Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce trebuie sa facem dupa un vaccin?

Vaccinarea bebelusului in primul an de viata se face destul de des conform schemei nationale de vaccinari obligatorii. Primul vaccin se face chiar in primele ore dupa nastere, iar altul la cateva zile dupa nastere, dar atunci esti inca in maternitate si nu iti faci inca griji.

Insa la urmatorul vaccin la 2 luni, lucrurile se schimba si trebuie sa sti ce ai de facut dupa vaccin, la ce reactii adverse sa te astepti si ce masuri trebuie sa iei.

Eu am avut si inca am parte de o asistenta minunata, dedicata care isi iubeste enorm meseria si care m-a sfatuit mereu bine. Asadar dupa vaccin am urmat de fiecare data cateva sfaturi simple dar eficiente.
    Imediat ce am ajuns casa de la vaccinare i-am dat o jumatate de supozitor cu algocalmin, apoi inainte de culcare o masura de nurofen sau eferalgan, astea ca sa prevenim febra. Apoi pe parcursul zilei am pus comprese cu apa rece pe locul intepaturii, nu i-am facut baita in ziua vaccinarii si nici nu am iesit la plimbare. Nu am introdus alimente noi si nici nu l-am fortat sa manance.
    In cazul vaccinului ROR efectele adverse pot sa apara la 8-10 zile de la vaccinare deci sunt mai intarziate asa ca daca in acest inerval apare febra mare se poate sa fie de la vaccin. In orice caz trebuie anuntat medicul.

Voi ce sfaturi ati primit dupa vaccinare? Ce masuri ati luat?

mada_lyna
    Guest
    si mie mi-a zis asistenta sa ii bag un supozitor de paracetamol, preventiv. dar nu i-am bagat si nu a avut deloc febra, doar putina iritabilitate. ce-i drept, eu am facut Infanrix , despre care am citit ca nu dau asa multe reactii.acum, cred ca depinde de copil.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    aici iti spun clar....NU masaj.......NU comprese reci......NU paracetamol preventiv......ce e pe baza de ibruprofen se da doar cu reteta.......daca face febra doar se daputin paracetamol.......restul decurge normal....iesit afara,baita ,mancarica la fel ca in toate zilele.....

loredana3345
    Guest
    a mea nu a avut febra nu a avut nimic,asa ca nu i am dat nimic,dar am in casa sirop panadol baby,pt orice eventualitate

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Noi asa am procedat dupa fiecare vaccin si nu am avut nici un fel de probleme....

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    si eu am aceeasi parere ca si iuliagabriela.am scos-o pe lizuca mea afara dupa vaccin.stiu ca se spune ca trebuie sa o tii in casa,dar cand pleci cu copilul de la cabinetul doctorului nu pe afara il tii?deci,ce rost are ,daca deja a iesit afara sa il tii numai in casa dupa aceea?iar cu datul de medicamente pentru a preveni febra,cica,nu sunt deacorc.de unde stiic a o sa faca febra?poate nu e unul din copiii care fac.eu nu i-am dat nimic dupa vaccin si nu a avut febra sau altceva.doar faza cu baita am tinut-o ,nu ca as fi vrut eu ,neaparat ci pentru ca soara mea imi zicea ca e mai bine.dar la urma urmei,o noapte fara baita nu se intampla nimic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari