la naştere, unii copii alăptaţi îşi pot schimba brusc ritmul scaunelor, de la mai multe pe zi la un scaun la trei zile sau chiar mai puţin. Sunt bebeluşi care nu au scaun timp de 20 zile sau mai mult. Dacă bebeluşul are o stare generală bună şi scaunul este păstos sau moale şi de culoare galbenă, nu este vorba de constipaţie şi nu trebuie să vă faceţi probleme. Nu este nevoie de nici un tratament, pentru că este un lucru normal, iar normalul nu se tratează. "

este vorba de bebelusii alaptati... nu se specifica cum e cu diversificarea, dar daca nu face tare nu e constipatie...

mada_lyna
    Guest
    humana sunt cerealele.dar nu stiu exact dak au si orez.ma voi uita. mar copt ,banane nu i-am dat deloc pina acum iar morcov ii pun putin in supa(pe care oricum nu o mananca). pere ii dau aproape zilnic.azi de ex, i-am bagat la storcator o para si a papat aproape tot piureul.ieri i-am dat suc de prune in care i-am pus o lingura de cereale dar nu a prea mancat. i-am dat azi duphalac ca sa iasa afara,vedem rezultatul pina diseara,sper. dar nu ii dau zilnic, in primul rand ca stiu ca nu e bine, am tot sperat ca de la fructe va iesi fara ajutor,in al doilea rand nu vrea, nu sta si imi da peste lingura,seringa . poate un medic ne va ajuta.

mada_lyna
    Guest
    da, contin fulgi de orez. si multe alte porcarii,fructoza, maltodextrina...cine le-o da voie sa le produca??mai rau ca eu le-am cumparat.bine ca nu i-am dat decat vreao 2 linguri pina acum.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari