Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Cereale bebelusi

Dragi mamici dati-mi un sfat va rog.As vrea sa incep sa ii dau fetitei mele cereale dar nu stiu de care sa ii dau si in ce cantitate?in ce moment al zilei e mai indicat?eu nu o alaptez. ii dau lapte praf NAN 1.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Gasesti pe cutiile de cereale atat varsta, cat si cantitatea pe care s-o dai.In functie de preferintele copilului, exista o gama larga de producatori si feluri de cereale.Referitor la momentul zilei cand ar trebui date, depinde daca ai inceput deja diversificarea...ce varsta are copilul?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    in schema de diversificare pe care trebuia sa ti-o dea pediatrul cred ca ar trebui sa existe date privind momentul in care se introduc cerealele. exista o multime de oferte pe piata, adaptate varstei, asa cum spunea si alina, iar pe cutie vei gasi dozajul. totusi, cred ca pediatrul ar trebui sa hotarasca ce si cum, fiindca se tine cont de mai multi factori atunci cand se introduc (greutatea copilului, varsta, locul din zi al mesei, tipul de cereale - sa fie fara gluten etc.)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami eu iam dat la 4 luni,cu ele am inceput.iam dat de la milupa pt ca si laptele era tot de la milupa.am inceput sa ii dau azi un sfert de lingurita de cereale puse in lapte,maine jumate de lingurita...si tot asa pana am ajuns sa ii dau direct cu lingurita.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    depinde foarte mult de greutatea copilului. daca e sub limita, poti sa-i dai cereal, daca e peste limita trebuie sa amani. eu i-am dat la 10 luni primele cereale, la recomandarea medicului fiindca era cam grasuta. in orice caz, primele cereale trebuie sa fie simple, doar din orez. si ar fi bine sa fie de aceeasi firma cu laptele, adica Nestle.

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Depinde de varsta copilului si, asa cum s-a mai spus, si de greutatea acestuia, de aceea ar fi bine sa consulti un pediatru care iti poate recomanda si ce tip de cereale sa folosesti si cum sa le introduci in alimentatia bebelusului.

Si eu am introdus cerealele mai tarziu tot din cauza ca erau grasute fetele mele si le-am introdus treptat in laptele de dupa baita pentru ca se trezeau peste noapte sa mai ceara papa si pediatrul mi-a recomandat sa le dau o masa mai consistenta inainte de culcare si sa pun cereale in laptic. Mai tarziu le-am mai folosit si la gustarea de la ora 18.00 impreuna cu iaurtul. Am inceput cu cereale simple de orez, fara alte arome, dar pe masura ce cresteau am incercat cateva combinatii pana am descoperit varianta care era cel mai mult pe placul fetelor.

Si eu iti recomand cerealele Nestle daca ii dai lapte NAN, si ai toate informatiile necesare pe cutie(varsta potrivita, modul de preparare).

Mult succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari