Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479

Nelamurit Cand stam in fundulet?

mamici, de la cat timp il putem pune pe bebe in fundulet? voi cum ati procedat? medicul meu pediatru mi-a spup ca sugarul se ridica singur, pana atunci nu ai voie sa-l pui prijinit intre perne si nimic de genul, iar asta zicea el ca se intampla supa 6 luni...voi cum stiti ca se procedeaza?cand i-ati pus pe micuti in fundulet?

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu zic ca depinde de copil! La mine nici nu s-a pus problema sa nu stea macar ridicata si sprijinita pe perna. Fetita mea nu a stat la culcata decat 1 luna cred, apoi trebuia sa vada tot ce misca in jurul ei. Nu am fortat-o deloc sa stea in fund, totul e decurs de la sine. Puneam o perna inclinata cam la 30 grade iar, in acest fel ea vedea totul, apoi usor usor s-a ridicat din ce in ce mai mult. Stiu insa ca sunt copii pe care parintii nu-i ridica deloc. Am chiar o cunostina cu o fetita de 4 luni care sta doar culcata in patutul ei fara sa ridice ceva pretentii sa vada ce se intampla in jur. In general un copil sta singur in fund intre 5 si 6 luni, fetita mea a stat bine in fund la 6 luni.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami este f bun sfatul pediatrei.se va ridica singur.fetita mea abia la 7 luni a stat singura in fund,adika abia atunci s-a ridicat singura si asa mi-a aratat ca este pregatita.nu forta lucrurile.nu i se intampla nimic daca nu sta in fund pana la 6 luni,din contra parerea mea este ca ii protejezi coloana.asa ca asculta pediatrul.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    si al meu e curios tare si el saracu tot incearca, dar deocamdata isi ridica doar caputl...trebuie sa vada tot ce e in jur...eu ma gandeam, in conditiile in care diversificarea o sa o incep la 4 luni(ii dau lapte praf din pacate) o sa trebuiasca sa stea in fund, cum altfel o sa poata papa mancarea solida sau sucurile si supica? pe de alta parte cu zice madasabi nu vreau sa fortez, nu cred ca mi-as ierta vreodata daca din cauza mea ar pati ceva la coloana...ce greu e sa fi mamica!! :))))

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    erendis, vei stii exact cand trebuie sa pui copilasul in fund. sunt copii si copii. al meu baietel, la 5 luni statea deja nesprijinit in fund iar la 6 luni, s-a ridicat singur in picioare. eu zic ca in timp ce stai tu cu el in brate si-l tii cateva minute in fund, nu e rau. asa faceam la inceput: il tineam intre picioarele mele, cu spatele sprijinit de mine. eu mi-am dat seama ca pot sa-l pun in fund, in momentele in care statea cu capul numai ridicat (culcat pe spate era)si apoi, incepuse cu coatele sa se ajute. daca da semne, trebuie ajutat. dar nu fortat, desigur.
    iar cu diversificarea, am gandit exact ca tine: cum sa hranesti copilul culcat pe spate? desi multe mame fac asta, mie mi se parea total aiurea sa procedez asa. e drept ca, eu am inceput diversificarea la 6 luni dar a fost in scaun de masa.

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    daca nu sta in fundulet il ti ca in imaginea asta:

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    bebele meu cateodata cand ne tine de maini se trage singur sa se ridice si atunci il mai ajut si e foarte incantat de ce vede in jurul lui si rade cu gura pana la urechi,dar depinde si de bebe,trebuie sa vrea el,ajutat nu fortat

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Nu il puneti in fundulet inainte de a se ridica singur! Muschii spatelui nu sunt suficient de puternici pentru a sustine coloana, si poate avea probmele mai tarziu din cauza asta. Copilul cat e foarte mic trebuie pus pe burta, sa isi intareasca muschii spatelui si ai gatului. Nu il ajutati cu nimic punandu-l in fundulet prea devreme, deschideti cararea spre scolioza. PE S. l-am pus in fundulet dupa 6 luni, a sta nesprijinit dupa 7, si e perfect ok. Pentru ca am invatat mai multe despre dezvoltarea copilului de cand Cati are probleme de motricitate, imi dau seama ca asta e una dintre cele mai frecvente si mai grave greseli care se pot face. Nu statul in fundulet il avantajeaza pe copil, si tararea, mersul de-a busilea, deplasarea pe care o face singur pentru a explora, a invata. Cand copilul sta in fundulet (fara a se ridica singur in pozitia asta si fara a putea iesi singur din ea), ii limitati orizontul si libertatea de miscare.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    chiar daca bebele e hranit cu lapte praf, diversificarea se incepe dupa 5 luni. noi am inceput-o la 5 luni jumate cu sucuri de fructe si deabia la 6 luni cu legume fierte. oricum pui copilul intre perne pentru ca oricum mancarea pe care i-o vei da la inceput va fi de consistenta mai lichida. fetita mea a stat bine in fundulet la 7 luni jumate. ea s-a ridicat intai in picioare si dupa aia a invatat sa stea bine in fundulet. noi am facut niste exercitii incepand de la 7 luni: o sprijineam in fund si o balanganeam in dreapta si in stanga ca si cum ar fi stat pe o minge. fiecare copil se dezvolta in felul lui. multa sanatate!

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    simonacio, eu nu cred ca o sa pot astepta pana la 5 luni sa-i incep diversificarea, acum abia abia reusesc sa-l mai satur cu lapte praf..papa cate 180 ml e plin pana in gat si la 2 ore iar ii trebuie sa pape si ii mai dau inca 60 ml...cate odata cred ca pur si simplu s-a saturat de laptele praf...isi papa manutele si daca cumva ne vede pe noi ca mancam ceva mimeaza si el ca mesteca si saliveaza, medicul pediatru mi-a zis sa incep la 4 luni cu supa chioara, nu stiu ce sa zic ca si mie mi se pare normal sa incep cu sucuri de fructe si abia dupa supa si restul...ieri am observat ca daca il tin pe spate pe un plan putin inclina(pe o perina care este inclinata,cu tot spatele pe ea, nu sprijinit in fundulet) intinde manutele sa se prinda de ale mele si cand reuseste se chiunuie sa se ridice, ridica capul si trage cu manutele...oricum maii astept si alte semne pana sa il pun sprijinit intre perini,mie mi se pare cam mititel...am o cunostinta care de la 2 luni jumate o pune pe fetita sprijinita intre perini...multumesc mult de sfaturi

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am inceput diversificarea la 4 luni cu cereale,apoi suc de mar,apoi mar cu biscuite si tot asa.dar supa goala nu iam dat niciodata.pe la 6 luni jumate am inceput cu supa dar iam dat-o sub forma de pasta,multe legume bagate treptat si facute la blendar.am inceput parca cu morcov fiert pasat,apoi am adugat si putin cartof,dovlecel,f putin ardei gras,pui,si tot asa adaugi treptat si cate putin pana ajungi sa ii dai supa ca a noastra.dar ai rabdare multa,ca ei se obisnuiesc mai greut,unii nu accepta din prima,lasa-l 3-4 zile cand adaugi ceva nou pana se obisnuieste cu gustul,nu il forta daca nu accepta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari