Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita grasutu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    32

Zambitor Ce papa un bebe de 6 luni?

buna1eu nu stiu ce sa-i mai dau sa pape printesei mele de 6 luni si jumatate.Fac supite in fiecare zi ,piure de cartof,de fructe........etc .Voi ce ati mai dat?

Floricica Nou Venita maximilian's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    buna!eu i-am dat o sg data ficatel cu cartof,pasate;branzica prospata(numai ambalata)cu mamaliga,cerealele sunt nelipsite,putin galbenus de ou.acum vreau sa-i fac orez fiert cu putin peste(ton).sa vad daca ii place.i-am facut mar cu biscuit si nu i-a placut pana nu i-am pus si putin lapte.uraste marul,nu stiu cum s-o pacalesc.zici ca-i dau lamaie asa se stramba.vreau sa-i fac si mazare cu putina carnita de vita.i-am facut supita de legume cu carne de pui si ii place mult.cam asta e.as mai vrea si eu niste idei de papica buna...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ficatul de pui, mazarea, galbenusul toate sunt recomandate abia dupa 8 luni. La 6 luni supele si piureurile de legume, frcutele cu biscutit fata gluten, branzica de vaci de casa amestecata cu frcute si cam atat. Cand ai inceput diversificarea?

leut
    Guest
    Citat Postat de maximilian Vezi mesajul
    .i-am facut mar cu biscuit si nu i-a placut pana nu i-am pus si putin lapte.uraste marul,nu stiu cum s-o pacalesc.zici ca-i dau lamaie asa se stramba.
    poti sa incerci mai multe soiuri de mar, cu siguranta vei gasi unul sa-l pape cu placere
    Modificata de ana2311; 07.01.2011 la 17:08:06.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    La varsta de 6 luni de abia incep diversificarea cei alaptati la san...o sa aveti tot timpul mai tarziu sa le pregatiti tot felul de minunati asa ca dati cu precautie...BAZA ESTE TOT LAPTELE

Iata ce poti da dupa 6 luni...alimentele noi dati cate 2-3 lingurite la o diferenta de 3 zile
    de la 6 luni
    PAPANASI FIERTI; Pateu; Orez chinezesc; ; Pireu de dovlecel cu lamaie; File de calcan cu lapte; Piure din zarzavatul de la supa; Piure de cartofi; ; Supa din verdeturi de primavara; Piure de spanac; BUDINCA DE MERE;
    PASTA DE CARNE CU CARTOFI;
    Pireu de dovlecel cu lamaie (dupa 6 luni) ;
    Piure de cartofi cu sfecla
    Supa-creama de conopida
    Supa-crema de dovlecei (dupa 6 luni)
    Supa de cartofi (dupa 6 luni)
    GALUSTI DE GRIS CU LAPTE (de la 6 luni)
    Piure de gutui cu biscuiti; Piure de fructe cu branza de vaci
    Budinca de mere cu gris (orez); Gris cu lapte
    Biscuiti cu lapte ; OREZ CU LAPTE
    Spuma de pere si ananas (dupa 6 luni) ; Compot de prune (dupa 6 luni)
    Modificata de denyy10; 07.01.2011 la 17:23:35.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    am inceput diversificarea de la 5 luni,desi medicul mi-a zis de la 4.mi s-a parut prea devreme.am inceput treptat si am ajuns la ce am mentionat mai sus.pe crina am alaptat-o doar o luna,din pacate.si oricum fiecare copil e diferit.tu,ca mama,stii si iti dai seama imediat ce e bine si ce nu.nimik nu e batut in cuie,ca se incepe la 4 sau la 8....fiecare copil are ritmul lui.
    legat de mar,ana,te rog sa ma crezi ca am incercat toate soiurile...pur si simplu,nu ii place.nu stiu de ce.zeama de portocala,care e acrisoara,bea cu mare placere,in combinatie cu suc de morcov.ei mar daca ii dau,se stramba cum ne strambam noi la lamaie.eu mai incerc oricum,mai combin marul cu altceva...sper sa ii placa pana la urma.daca nu,asta e...Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
    Modificata de maximilian; 08.01.2011 la 17:39:12.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    fetelor,va rog ajutati-ma si pe mine!mi-am facut lilypie si vreau sa-l pun.cum procedez?

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    buna ziua!noi la 6 luni jumatate papam asa:dimineata mar ras simplu sau cu cereale.la pranz(in ju de ora 16)cereale sau piureute de legume simple sau cu piept de pui.vom mai adauga si orez,galbenus de ou.in rest san la cerere.
    eu stiam ca citricele sunt recomandate spre varsta de 1 anisor...fiind acide.doctorul mi-a spus ca pot introduce galbenusul la 2 saptamani dupa carnita...

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    Citat Postat de maximilian Vezi mesajul
    fetelor,va rog ajutati-ma si pe mine!mi-am facut lilypie si vreau sa-l pun.cum procedez?
    unde ai creat tikerul iti da un cod.dai copy.apoi pe pagina aceasta,undeva sus de tot in dreapta unde scrie contul meu,panou de control..intri la panou de control si undeva instanga jos scrie si semnatura.dai "paste"

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu pe la 6-7 luni i-am dat Mariei si piersica, nectarina, simple sau cu cereale. Para daca se constipa. Citrice nici eu nu i-am dat asa devreme. Era si vara si erau mult mai multe fructe proaspete la piata.

Floricica Nou Venita grasutu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    32
    am inceput diversificarea la 4 luni.Nu avem probleme mancam supe ,legume,carnita de pui,am introdus si ficatelul dar putin,iar sucul de fructe nu il mai vrea, le manaca piure.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari