Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita jeasmina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    23

Cap turtit

buna fetelor am un baiat de 6 luni si numai pe dunga vrea sta doarma pe spate deloc si i s_a turtit caputul.cum pot sa il fac rotund?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    buna asa am patit eu cu fetita mea dormea numai pe spate si ii se facuse caputul aproape drept la spate . dar s-a rotunjit mai tarziu pe la 8 luni a inceput sa se intoarca pe toate partile acum are 1 an si are capusorul rotund. incearca totusi sa il tii pe sapate de ex.pune ceva in parti sa nu se mai intoarca .

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    pai sa incerci sa il mai pui si pe spate, pt ca ii este inca in formare caputul.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si fiu-meu statea tot timpul pe o singura parte, asa ca ajunsese capsorul lui nu numai putin turtit, insa nu avea nici par pe portiunea respectiva. Toate tentativele mele de a-l intoarce si pe partea cealalta au esuat. Pediatra imi spusese sa nu-mi fac probleme, ca se va reface singur, si asa a si fost. Cind a inceput sa fie mai activ, sa se intoarca si el pe toate partile, i s-a refacut si forma capului si podoaba capilara.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Fetita verisoarei mele dormea numai pe spate si pe la 6 luni deja era plat capul la spate si atat ea cat si pediatra a zis ca mai tarziu se rotunjeste dar copilul si la 1 an dormea tot numai cu fatza in sus si acum la fel doarme ca asa s-a obisnuit si are 3 ani si se vede tot plat la spate ca are parul scurt. Acum aceeasi pediatra nu mai zice ca se rezolva forma capului ci ca va fi greu sa se mai modeleze normal ca deja e mare. Asa ca daca vedeti ca dupa 6 7 luni copilul se intoarce si dorme pe toate partile nu cred ca e motiv de ingrijorare si capul sigur va capata o forma normala dar daca el se obisnuieste si doarme numai pe o anumita parte trebuie sa luati masuri. Acum vara mea a mers in Ungaria cu fetita si i-au dat sa poarte o cascutza dar nu le da mari sanse de revenire totala. Asa ca mare grija.

Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    pai daca s-au dus si ei la 3 ani....nu si-au dat seama mai repede....

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Citat Postat de laurap2010 Vezi mesajul
    pai daca s-au dus si ei la 3 ani....nu si-au dat seama mai repede....
    Nu ai fost atenta cand ai citit, in primele doua randuri am zis ca atat mama cat si pediatra au zis ca se rotunjeste capul si asta au zis la 6 luni cand si-a dat seama mama ca e cam plat la spate. Si la un an la fel zicea medicul ca se corecteaza si uite ca nu a fost asa. Ideea era ca trebuia sa consulte si alti medici, poate isi dadea unul seama si nu statea asa pasiv. Tomograf i-au facut acum la 3 ani si nu are nimic doar forma capului de la dormit e aiurea, ca la nastere avea capul normal.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    e aiurea rau si eu am o vecina si baietelul ei are 1 an si 3 luni si are capul plat pe ambele pari si se vede f urat ca are fata tuguiata asa i-am zis si eu sa ia masuri ca mai tarziu cine stie daca se mai reface .la spate daca e puti turtit la fetite nu s-ar vedea asa urat ca o sa aibe parul lung dar la baiete e mai rau.acum este timpul sa-l modelezi nu-l mai lasa sa doarma pe o singura parte pana la 1 an ar avea timp sa se rotunjeasca .si de dr pediatrii am o parere proasta de ex . pediatra mea nu e buna de nimic m-am luat dupa cumnata mea si am inscris si eu fetita la ea.

Floricica Nou Venita m1ha1's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    5
    corect. și nouă ne-a zis doctorul să punem copilul să doarmă mai mult pe partea cealaltă și pe burtă să-l ținem mai mult ziua.

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    si noi cap turtit pe o parte si ne-a zis sa-l culcam si pe partea cealalta... sper sa o rezolvam pana la urma ca avem si urechea pliostita de la dormitul pe o parte, i se pliaza in fata si are o ureche caplauga si una normala... i-am lipit-o cu scoci, dar faceam mai rau - prindea un miros urat urechiusa si atunci cand ii scoteam scotciul, smulgeam si par... despre ca turtit, sotul imi spune ca si capul lui a fost turtit si tine minte el ca avea capul turtit pe o parte si s-a mai corectat in timp (pana in 7 ani?)... poate-poate o mica speranta mai exista.

Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de Ruxy_ta Vezi mesajul
    si noi cap turtit pe o parte si ne-a zis sa-l culcam si pe partea cealalta... sper sa o rezolvam pana la urma ca avem si urechea pliostita de la dormitul pe o parte, i se pliaza in fata si are o ureche caplauga si una normala... i-am lipit-o cu scoci, dar faceam mai rau - prindea un miros urat urechiusa si atunci cand ii scoteam scotciul, smulgeam si par... despre ca turtit, sotul imi spune ca si capul lui a fost turtit si tine minte el ca avea capul turtit pe o parte si s-a mai corectat in timp (pana in 7 ani?)... poate-poate o mica speranta mai exista.
    cum sa ii prinzi urechea cu scoci(sau cum se scrie).....?????

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari