Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaela_daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2012
    Postari in forum
    44

Colici

Buna seara! Am o bebitza de 3luni si inca are crize de plans din cauza la colici.... O alaptez.... Imi cere din ora in ora sa fie alaptata... Are crize de plans aproape toata ziua... Plange in asa hal incat ramane fara aer si se face la fatza mov... Am nevoie de un sfat!!! Multi au zis ca asa sunt unii copii si ca este normal.... Intrebarea mea este :Chiar este normal?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    saracuta... e posibil, desi mi se pare cam mult sa planga toata ziua...incearca sa o faci sa dea tot aerul afara dupa ce mananca, chiar daca asta iti ia si 15 minute, o vei ajuta mult. eu ii puneam la a mea o sticluta cu apa calda pe burtica si ii faceam un masaj usor... o puneam pe genunchii mei cu fata in jos si o mangaiam pe spate...o luam pe pieptul meu, pe piele, si ea doar in scutec (nu fa asta daca nu e cald in casa) si se calma... la noi nu au avut efect ceaiurile, nici picaturile... doar spre final am primit din tara Debridat si i-am dat si totul a fost ok... dar pana pe la 3 luni asa de groaznic era! avea 2 ore noapte in care credeam ca se sufoca de plans. si incepeam si eu sa plang uneori.. :)

mada_lyna
    Guest
    eu ii dadeam infacol sau sabi simplex inainte de masa, asa cum strie in prospectul lor.si sincer, nu mi-a plans decat de vreo 2-3 ori de la colici. in rest, eu beam ceai in amestec de chimen +anason +fenicul in proportii egale si astfel impuscam 2 iepuri o data:adica, creste (zice-se) cant de laptic si ajuta la colici.
    este f important ce mananci si tu,ca trece la bebe .asta sa fii sigura. eu am mancat o data varza si aia a fost o data din cele 3 de crize de colici.

oanap85
    Guest
    dupa ce papa tine-o pe umar sa scoata aerul,uneori dureaza si 15-2o de minute dar asta e..si plimb-o usor cat o tii..
    la ai mei a mers bine espumisanul ..da-i sa suga cat de des vrea ,la un momendat isi va forma singura programul,si daca are colici puternici asa se fac ei la fata,se invinetesc..in orice caz poate ar trebui sa consulti un medic ca sa fii sigura ca este vorba de colici
    crestere usoara :)

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Ii dai prea des sa manance, stomacul nu apuca sa digere si ii agravezi durerile.Copiii pot fi calmati si altfel decat prin alaptare continua...leganare, cantece, plimbari.
    Alte metode care au functionat la bebei:
    eliminarea din dieta ta a produselor alergenice(oua, lactate,nuci, ciocoalta),cafea, compot
    plimbarea in brate sau intr-un sling/ham
    punerea bebelului in apropiereaaparatelor casnice cand sunt in functiune(cuptor cu microunde, masina de spalat, uscator depar)
    schimbarea camerei
    suzeta
    masaj burtica
    cd cu muzica linistitoare
    baie calda
    sticla cu apa calda pe burtica
    administrare de sucroza sau produse care contin lactaza
    Modificata de alynutza79; 24.10.2012 la 08:42:13.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu te inteleg ft bine,a mea a plans pana la 5luni si ca sa fie treaba serioasa se si constipa ft rau.Dar Antonia nu plangea mereu,doar cate 2ore asa si dintr o data liniste totala,dar cand o apuca tipatul imi spargea timpanele,a avut si inca are niste plamani ceva de speriat.Si i am dat tin minte si Infacol, Espumisan, ceai Alinan Baby Drink ,beam si eu ceai si degeaba.Pentru linistea ta te poti duce si la un pediatru mai bun sa vezi el ce iti poate da.Specific ca si eu pana la 5luni i am dat lapte de mama,singura diferenta fiind ca eu m am muls toate cele 5luni.Tin minte ca eram disperata ca imi zisese medicul de fam ca o sa o tina colicii pana pe la 4luni(de obicei asa se intampla,colici poate sa faca si la 1an cik) si a mea nu mai termina cu ei si nu mai suportam sa o aud plangand in halul ala.Asa ca iti dorim multa rabdareee si sanatate multa la bebe.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de mihaela_daniela Vezi mesajul
    Buna seara! Am o bebitza de 3luni si inca are crize de plans din cauza la colici.... O alaptez.... Imi cere din ora in ora sa fie alaptata... Are crize de plans aproape toata ziua... Plange in asa hal incat ramane fara aer si se face la fatza mov... Am nevoie de un sfat!!! Multi au zis ca asa sunt unii copii si ca este normal.... Intrebarea mea este :Chiar este normal?
    Eu stiu ca se alapteaza la cerere, dar parca din ora in ora este cam mult. Incearca proba mulsului sa vezi cat suge?
    Incearca inainte de supt, sa ii dai ceva picaturi pentru dureri.Si dupa masa, tine-o sa regurgiteze. Masaj pe burtica in sensul acelor de ceasornic, sufla-i pe burtica daca nu vrei sa ii pui o sticla cu apa si cat mai mult tinuta sa dea aerul afara. Daca nu iti este teama, tine-o cu fata spre picior, pe genunchi. Si intreaba dr ce sa faci pentru suptul prea des.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    ce picaturi merg bine la un bebe, nu merge bine la altul, totul depinde de copil. si eu ii dadeam c auzisem la altii. la un moment dat doctoritza mi-a zis sa nu-i mai dau nimic de colici, sa vedem ce face. i-am facut doar masaj pe burtica cu Babynos (ajuta si la constipatie), si dupa doua zile nu mai avea nimic asa ca tooata perioada colicilor la noi a durat 2 saptamani. desigur, depinde de copil. multa rabdare!

Floricica Nou Venita mihaela_daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2012
    Postari in forum
    44
    suzeta nu o ia... am incercat si cu masaj si cu plimbarea am pus-o pe picioare si nimic nimic....

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de mihaela_daniela Vezi mesajul
    suzeta nu o ia... am incercat si cu masaj si cu plimbarea am pus-o pe picioare si nimic nimic....
    da aerul afara dupa fiecare masa? ii dai picaturi de colici?

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Draga mea, primul pas e sa nu o mai alaptezi atat de des...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari