Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Nu stiu ce sa mai fac. Maine fetita mea implineste 3 luni si din a 4-a zi de viata facem tratament si masaj si nu se vede nici o imbunatatire, de doua zile e din ce in ce mai rau.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    monica tare mi pare rau sa aud asta! dar ai spus ca , in cel mai rau caz, exista o solutie nu?cum se poate rezolva problema biencutei?pupici pt ziua de maine!tu cum mai esti?cand te operezi?

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    cum adica e mai rau de 2 zile?ce spun doctorii?

Floricica Debutanta adelline's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    1.036
    si fetita mea are aceeasi problema are 4 luni si 4 zile facem tratament dar dc zice sa nu ma ingrijorez ca o sa isi dea drumul cu masaj si tratament

Floricica Debutanta adelline's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    1.036
    de cat timp faceti tratamentul?

Floricica Nou Venita bobita30's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2007
    Postari in forum
    2
    M-am confruntat cu aceeasi problema. Cand Andrei avea 2 saptamani am observat ca din amandoi ochii ii curgea pur si simplu puroi. Dupa ce am vorbit cu asistenta lui i-am cumparat Kanamicina sulfat si timp de 10 zile i-am pus in ochi. Rezultatul-nimic. I-am facut analiza la secretia respectiva si a iesit pozitiv la un anume stafilococ (am uitat care) ce era sensibil la oxacilina si ciprofloxacina. Din nou tratament de data asta cu oxacilina. Rezultat- ochiul drept s-a vindecat desi la el era mai grav, iar la ochiul stang nimic. M-am dus la un cabinet de oftal. unde mi-a dat Tobrex plus sa-i fac masaj. Dupa alte zece zile nimic. Am fost cu el la Bucuresti la Municipal (eu sunt din Severin)si in trei sedinte , in trei saptamani i-a facut sondaj la ochiul stang. Rezultat- nimic. Dupa alte tratamente cu diferite picaturi am renuntat timp de doua luni. Cand Andrei a facut 5 luni si o saptamana am fost cu el la spitalul de aici si totul s-a rezolvat in zece minute (de groaza este adevart). I-a facut un sondaj asa cum trebuie si de a doua zi nu a mai avut nimic. Dr. de aici mi-a spus ca trebuia sa vin cu el imediat cum am observat pt. ca cu cat este mai mare cu atat este mai greu. Sondajul da rezultat imediat cand copilul are pana in 2 luni. Sper sa te ajute patania noastra si sa hotarasti daca-i mai faci masaj sau te duci la sondaj.

Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Buna. Secretia a inceput la ochiul stang din a 4-a zi de viata, ne-am trezit cu micuta plina de puroi pe toata fata si cu ochiul foarte umflat, nici nu-l putea deschide. Am sunat repede la maternitate si am plecat cu ea la Medlife unde in urma controlului si a rezultatului analizei(am recoltat si secretie)am fost sfatuiti sa-i administram Okacin (picaturi oftalmice cu antibiotic) din ora in ora si revenit la control din 2 in 2 zile. Cum situatia nu s-a ameliorat vizibil am fost nevoiti sa-i administram antibiotic si intravenos Cefort (o singura doza). Urmatoarea saptamana a fost din ce in ce mai bine dar secretia exista in continuare, nu era vizibila, doar la masaj. Am inceput sa caut clinica speciala de ofta pentru copii si am gasit-o pe cea mai buna din Bucuresti Oftapro. Aici am fost sfatuiti sa-i schimbam tratamnetul(cel initial fiind prea dur pentru varsta ei) cu Nettacin picaturi (cele in doza unica) si unguent pentru masaj Tobrex.

Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Asa, sa revin. Toate bune si frumoase atata timp cat facem tratamentul. Cum intrerupem tratamentul o zi, doua....cum reapare si secretia galbuie (pe perioada tratamentului exista secretia dar este transparenta). Pe 26 dec avem din nou programare si vedem pana atunci daca este o schimbare. Momentan facem tratament de 2/zi + masaj.

Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Multumim Ioana. Daca pana pe 26 dec nu se intapla nimic...vreau sa-i fac programare pentru interventia chirurgicala. Eu m-am apucat de lucrari la stoma, imi fac niste imobilizari si vedem cat timp mai pot rezista, vreau sa incerc pana face Bia 6 luni.

Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Multumim Bobita. Am sa intreb la consultatie si despre sondaj.

Floricica Nou Venita bobita30's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2007
    Postari in forum
    2
    Buna Monica. Daca Bianca are canalul infundat (poate e doar infectia care nu cedeaza)dupa interventia la ochisor sa ai grija ca nasucul sa fie tot timpul curat si evident sa nu raceasca. Te pupic si sanatate multa si tie si fetitei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari