Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luca.stefan's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2013
    Postari in forum
    6

Constipatia- bataie de cap!

Buna! Luca are 6 luni, am inceput diversificarea de 3 saptamani compusa din fructe (mere, pere) la ora 10 apoi la pranz pireu din morcov cartof dovlegel piept de curca si o lingura de ulei de masline. Mananca foarte bine, pot spune ca pranzul este preferatul lui. In schimb avem o problema cu scaunul iese ajutat la 2-3 zile cu supozitor glicerina pt bebelusi. Dupa fiecare masa se chinuie sa faca dar nimic. Se formeaza ca un dop foarte tare! Nici sucul se portocale nu-l ajuta. Stiti alte metode de ajutor? Este alimentat la san.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Trebuie sa mentionez pentru inceput ca imi spun doar parerea de mama . Nu sunt medic, iti raspund din proprie experienta.

Cred ca ai introdus prea devreme carnea, ai facut pasii prea repede, si sistemul digestiv al micutului face eforturi sa faca fata noii provocari, obisnuit fiind numai cu lapticul. E de ajuns pentru inceput sa-i dai bebelusului fructe si legume, in combinatii care-i plac, poti introduce si branza de vaci si iaurt. Mai asteapta un pic pana sa-i dai proteine (carne, ou, ficat de pasare), lasa-l sa se obisnuiasca cu alimente mai usor digerabile.

Te felicit pentru faptul ca alaptezi, tine-o tot asa:)

Floricica Nou Venita cuculea's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2014
    Postari in forum
    22
    Fetiza mea a avut un deficit de fier, element extrem de important in dezvoltarea corecta unui copil. De pe la vrea 9 luni i-am dat cate 5 picaturi pe zi , la sfatul medicului de familie. In urma analizelor de sange i-a iesit acest deficit de fier, analizele ni le-a interpretat un alt medic pediatru de la o clinica. I-am spus ca ii dam 5 picaturi pe zi de fier si a ramas surprins zicand ca la ce deficit are, ar trebui mai mult, initial ne-a recomandat 10 picaturi pe zi, apoi s-a razgandit recomandandu-ne 8 picaturi pe zi deoarece fierul constipa si i-a fost teama sa nu aibe probleme de cosntipare din cauza fierului luat prea mult. Ne-a mai recomadat sa ii dam sa manace carne de pui, oua, pastrav (numai pastrav si nu alt peste) si ficat, alimente ce sunt bogate in fier.
    Ma gandesc , copilul tau avand doar 6 luni si deja il alimentezi cu carne , asimileaza destul de mult fier din alimetatie (fier care este si in laptele matern, si in laptele praf , destul de mult), poate asta este un motiv. Imi dau doar cu parerea, nu este o parere avizata nicdecum ci doar o presupunere, dar cred totusi ca prea devreme l-ai dat pe carne si pesemne ca si in cantitati mai mari.
    Totusi, iti recomand sa mergi la medic cu el, la 3 zile e destul de nasol, mergi la doctor si spune problema.
    Modificata de cuculea; 14.01.2014 la 11:03:35.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Buna. E poate prea devreme, pentru unele tipuri de alimente, dar nu de la faptul ca le-ai fi introdus prea devreme iti face probleme. Copiii, in marea lor majoritate, au o problema cu constipatia, ca si Andreiul meu. Al tau insa nu prea mananca supite si ciorbite, corect? Si nici nu prea bea sucuri. Maaare greseala. Andrei a incepuit sa se constipe cand a zis la revedere supelor si ciorbelor. Acum, slava Domnului, a luat-o de la capat cu ele, le mananca iarasi. Pe noi insa ne rezolva debridat suspensie. Modul de administrare este in functie de varsta si greutate. Eu ii dau cate 5 ml, de 3 ori pe zi si cam in 5 zile il reglez. Apoi ii mai dau suplimentar inca vreo saptamana si revin cand se constipa iarasi. Nu ii da banana, suc concentrat de morcov si mar copt, cereale cu orez, orez cu lapte in perioada constipatiei. Multa sanatate!

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Citat Postat de supermami Vezi mesajul
    Trebuie sa mentionez pentru inceput ca imi spun doar parerea de mama . Nu sunt medic, iti raspund din proprie experienta.

Cred ca ai introdus prea devreme carnea, ai facut pasii prea repede, si sistemul digestiv al micutului face eforturi sa faca fata noii provocari, obisnuit fiind numai cu lapticul. E de ajuns pentru inceput sa-i dai bebelusului fructe si legume, in combinatii care-i plac, poti introduce si branza de vaci si iaurt. Mai asteapta un pic pana sa-i dai proteine (carne, ou, ficat de pasare), lasa-l sa se obisnuiasca cu alimente mai usor digerabile.

Te felicit pentru faptul ca alaptezi, tine-o tot asa:)
    La 6 luni sunt cam multe alimente , cum a zis si supermami . Se incepe cu niste fructe , sau legume dar un fruct sau o leguma la 2 zile . Daca azi i-ai dat mar asteapta vreo 2 zile pana ii dai alt fruct sau leguma .
    Din experienta mea si a altora iti spun ca timpurile s-au schimbat si sunt multe chimicale acum iar ce faceau bunicii nostri nu prea mai e valabil si in timpul nostru .
    Te sfatui sa o iei de la capat cu diversificarea si sa ai rabdare .

Floricica Nou Venita Cristinik27's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.04.2012
    Postari in forum
    4
    Pe fetita mea a ajutat-o foarte mult ceaiul de merisor, iar cineva mi.a recomandat sa incerc toate fructele care incep cu litera P. a dat rezultate!

Floricica Nou Venita mami_de_baiat's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2013
    Postari in forum
    23
    Buna fetelor! Am si eu probleme cu constipatia la bebe. Are 2 luni si eu nu mai am lapte pt ca el nu suge la san. Am scos pana acum cu pompa, iar de 3 zile nu am decat vreo 40 ml dimineata, iar de cand nu mai am lapte mult bebe nu mai iese afara decat ajutat. Nu prea bea ceai, doar de sete. I-am facut mai multe feluri de ceai: musetel, somn usor de la Prichindei, inca ceva pt colici. Stiti ce as putea sa-i mai dau sau ce e de faqcut sa scapam de constipatie? E prea mic pt introducerea alimentelor. Va pup

Floricica Nou Venita lilianadumi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2012
    Postari in forum
    42
    Si baietelul meu era constipat si am reusit sa trecem peste asta din alimentatie; am renuntat pentru o perioada la banana, morcov fiert, orez, si i-am dat mai mult supa, suc de morcov crud, suc de portocale, de pere. Usor, usor, am introdus din nou celelalte alimente, dar am avut grija sa ii dau supa zilnic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari